Glasove kolesarske legende
Če v spletni brskalnik vtipkam besedi kolesarske legende, mi ponudi kopico velikih kolesarskih imen, kot so Fausto Coppi, Gino Bartali, Eddy Merckx, Miguel Indurain, Marianne Vos ... Slovenci imamo v tem trenutku kolesarje, ki se borijo za najboljša mesta na prestižnih tekmovanjih. Prepričan sem, da bodo Primož Roglič, Tadej Pogačar, Matej Mohorič, Jan Polanc, Luka Mezgec in drugi zapisani med legende. Lahko smo že danes ponosni nanje. Mislim pa, da svetovne kolesarske legende ne morejo biti tudi vzorniki nam, rekreativnim kolesarjem. Vzorniki rekreativnim kolesarjem so lahko tisti, ki so skozi celo življenje živeli zmerno aktivno, telesno in umsko, ter tako doživeli visoko starost. Za vse je značilno, da aktivnost vzdržujejo, čim dlje je mogoče. V Športnem društvu Gorenjski glas smo ponosni na štiri takšne legende, ki so presegle mejo osemdeset let in so še danes močno aktivne na različnih področjih.
O Đuru Ćulibrku, ki prekolesari več kot 25 tisoč kilometrov letno, sem že pisal. Naj dodam še to, da mu je za rojstni dan podjetje A2U podarilo lepo zeleno kolo, ki ga Đuro že ponosno vozi. Hvala.
Naš častni član Janez Zeni je celo življenje poleg skrbi za družino, napornih služb, ki jih je opravljal, svoj prosti čas aktivno posvečal dejavnostim v rodni vasi Besnica. Bil je dejaven v vaškem športnem društvu, predsednik kulturnega društva, aktiven v Slovenskem društvu za vrednotenje dela. Z dirkalnim kolesom se je sicer začel voziti dokaj pozno, toda vztrajno in počasi. Še danes ga zanimajo novosti in izboljšave. Janez je pred kratkim napisal knjigo z naslovom Najine zgodbe, v kateri se spominja skupnega življenja s pokojno ženo Francko.
Marjan Burja je kot diplomirani ekonomist delal na različnih delovnih mestih, povezanih s financami, a na svoji poklicni poti je bil tudi računalniški programer. Danes ga slikarstvo zaposluje vsaj tri dni v tednu. Aktiven je v treh društvih in skoraj vsak konec tedna se pripravlja na kakšno razstavo. Sicer je dal vsem jasno vedeti, da je torek dan za kolo, in takrat ga slikarji pustijo pri miru. S hribi je povezan celo življenje, saj je še vedno aktiven član planinskega društva. En dan v ob koncu tedna si vzame čas, da gresta s hčerko v hribe.
Janez Ankele je zadnji, ki je maja letos dopolnil osemdeset let in se vpisal med Glasove kolesarske legende. Janez vsaj trikrat na teden sede na kolo. Dvakrat kolesari sam in v svojem tempu na kolesu preživi od tri do štiri ure. Ob torkih na Glasovih srečanjih organizira in vodi skupino A, tisto najbolj umirjeno. Če ne gre na kolo, gresta z ženo v hribe. Tako je zmerno aktiven skoraj vsak dan v tednu. Vmes vzdržuje vrt in hišo, s čimer je precej dela, pravi. Za gledanje televizije tako ostane bolj malo časa, če že, pa z veseljem pogleda šport. S športom je namreč povezan celo življenje. V mladih letih je treniral smučanje in potem trideset let igral rokomet v klubu Mladost iz Stražišča.
Malo mlajši smo ponosni na Glasove kolesarske legende in upamo, da jim bomo sledili in doživeli osemdeset in več let.