Poslanci izvolili predsednico
Urška Klakočar Zupančič je bila v petek izvoljena za prvo predsednico državnega zbora. Predsednik republike Borut Pahor ocenjuje, da bo mandatarja za sestavo nove vlade predlagal 23. maja.
Ljubljana – Novemu sklicu državnega zbora pričakovano predseduje Urška Klakočar Zupančič, so na petkovi ustanovni seji s tajnim glasovanjem (55 za, 25 proti) odločili novoizvoljeni poslanci. Podpredsednica Gibanja Svoboda, nekdanja okrajna sodnica, je prva ženska na tej funkciji. »Razsežnosti in verjetno tudi zgodovinske vrednosti te izvolitve se zelo veselim. Po dobrih 30 letih samostojnosti na čelo državnega zbora stopam kot ženska, morda je to prvi znanilec sprememb, ki jih naša država zelo potrebuje,« je povedala po izvolitvi. Kot je dejala, je njena prva naloga doseči, da se v državni zbor vrne kulturno in spoštljivo javno komuniciranje: »Lahko je ostro, vendar primerno argumentirano in nikoli osebno žaljivo.« Klakočar Zupančiča je bila v preteklosti sodnica Okrajnega sodišča v Ljubljani.
Državni zbor je na ustanovni seji potrdil mandate vsem devetdesetim poslancem, tudi poslancu madžarske narodne skupnosti Ferencu Horvathu, za katerega sta predstavnika madžarske manjšine Mihael Kasaš (Horvathov protikandidat na volitvah) in Attila Kovacs mandatno-volilni komisiji predlagala, naj zaradi opravljanja nezdružljivih funkcij preverijo njegov mandat. Horvath namreč še vedno opravlja funkcijo predsednika sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki je nezdružljiva s poslansko funkcijo, kar je ugotovila tudi Komisija za preprečevanje korupcije, ki mu je zato izdala prekrškovno odločbo, kar je pravnomočno potrdilo tudi sodišče. Mandatno-volilna komisija je ugotovila, da pobudi ne izpolnjujeta pogojev za obravnavno. Z istim vprašanjem so se sicer ukvarjali že v prejšnjem sklicu državnega zbora.
Dogajanje na ustanovni seji je zaznamovala tudi poteza SDS in NSi, ki sta takoj po konstituiranju v parlamentarni postopek vložila okoli trideset zakonskih predlogov. Danijel Krivec, začasni vodja poslanske skupine SDS, ki je vložila večino predlogov zakonov, je dejal, da gre v veliki meri le za manjše popravke. Predsednik Gibanja Svoboda in verjetni mandatar Robert Golob pa dejanje opozicije ocenjuje kot nagajanje bodoči koaliciji in zlorabo parlamentarnega postopka. »Vsak normalen človek se vpraša, zakaj bi nekdo, ki je bil še pred tremi tedni v vladi in imel večino v državnem zboru, čakal na to, da pride v opozicijo in začne zakonodajno delovati,« je povedal.
Poslance je na ustanovni seji nagovoril tudi predsednik republike Borut Pahor. »Zaupana nam je skrb za mir in varnost, blaginjo in ugled Slovenije v svetu. O tem, kako to doseči, imamo, tako kot ljudje, ki jih predstavljamo, različna stališča in poglede. Ta različnost je velikansko bogastvo, če znamo z njim prav ravnati,« je dejal. Ob tem je napovedal, da bo kandidata za predsednika nove vlade državnemu zboru v izvolitev predlagal 23. maja, na dan, ko bo končal posvetovanja z vodji poslanskih skupin.