Prvi maj v Kamniški Bistrici že skoraj sto let
Prvo praznovanje praznika dela so v Kamniški Bistrici pripravili že pred devetindevetdesetimi leti, tradicijo praznovanja pa ohranjajo še danes. Udeležba ni bila tako množična, kot so pričakovali organizatorji, ki so izrekli tudi nekaj kritik, namenjenih sindikatom.
Kamniška Bistrica – Tradicionalno srečanje v Kamniški Bistrici ob prazniku dela sta organizirala Delavsko kulturno društvo (DKD) Solidarnost Kamnik, ki je proslave začelo pripravljati že leta 1923, in Občina Kamnik. Člani prvega so poskrbeli za program, slednja pa za zabavo s Skupino Špica po uradnem delu, redarsko službo in brezplačen avtobusni prevoz od parkirišča za nihalko na Veliko planino, ki pa se je izkazal za nepotrebnega, saj obiskovalcev ni bilo toliko, kot so organizatorji pričakovali, zato je bilo parkirišč na koncu doline dovolj za vse.
»Vsako leto pridem v Kamniško Bistrico, prvič zato, ker mi ta praznik veliko pomeni, drugič pa za to, ker to z družbo izkoristimo tudi za izlet, saj se v dolino deloma podamo kar peš. Praznik z leti žal izgublja pomen, poudarka na delavstvu ni več, tudi rdečih nageljnov letos ne delijo, bolj kot ne gre za veselico, pa še te se je letos udeležilo bolj malo ljudi. Mislim, da je epidemija na tem področju naredila veliko škode, saj prireditve zadnji dve leti ni bilo,« je nekoliko razočaran ugotavljal Vinko Polak iz Kamnika. Zaradi tradicije je na dogodek prišla tudi Sonja Loboda iz Šmarce, ki se spomni, da so pred desetletji »ljudje ob prazniku dela množično drli v Kamniško Bistrico.« Že nekaj let ni več tako, četudi bodo organizatorji prihodnje leto zabeležili že stoto obletnico prve proslave. »Delavci so ta praznik v Kamniški Bistrici prvič organizirali 1. maja 1923, na koncu te doline prav zato, da so bili skriti očem takratnih oblastnikov, ki poudarjanju delavskih pravic niso bili naklonjeni,« je med drugim poudaril predsednik DKD Solidarnost Martin Gorenc, ki pa je izrekel tudi nekaj kritičnih misli. »Čeprav je delo vrednota in se je treba za pravice delavcev nenehno boriti, se sindikati proslav, kot je današnja, četudi jih vabimo, izogibajo. Namesto da bi se gnetli pred mikrofoni in spodbujali delavstvo k ohranjanju že pridobljenih pravic, igrajo neodgovorno cehovsko vlogo, ko le sem ter tja vržejo oko na prizorišče in pridejo šele, ko je tekme konec – da poberejo članarino. S tem pa vedno bolj izgubljajo svoj pomen. Ne glede na to naj se praznovanje prvega maja nadaljuje. Ne pozabimo, da delo za človeka ni kazen in prekletstvo, ampak blagoslov!«
Slavnostni govornik je bil letos župan Matej Slapar, ki je poudaril, da boj za pravice delavcev traja že vse od leta 1886 in da nas vse skupaj na tem področju čaka še veliko dela, »da bo vsako delo cenjeno in spoštovano.« Za kulturni program pa so poleg pevcev DKD Solidarnost skupaj z mažoretkami poskrbeli nepogrešljivi godbeniki Mestne godbe Kamnik, ki so prvomajsko budnico ta dan po občini začeli že ob 3.20 zjutraj, sklenili pa ob 11. uri prav v Kamniški Bistrici.