Skupaj uredili Požgano vas
V petek je v Radovni v občini Gorje potekalo skupno urejanje Požgane vasi, ki sta ga organizirala direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) Tit Potočnik in gorjanski župan Peter Torkar.
Radovna – Petnajst udeležencev akcije je uredilo približno četrt hektarja veliko območje ob požgani Smolejevi domačiji oziroma pri »spomeniku roka«. Kot je poudaril Tit Potočnik, tovrstni dogodki dokazujejo dobro sodelovanje med Javnim zavodom Triglavski narodni park (JZ TNP), ki upravlja Triglavski narodni park, in parkovnimi lokalnimi skupnostmi, v tem primeru z Občino Gorje in z njenimi prebivalci. V preteklosti so se sicer nadzorniki JZ TNP in občani pri urejanju tega območja izmenjevali, zdaj pa so se odločili, da bodo združili moči. »Tokrat gre za skupni projekt, ki je dokaz sodelovanja, izmenjave izkušenj in mnenj ter približevanje zaposlenih v zavodu prebivalcem parka. Obenem je dogodek pomemben tudi za ohranjanje nesnovne kulturne dediščine, saj smo kosili na tradicionalen način, in sicer ročno s kosami,« je povedal Potočnik in še dodal, da se je medsebojno sodelovanje še okrepilo, odkar je zaživelo državno sofinanciranje občinskih projektov v okviru zakona o TNP, kjer je letno na voljo 5,5 milijona evrov.
Župan Občine Gorje Peter Torkar je nad takšnim sodelovanjem, ki je iz leta v leto tesnejše, navdušen. »Gorjanke in Gorjanci se zavedamo, kaj pomeni, da smo v zaščitenem območju Triglavskega narodnega parka. Ne gre samo za omejitve, ki jih imajo lastniki pri gospodarjenju z zemljišči, ampak gre za veliko dodano vrednost,« je dejal župan.
Krmljenje divjadi
Pri izvedbi košnje Požgane vasi so sodelovali tudi naravovarstveni nadzornik Triglavskega narodnega parka, predstavniki Infrastrukture Bled in prostovoljci iz občine Gorje. »Pokošeno travo običajno porabimo za zimsko krmljenje divjadi, ki se pozimi premakne z višjih predelov v dolino. S tem preprečimo, da bi v zimskem času živali obiskovale bolj poseljena območja, kjer bi lahko povzročale škodo,« je povedal naravovarstveni nadzornik Franci Tišler.
Med prostovoljci je bil tudi domačin Pavel Jakopič, ki je košnje s koso vajen že od mladih nog. »S koso je treba travo kositi, ko je na njej še rosa, na tak način je tudi lepše pokošena kot s strojno kosilnico,« je povedal in še dodal zaskrbljenost, da bodo te spretnosti, ki jih večinoma obvladajo starejši, kmalu potonile v pozabo.
V JZ TNP bodo podobne dogodke v sodelovanju s parkovnimi lokalnimi skupnostmi in njihovimi prebivalci pripravljali tudi v prihodnje.
Omejevanje prometa
Radovna je turistično in prometno sicer zelo obremenjena, zato bo po Potočnikovih besedah potrebno usmerjanje obiska in tudi omejevanje individualnega prometa. Kot je pojasnil, se reguliranje obiska že začenja v Vratih, kjer bodo letošnje poletje omejili promet z osebnimi vozili na število parkirnih mest v dolini in vzpostavili javni avtobusni prevoz. Podobni ukrepi se v prihodnje obetajo tudi v dolinah Kot, Krma in Radovna. Do tedaj pa bodo naravovarstveni nadzorniki TNP okrepili nadzor.