Joel Levy, Hawking, Neutrudni mislec in teorija vsega, prevedel Samo Kuščer, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2022, 160 strani

Veliki umi: Hawking

»Ko je Stephen Hawking marca leta 2018 umrl, se je končala ena resnično izjemnih večplastnih zgodb preteklega stoletja – zgodba znanstvenih odkritij na robu vesolja in časa, ljubezenska zgodba, ki je kljubovala verjetnosti, ter zgodba nadčloveške volje pri spoprijemanju s strahotnimi tegobami in stiskami. Če menite, da bi iz tega lahko nastal zanimiv film, niste edini – posneli so že dva. Stephena Hawkinga so zaradi njegovega dela in življenja občudovali milijoni ljudi po vsem svetu. Pisal je knjižne uspešnice, ki so jih brali stari in mladi, sestajal se je s papeži in visokimi državniki, na njegovih predavanjih za splošno javnost se je trlo obiskovalcev kot na kakšnem rokovskem koncertu. Potoval je po svetu, izkusil breztežnost in letel z baloni, nastopil je v priljubljeni televizijski oddaji, v filmih pa sta ga upodobila filmska zvezdnika. Prejel je neverjetno veliko raznovrstnih nagrad in priznanj. /…/ V dobi vse bolj razširjenega poneumljanja je najširšemu občinstvu jedrnato in razumljivo predstavil zahtevne in zapletene znanstvene pojme, mediji pa so ga prikazovali kot enkratnega genija. Njegova javna podoba je bila nekaj posebnega: shirano telo in računalniško sintetiziran glas, le še korak od možganov v steklenem valju – čistega razuma, osvobojenega ogabne telesnosti. Ta podoba, ki ne temelji na njegovem dejanskem življenju, pa prikriva stvarnost njegovih znanstvenih in osebnih dosežkov ter nikakor ne pove vsega. Nedvomno je navdihujoče, kako ni pustil, da bi mu bolezen določala življenje, kaj šele, da bi ga onemogočala. Tudi če ni bil največji kozmolog po Einsteinu in tudi če ni bil niti v najvišjem razredu sodobnih fizikov, je njegovo raziskovalno delo vendarle izjemno fascinantno in vznemirljivo. V tej knjigi poskušamo pokazati, da se lahko vsakdo vsaj delno pridruži intelektualni pustolovščini, ki jo je živel Hawking. Pojasnimo ozadje njegovega znanstvenega dela in osvetlimo skrivnosti njegovih teorij, kolikor je le mogoče brez matematike. Hawking se je spominjal, kako so ga posvarili, da se bo z vsako enačbo, ki jo bo pustil v knjigi, bralstvo zmanjšalo za polovico. V tej knjigi smo se držali tega nasveta in se izognili skoraj vsem enačbam razen tiste, ki si jo je Hawking izbral za nagrobni napis.« (str. 6)

Gornji odlomek je iz uvoda v knjigo o eni najbolj fascinantnih osebnosti novejše zgodovine. Živel je s pomočjo umetne inteligence in hkrati pričeval, da je človeški um močnejši …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Moja prva raziskovalna knjiga

Namen knjige je, da otrok povezuje doživete izkušnje iz vsakdanjega življenja z ustvarjanjem knjige, pri čemer vključi čim več čutil.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.