Na Gorenjskem najdražja kmetijska zemljišča v državi
Cene kmetijskih zemljišč na Gorenjskem so bile lani najvišje v državi in so presegle celo cene na primorskem območju.
Po oceni geodetske uprave se je lani število prodaj kmetijskih zemljišč v primerjavi s predlani povečalo za od pet do deset odstotkov, prodana površina pa je bila za več kot polovico večja kot predlani, ko je bila zaradi epidemije covida-19 rekordno majhna.
Kranj – Geodetska uprava je maja objavila poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2021, ki vsebuje tudi podatke o prometu s kmetijskimi zemljišči.
Po podatkih iz poročila je bilo lani v Sloveniji 8691 kupoprodaj kmetijskih zemljišč, v katerih je lastnika zamenjalo 4729 hektarjev zemljišč. Na gorenjskem območju je bilo 310 kupoprodaj, prodanih pa je bilo 185 hektarjev zemljišč. Na alpskem območju, ki vključuje območje Julijskih in Savinjskih Alp ter Karavank, je bilo sklenjenih 152 poslov, ki so zajeli 125 hektarjev zemljišč. V osrednjeslovenskem območju, ki vključuje tudi del gorenjskih občin, je v 782 kupoprodajah lastnika zamenjalo 374 hektarjev kmetijskih zemljišč.
Na Gorenjskem 5,38 evra za kvadratni meter
Cene kmetijskih zemljišč so odvisne od naravnih in demografskih dejavnikov, kot so mikroklima, konfiguracija terena, kakovost prsti, stopnja poseljenosti in podobno. Lani je bila na ravni države srednja cena kmetijskih zemljišč (brez trajnih nasadov) 1,55 evra za kvadratni meter in je bila v primerjavi z letom prej višja za dobrih deset centov. Največjo prodajo kmetijskih zemljišč so evidentirali v okolici Kranja, kjer so okoli deset hektarjev veliko prvovrstno kmetijsko zemljišče prodali za okoli 560 tisoč evrov oziroma za 5,55 evra za kvadratni meter. Praviloma so cene kmetijskih zemljišč najvišje na primorskem območju, a lani je bilo drugače: po podatkih geodetske uprave so bile najvišje na Gorenjskem. Srednja cena kmetijskega zemljišča v širši okolici Kranja je znašala dobrih 5,50 evra za kvadratni meter, na jugozahodnem, bolj hribovitem delu, kjer sta fond kmetijskih zemljišč in tudi število kupoprodaj precej manjša, pa štiri evre za hektar. »Visoke cene kmetijskih zemljišč na Gorenjskem so sicer že tradicionalne, vzrok zanje pa je veliko povpraševanje glede na razmeroma majhen fond in posledično majhno ponudbo primernih kmetijskih zemljišč,« ugotavljajo v geodetski upravi in dodajajo, da je po cenah kmetijskih zemljišč lani izstopalo še primorsko območje s srednjo ceno nekaj manj kot pet evrov za kvadratni meter. V Ljubljanski kotlini je bila srednja cena 4,04 evra, na koroškem območju 3,54 evra, v Savinjski dolini tri evre, na alpskem območju 2,29 evra ... Najnižje cene, od 1,0 do 1,16 evra za kvadratni meter, so bile na Notranjskem, v gričevnatem delu Prekmurja, na območju Krškega in Brežič, na vzhodu Posavskega hribovja z Bizeljskim, v Beli krajini in v Idrijskem hribovju.
Cene v sedmih letih porasle skoraj za tretjino
Cene kmetijskih zemljišč naraščajo v Sloveniji že od leta 2015 dalje, lani so bile na ravni države že skoraj za tretjino višje kot leta 2015. Najvišja rast je bila v prvem »kovidnem« letu, ko so se cene na ravni države zvišale za sedem odstotkov. Najbolj so se zvišale na najbolj kmetijskih območjih – v Prekmurju za več kot za polovico, na savinjskem območju skoraj za polovico, na Štajerskem za nekaj manj kot dve petini, na osrednjeslovenskem območju pa za tretjino.