Novoletna drevesca iz slovenskih gozdov so letos označena z rdečo nalepko. / Foto: arhiv Zavoda za gozdove

Naravi prijazna okrasitev

Novoletna drevesca iz slovenskih gozdov so letos označena z rdečo nalepko.

V Zavodu za gozdove poudarjajo, da po koncu praznikov odsluženih drevesc ne odlagamo v gozdove ali na gozdni rob, temveč jih razrežemo in odložimo v zabojnike za organske odpadke ali pa jih skurimo v pečeh.

Kranj – Posekana drevesca iz slovenskih gozdov morajo biti v letošnjem decembru med prevozi in prodajo označena z nalepko rdeče barve, na kateri je letnica 2023, so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije. Kot so poudarili, na ta način usmerjajo pridobivanje okrasnih drevesc z gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih. Pridobivajo jih namreč z zaraščajočih se kmetijskih površin, s površin pod daljnovodi in na cestnih brežinah ter z namenskih nasadov.

»Okrasna drevesca, pridelana v Sloveniji, imajo najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove. Iz gozda oziroma narave so pridobljena na gozdu in naravi prijazen način, zrasla so brez dodatnega vlaganja energije in vode ter brez uporabe pesticidov. Če drevesca izvirajo iz redčenj pregostega mladovja v gozdu, ima njihovo pridobivanje celo ugoden vpliv na gozdove,« poudarjajo na Zavodu za gozdove.

Nadzor nad pridobivanjem okrasnih drevesc izvaja gozdarska inšpekcija.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Pod Vitrancem spet za evropske naslove

Od danes do nedelje bo Kranjska Gora spet gostila evropsko prvenstvo v gorskem kolesarstvu.

Objavljeno na isti dan


Kronika / / 16:31

Banko preslepil za štiri milijone

Odgovorna oseba propadle tiskarske družbe, domnevno Boštjan Nagode, naj bi za več milijonov evrov preslepil eno od bank na Gorenjskem (menda Gorenjsko banko).

Gorenjska / / 16:31

Pripravljeni na pašno sezono

Na Krvavcu so v soboto organizirali že 9. akcijo pobiranja kamenja, ki je potekala pod okriljem RTC Krvavec in pašnih skupnosti Jezerca in Kriška planina. Približno sto udeležencev je pobralo okoli tr...

Nasveti / / 16:22

Detelja z vonjem po medu (3)

Zadnje tedne smo se zagnano vrgli v deteljo – najprej v črno, nato v »tarumeno« oz. ranjak, končno pa se lotimo še detelje, ki v posušeni obliki prav prijetno diši po medu. Zaradi omenjene lastnosti s...

Rekreacija / / 16:16

Ni šlo samo za tekmovanje

Prvi Triatlon Karavanke je uspel! Vreme, ki je letošnjo pomlad največji sovražnik organizatorjev prireditev na prostem, se je vzdržalo padavin.

Škofja Loka / / 16:09

Visok jubilej šolstva v Retečah

V Retečah so pretekli četrtek pripravili sklepno prireditev ob 120-letnici šolstva v tem kraju, ki so jo povezali s 50-letnico OŠ Cvetka Golarja, katere del je tudi šola v Retečah.