Preden so začeli rušiti samo stavbo hotela, so morali objekt izprazniti, saj je v njem ostalo veliko opreme, celo postlane postelje in televizorji.

Propadajoči Zlatorog so začeli rušiti

Rušenje nekoč legendarnega bohinjskega hotela bodo po načrtih končali v slabih dveh mesecih, kdaj natančno se bo začela gradnja novega Zlatoroga, pa še ni povsem jasno.

Ukanc – Nekoč zelo ugledni, a zadnja leta propadajoči hotel Zlatorog bodo porušili, na njegovem mestu pa bo investitor, družba v lasti Damiana Merlaka, ki je pred nekaj leti kupil več propadajočih hotelov v Bohinju, zgradil novega.

Kot je povedal vodja projekta Jure Repanšek, direktor podjetja Alpinia, turistično podjetje, bo rušenje predvidoma zaključeno v osmih tednih, kdaj natančno bodo začeli graditi novega, pa je odvisno predvsem od trenutno hitro spreminjajočih se cen v gradbeništvu.

Gradbeno dovoljenje sicer pričakujejo že kmalu, za izvedbo projekta pa bi po načrtih potrebovali manj kot leto in pol od začetka del.

Gradnjo objektov, ki bodo sestavljali novi hotel Zlatorog, bodo izvedli na mestu obstoječih stavb. Na severni strani ceste naj bi bila hotel in depandansa, na južni strani pa vila. V hotelu naj bi bilo 120 ležišč, v depandansi pa dodatnih 48, skupaj le nekaj več kot v starem Zlatorogu.

Ogrevanje objektov mora biti v skladu s prostorskim dokumentom, ki so ga konec lanskega leta potrdili bohinjski občinski svetniki, zagotovljeno iz obnovljivih virov energije. Večina parkirnih mest bo urejena pod zemljo, tista, ki ostajajo na površju, pa zasajena z avtohtonim drevjem, tako da naj bi bila okolica hotela v prihodnje še bolj zelena kot doslej.

Prvi lesen hotel so v Ukancu postavili leta 1906 in je bil namenjen predvsem prestižnim tujim gostom. Leta 1938 so leseni hotel podrli in v pol leta zgradili novega. Bil je prvi hotel na Slovenskem, ki je imel v sobah kopalnico s toplo in mrzlo vodo. Največji razcvet je hotel doživel do začetka druge svetovne vojne, smo lahko izvedeli na razstavi, ki so jo pred letom dni postavili v Gorenjskem muzeju.

Leta 1977 so hotel obnovili, dodali depandanso, plesišče, pokrito restavracijo in bazen. Zlatorog je bil tudi protokolarni objekt; hotelske hodnike so krasile fotografije Titovih obiskov.

Po osamosvojitvi Slovenije je v devetdesetih razgradnja družbene lastnine prinesla nove upravljavce, lastnike in najemnike. Hotel je bil več kot desetletje in pol v lasti družine Pačnik, ki pa vanj ni vlagala, dokler ga ni leta 2019 skupaj s še nekaterimi drugimi hoteli v Bohinju kupil eden najbogatejših Slovencev Damian Merlak.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 28. junij 2011 / 07:00

Pokorni meščani sprejeli škofa

V soboto dopoldne je bila Škofja Loka spet taka kot v 17. stoletju: meščani so v pražnjih oblačilih odšli na promenado, zaživel je rokodelski sejem, vrhunec pa je bil obisk freisinškega škofa Janeza F...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Ribe na žaru

Ribe dobivajo pri peki na žaru vse več privržencev.

Kronika / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Nesreče

Vinjeni povzročili nesreče Kranj, Škofja Loka, Mojstrana - Policija poroča o treh prometnih nesrečah, ki so jih minuli konec tedna povzročili vinjeni...

Zanimivosti / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Tito spet pozdravil Gorenjce

Tako v Bohinju kot na Bledu, kamor se je skupaj s spremstvom in soprogo Jovanko v soboto pripeljal z muzejskim vlakom, sta Tita pričakala župana in številni navdušenci.

Nasveti / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Ekstremizem na pohodu

Ekstremizem v športu je nekaj, kar preziram, čeprav nimam razloga za to. Če gremo v potankosti, potem si moramo priznati, da je vsak vrhunski šport nekakšen ekstrem, ampak tu ni stran, na kateri bi pi...

Gospodarstvo / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Po dobičku druga banka v Sloveniji

Delničarji Gorenjske banke bodo na četrtkovi skupščini odločali o predlogu, da bi za dividende namenili še 41 evrov (bruto) na delnico, skupno torej sedemdeset evrov.