Anketa: Dobro za kmete, slabo za zemljo
Letošnja jesen je bila najtoplejša doslej in tudi padavin je bilo manj kot običajno. Novembra so bile temperature od dve do štiri stopinje višje od dolgoletnega povprečja in na Gorenjskem je padlo le dve petini povprečne količine padavin. Kaj to pomeni za kmetijstvo?
Marija Kalan, Breg ob Savi:
»Sedanje razmeroma toplo vreme kmetijstvu ni naklonjeno. Rast travne ruše se še ni povsem zaustavila in tudi škodljivci bodo preživeli, če se temperature ne bodo znižale.«
Slavko Ličef, Koprivnik:
»Vreme je slabo za zemljo in ugodno za kmete, ki smo lepe dneve izkoristili za delo v gozdu in na polju. Upam, da bo vsaj do božiča padel sneg. Odpočili bi si kmetje in tudi zemlja.«
Marko Dolinar, Voglje:
»Več kot običajno smo delali v gozdu, bolj umirjeno smo očistili stroje. Kmetje, ki pasejo živino, so podaljšali pašo in vsaj deloma nadomestili izpad krme zaradi suše.«
Bernarda Peternelj, Žirovski Vrh Sv. Antona:
»Kot sem slišala strokovnjake, sedanje vreme ni dobro ne za zemljo in ne za sadje. Tudi kmetje bi si želeli, da bi padel sneg in da bi nam »prekril« delo. Tako pa kar delamo.«
Janez Markuta, Čadovlje:
»Kot sadjar ugotavljam, da za ta čas nenavadno visoke temperature še ne povzročajo problemov pri sadju. Če pa bo toplo še naprej, se bodo brsti prezgodaj začeli razvijati.«