Aleševo znamenje
Minulo nedeljo so v zaselku Dolenja vas v vasi Podbrezje blagoslovili Aleševo znamenje, ki ga je zasnoval in zgradil domačin Zdravko Purgar.
Podbrezje – Ideja in želja, da bi postavil znamenje, je počasi zorela v mislih slikarja Zdravka Purgarja, ki je Aleševo znamenje postavil z lastnimi sredstvi. Posvetil ga je vsem, ki so s trudom ohranjali rodovitnost zemlje polja, in vsem potomcem, ki jo bodo še naprej obdelovali. Znamenje je obenem posvečeno Mariji, materi vseh ljudi, in še štirim zavetnikom – sv. Izidorju, sv. Jakobu st., sv. Antonu in sv. Valentinu. »Zemljišče, kjer znamenje stoji, je last Aleševe domačije, po kateri je tudi dobilo ime. Gre za slopno znamenje, ki je prvo tovrstno v Podbrezjah,« je povedal Purgar, ki se je za pomoč pri delu obrnil na svaka Toneta Petrovčiča. V zgornjem delu znamenja so tudi štiri line za slike, ki jih je prav tako narisal Purgar, poleg tega je uredil še okolico s klopco. Aleševo znamenje je v nedeljo blagoslovil podbreški župnik Miha Lavrinec, blagoslov so pospremili s kulturnim programom.
Kot je pojasnila Dragica (Daca) Perne, predsednica Kulturnega društva Tabor Podbrezje, so sicer v Podbrezjah večino kapelic in znamenj postavili podbreški predniki zaradi božje poti k Mariji sedem žalosti na Tabor, druge pa v spomin, opomin, prošnjo ali zahvalo za že prestano nesrečo, bolezen ali gorje. Marijin kip je v Matijovčevi, Štrithovi, Jurčkovi, Ratejčevi, Katrušnikovi, Zvirčanski in Glinovčevi kapelici, Jezusov pa v Kovačevi in Peharčevi. Sliko svetega Aleša ima Franckova kapelica pred šolo, z Janezom Nepomukom sta opremljeni Mubijeva kapelica, s svetim Benediktom ter najnovejša Blekova kapelica. Zdaj so jim pridružili še 13., Aleševo znamenje. V Podbrezjah so postavljeni tudi številni križi, na drevju ob pešpoteh, ki obkrožajo vas, je moč najti tudi znamenja s podobami Marije ali angelov.