Starodobniki letos tudi skakali
Smučarji po starem so se spet spustili po smučini z grajskega hriba v Škofji Loki, še prej pa meščanom in obiskovalcem pokazali svoja slikovita starodobna oblačila in opremo v sprevodu skozi mesto.
Škofja Loka - Zadnja januarska sobota je že po tradiciji namenjena tekmovanju smučarjev starodobnikov v Škofji Loki, kamor svoje kolege iz domačih in tujih društev, ki oživljajo smučanje po starem, povabijo v društvu Rovtarji. Njihov vodja Brane Tavčar, tokrat v opremi slovenskega vojaka v avstro-ogrski vojski iz prve svetovne vojne, je dejal, da se je letošnjega srečanja udeležilo 120 smučarjev iz dvanajstih društev in klubov, med njimi tudi Čehi, Avstrijci in Nemci. »Letošnji novosti sta dve: prvič tekmujemo v dveh kategorijah, z robniki in brez njih, zato za kategorijo najhitrejših smučarska proga poteka prav z vrha grajskega hriba. Prvič pa se starodobni smučarji merijo tudi v skokih na dvestocentimetrski skakalnici,« je pojasnil Brane Tavčar. Eno od letošnjih novosti pa so v Škofji Loki videli tudi v slavnostnem sprevodu: starodobnike je namreč skozi mesto spremljala tudi pasijonska konjenica. Med nastopajočimi pa poleg škofjeloških godbenikov, otrok iz šole Cvetka Golarja in mlade harmonikarice Ane Jezeršek nikakor ni manjkala Suha špaga, saj njeni glasbeniki prav tako sodijo v društvo Rovtarji. Teh se je po smučarskih progah spustilo štirideset.
Tekmovanje smučarjev na starih smučeh in v oblačilih, skladnih s starostjo smučarske opreme, je vedno paša za oči. Za dodatno pestrost pa udeleženci poskrbijo še s kako posebnostjo. Niko Kordež iz Krope, tekmovalec tamkajšnjih Ta lesenih, je letos pripeljal s seboj kolo, kakršna so menda vozili ljudje pred 160 leti. Izdelal ga je sam po pripovedi, saj sicer menda ne obstajajo slikovni viri. Njegove smuči pa so bile izdelane med drugo svetovno vojno.