Župan Franc Čebulj

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Letos se je občinska uprava posvetila pripravi projektov, s katerimi lahko kandidirate za evropska sredstva. Kako daleč ste z njihovo pripravo?

»Občinska uprava v zadnjih treh, štirih mesecih intenzivno dela na pripravi oziroma izdelavi projektne dokumentacije in pridobivanju gradbenih dovoljenj, ki jih rabimo za t. i. prvi razpis strukturnih evropskih skladov. Nanj se bomo javili za dva projekta, in sicer za Petrovčevo hišo in gradnjo sekundarnega dela kanalizacije na Zgornjem Brniku. Hkrati s podjetjem SL Consult vodimo tudi skupne projekte za obnovo centralno čistilne naprave Domžale in primarnega dela kanalizacije na območju Cerklje. S slednjimi projekti bomo kandidirali za kohezijska sredstva, vendar pa preko ljubljanske razvojne regije, saj v tem primeru sodimo v pšaško-ljubljansko povodje. V to se vključujemo preko Komunale Kranj, s katero sočasno izdelujemo vse potrebne idejne projekte in drugo dokumentacijo tudi za obnovo krvavškega vodnega sistema od zajetja do vseh šest občin, ki se napajajo iz krvavškega sistema. Obenem pripravljamo tudi dokumentacijo za ostale projekte izgradnje kanalizacijskega sistema v ostalem delu občine.«

 

Koliko sredstev pa načrtujete, da boste pridobili?

»Med tem časom smo izvedeli za 25-odstotno znižanje strukturnih sredstev za celotno gorenjsko regijo. Zaradi znižanja priliva iz strukturnih skladov bo morala občina povečati lastni delež v investicijah, ki že v celoti pripravljena za kandidiranje na strukturni denar. S katerimi projekti se bomo lahko prijavili na razpis Službe Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko za podelitev strukturnih sredstev, je v odločanju županov v Svetu regije. Prepričan sem, da bomo v Cerkljah uspeli s projektom obnove Petrovčeve hiše, za ostale projekte pa močno dvomim. Na tem mestu moram izraziti razočaranje, ker vladna služba za lokalno samoupravo in regionalno politiko Gorenjski ni zagotovila tistih sredstev, katere nam je zagotavljala. Bojazen, ki je bila pri meni vseskozi prisotna, se je torej uresničila. Kaže na to, da bodo ta sredstva bolj političen denar kot pa denar v prid razvoja občin, regije in države. No, kljub temu se bomo na razpis prijavili, saj smo ne nazadnje Gorenjci, in kar dobimo, je dobro, da dobimo, saj znamo to dvakrat oplemenititi«

 

Občinski svet je torej na zadnji seji Petrovčevo hišo razglasil za kulturni spomenik prav zaradi možnosti sodelovanja na razpisu za strukturna sredstva?

»Tako je. Odlok o razglasitvi Petrovčeve hiše za kulturni spomenik lokalnega pomena smo sprejeli zato, da bomo s projektom obnove Petrovčeve hiše sploh lahko kandidirali za strukturna sredstva. Računamo, da bomo pri 1,3 milijona evra vrednem projektu uspeli iz strukturnih skladov pridobiti 842 tisoč evrov, in sicer v letih 2007, 2008 in 2009.«

 

Občinski svetniki so na zadnji seji soglasno podprli ustanovitev enotne gorenjske pokrajine …

»Pokazalo se je, da smo v Cerkljah povsem enotni v stališču, da želimo enotno pokrajino Gorenjsko, da podpiramo ustanovitev osmih pokrajin v državi in ne štirinajstih, kot je predlog. Tako predlaga tudi Svet gorenjske regije. Občinski svet Cerklje je sprejel tudi sklep, da naj vlada spremeni zakon o financiranju pokrajin na ta način, da bodo pokrajine ekonomsko neodvisne in da zakon ne bo stimuliral nadaljnjih cepitev pokrajin.«

 

Pojdiva še na izvajanje ostalih projektov v občini. Regionalna cesta na Zgornjem Brniku je obnovljena, kako pa potekajo ostali projekti?

»Nadaljuje se gradnja kanalizacije, vendar po mnenju občanov prepočasi, s to ugotovitvijo se tudi sam strinjam. Gre za težave v gradbeništvu, kjer je vse manj usposobljenih gradbenih delavcev. Tako dela še vedno potekajo v Dvorjah, kanalizacijo gradimo tudi na stari cesti in v Trnovljah – ta odsek naj bi bil zgrajen do jeseni. Smo v fazi nadaljnje razširitve ceste na Sv. Lenart in nekaterih odsekov na Šenturški Gori. Dokončno smo zgradili kulturno dvorano, primanjkuje še malo opreme, tako da jo bomo uradno odprli septembra. Zgradili smo že tudi vhod v kulturno dvorano z zunanjo ureditvijo. Pripravljamo se še na nove investicije okoli šole, to je izgradnje igrišč in obnova fasade na OŠ. To so le najpomembnejši projekti ta trenutek. Smo v zaključni fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja za zbirnega reciklažnega prostora za odpadke.«

 

Kaj pa načrtovana investicija na nogometnem igrišču Velesovo?

»Urejanje igrišča se je že začelo, smo pa tudi v fazi pridobivanja gradbene dokumentacije. V tem času sem z dvema lastnikoma zemljišč rešil problem z dostopom na igrišče. Ta investicija ni majhna, glede na to, da pa nekateri, ki se v projekt vključujejo kot nekakšni privrženci nogometa na Velesovem, počno pa vse drugo kot pomagajo, pa bo potrebno na občinskem nivoju še razmisliti, ali sploh gremo v tako veliko investicijo. Če se bodo negativnosti s strani posameznikov nadaljevale, potem se bo verjetno občina odločila tako kot druge gorenjske občine, ki k takim investicijam primaknejo od 20 do 30 odstotkov, ostalo pa morajo klubi sami zbrati. Ne nazadnje imamo v občini Cerklje še precej zelo pomembnih projektov, ki so v prid vsem občankam in občanom, za katere prav tako potrebujemo denar.«

 

Kako kaže z gradnjo doma starostnikov?

»Na tem področju vodimo z enako motivacijo projekt pridobitve gradbenih dovoljenj in v dogovarjanju o ustanovitvi skupnega podjetja, v katerega bo občina vstopila z 49 odstotki. Deleži ostalih investitorjev bodo znani ob ustanovitvi podjetja. Hkrati tečejo pogovori za pridobitev ugodnih kreditov, med njimi tudi s Stanovanjskim skladom RS, ki imajo tudi sredstva za kreditiranje teh zvrsti objektov. Pred kratkim smo se na to temo sestali tudi z direktorjem stanovanjskega sklada.«

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 29. april 2010 / 07:00

Neznani avtor dobil ime

V začetku leta so na Škofjeloškem gradu obnovili muzejski hodnik, ki povezuje upravni del muzeja z muzejskimi zbirkami. Tudi oljna slika, stara skoraj tristo let, je končno dobila avtorja, Franza Igna...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 28. oktober 2016 / 00:41

Slovenci, cesarju iskreno vdan narod

Povoda za ta pogovor sta dva, prvi je cesarski, drugi osebni: 21. novembra bo minilo sto let od smrti našega cesarja Franca Jožefa, ugledni slovenski zgodovinar Peter Vodopivec pa je 7. julija dopolni...

Razvedrilo / petek, 28. oktober 2016 / 00:37

Prijetno srečanje ob okroglem jubileju

Nekdanji sošolke in sošolci Osnovne šole Predoslje so – ob letošnjem posebnem okroglem jubileju – skupaj praznovali v Gostilni Arvaj v Kranju.

Kronika / petek, 28. oktober 2016 / 00:23

Zapor in vrnitev zaslužka

Prvoobtoženi Martin Bohnec je priznal očitano pridelavo in preprodajo konoplje in hašiševega olja, zato so ga obsodili na štiri leta zapora, vrniti pa bo moral tudi ves nezakonit zaslužek.

Rekreacija / petek, 28. oktober 2016 / 00:23

Doping in rekreativni športniki

Doping je žal prisoten tudi med rekreativnimi športniki, čeprav je o številkah težko govoriti, saj konkretnih podatkov in raziskav ni. V Sloveniji letno med rekreativci izvedejo le nekaj testov. Denar...

Nasveti / petek, 28. oktober 2016 / 00:21

Jabolčna pita z mandeljni in beljakovim pokrovom

V zadnjem času me je že nekaj gospa vprašalo, ali imam mogoče še kakšen dober recept z jabolki, saj jih imajo doma velike količine. In res, zakaj ne bi pripravili še česa iz jabolk. Zdaj je bila nj...