Reševati znajo iz vsakega vozila
Kranjski poklicni gasilci so se prejšnji teden usposabljali za posredovanje v najbolj zahtevnih prometnih nesrečah, v katerih je potrebna tudi uporaba hidravličnega orodja.
Kranj – »V avtomobilski industriji se novosti nenehno vrstijo, specifik vozil je veliko, tako glede vrste pogona, položaja varnostnih vreč in mnogih drugih stvari, na katere moramo biti gasilci pozorni, preden se lotimo tehničnega posega na vozilih. Da sploh izvedemo tak poseg, moramo poznati posebnosti avtomobila, tovornjaka ali avtobusa, vedeti, kje ga lahko odpremo, da je to varno tako za ponesrečenca kot za gasilca,« je poveljnik gasilske operative v Gasilsko reševalni službi Kranj (GRS) Matej Kejžar predstavil glavni razlog za izvedbo internega usposabljanja kranjskih poklicnih gasilcev iz posredovanja v najbolj zahtevnih prometnih nesrečah. »Rezanja vozil je sicer sedaj manj, saj so kletke avtomobilov močnejše kot včasih, pa tudi ljudje se veliko pogosteje privezujejo z varnostnimi pasovi,« je še dodal Kejžar. Kranjski poklicni gasilci sicer letno opravijo okoli 150 prometnih intervencij.
GRS Kranj je prejšnji teden prvič izvedla interno usposabljanje za delo s hidravličnim orodjem ter nadgradila znanja s posredovanj v zahtevnih prometnih nesrečah. Praktični del usposabljanja, ki ga je opravilo vseh petdeset operativnih gasilcev iz štirih izmen, je potekal na štirih kabinah tovornjakov in dvanajstih avtomobilih, za namene seznanjanja z ustroji avtobusov so jim dva novejša primerka posodili v Alpetourju, je poudaril direktor GRS Kranj Tomaž Krišelj.
Udeleženci so se seznanili tudi z najsodobnejšim reševalnim orodjem in mehanizacijo. »Razvoj težkih vozil je podobno hiter kot pri osebnih vozilih, materiali so vse lažji in trpežnejši, čemur moramo v gasilskih enotah ves čas prilagajati tudi opremo. Najbrž se bo tudi na današnjem usposabljanju pokazalo, da ta trenutek ne razpolagamo z vso potrebno opremo oziroma orodjem, jo pa bomo skušali v prihodnosti dokupiti,« je še povedal Krišelj.