Propadajoči Zlatorog so začeli rušiti
Rušenje nekoč legendarnega bohinjskega hotela bodo po načrtih končali v slabih dveh mesecih, kdaj natančno se bo začela gradnja novega Zlatoroga, pa še ni povsem jasno.
Ukanc – Nekoč zelo ugledni, a zadnja leta propadajoči hotel Zlatorog bodo porušili, na njegovem mestu pa bo investitor, družba v lasti Damiana Merlaka, ki je pred nekaj leti kupil več propadajočih hotelov v Bohinju, zgradil novega.
Kot je povedal vodja projekta Jure Repanšek, direktor podjetja Alpinia, turistično podjetje, bo rušenje predvidoma zaključeno v osmih tednih, kdaj natančno bodo začeli graditi novega, pa je odvisno predvsem od trenutno hitro spreminjajočih se cen v gradbeništvu.
Gradbeno dovoljenje sicer pričakujejo že kmalu, za izvedbo projekta pa bi po načrtih potrebovali manj kot leto in pol od začetka del.
Gradnjo objektov, ki bodo sestavljali novi hotel Zlatorog, bodo izvedli na mestu obstoječih stavb. Na severni strani ceste naj bi bila hotel in depandansa, na južni strani pa vila. V hotelu naj bi bilo 120 ležišč, v depandansi pa dodatnih 48, skupaj le nekaj več kot v starem Zlatorogu.
Ogrevanje objektov mora biti v skladu s prostorskim dokumentom, ki so ga konec lanskega leta potrdili bohinjski občinski svetniki, zagotovljeno iz obnovljivih virov energije. Večina parkirnih mest bo urejena pod zemljo, tista, ki ostajajo na površju, pa zasajena z avtohtonim drevjem, tako da naj bi bila okolica hotela v prihodnje še bolj zelena kot doslej.
Prvi lesen hotel so v Ukancu postavili leta 1906 in je bil namenjen predvsem prestižnim tujim gostom. Leta 1938 so leseni hotel podrli in v pol leta zgradili novega. Bil je prvi hotel na Slovenskem, ki je imel v sobah kopalnico s toplo in mrzlo vodo. Največji razcvet je hotel doživel do začetka druge svetovne vojne, smo lahko izvedeli na razstavi, ki so jo pred letom dni postavili v Gorenjskem muzeju.
Leta 1977 so hotel obnovili, dodali depandanso, plesišče, pokrito restavracijo in bazen. Zlatorog je bil tudi protokolarni objekt; hotelske hodnike so krasile fotografije Titovih obiskov.
Po osamosvojitvi Slovenije je v devetdesetih razgradnja družbene lastnine prinesla nove upravljavce, lastnike in najemnike. Hotel je bil več kot desetletje in pol v lasti družine Pačnik, ki pa vanj ni vlagala, dokler ga ni leta 2019 skupaj s še nekaterimi drugimi hoteli v Bohinju kupil eden najbogatejših Slovencev Damian Merlak.