Zelena luč za dražgoško šolo
Železnikarski občinski svetniki so dali soglasje k nadaljevanju obnove dražgoške šole.
V letošnjem proračunu Občine Železniki je za obnovo dražgoške šole zagotovljenih 50 tisoč evrov, s čimer bodo v prvem nadstropju zgradili predelne stene in inštalacije. Šola, ki jo bo v novem šolskem letu obiskovalo 24 otrok, naj bi bila dokončana leta 2015.
Dražgoše – Potem ko so železnikarski občinski svetniki na junijski redni seji odločili, da se obnova dražgoške šole ne sme nadaljevati brez širše razprave in njihovega sklepa, so se v torek v Dražgošah srečali na izredni seji. Po dveh urah in pol razprave so kljub različnim pogledom sklenili, da se ureditev šolskih prostorov v nadzidanem prvem nadstropju lahko nadaljuje, in sicer v obsegu 50 tisoč evrov, kolikor jih je za obnovo dražgoške šole zagotovljenih v letošnjem proračunu. Letos bodo po besedah župana Antona Luznarja zgradili predelne stene in inštalacije, šola pa naj bi bila končana leta 2015.
Občinski svetovalec za investicije Peter Košir je uvodoma pojasnil, da bi temeljita obnova obstoječih učilnic, kuhinje in jedilnice v pritličju po ocenah stala 116 tisoč evrov, ureditev treh učilnic s pripadajočimi prostori v prvem nadstropju pa 272 tisoč evrov, pri čemer bi se s selitvijo razredov v pritličju sprostil tudi prostor za večnamensko dvorano za krajane. Ravnatelj Franc Rant je ponovil, da je vseeno, ali obnovijo obstoječe šolske prostore ali zgradijo nove: »Pomembno je le, da so varni in varčni, kar sedaj niso.« Dodal je še, da bo podružnico v novem šolskem letu obiskovalo 24 otrok in da bo njihovo število prihodnja leta nekoliko upadlo, a ne toliko, da bi bil obstoj šole vprašljiv.
Koalicijski svetniki in gradbeni odbor za obnovo šole, ki so zagovarjali selitev učilnic v prvo nadstropje, so opozarjali, da bi se pri adaptaciji obstoječih prostorov zagotovo pokazali dodatni stroški, z ureditvijo dvorane v pritličju pa bi lažje ločili tudi šolske in vaške prostore. »Zaključimo investicijo, da bo čez nekaj let tu nova stavba z novimi prostori in ne starimi, ki jih bo treba čez deset let spet obnavljati,« je predlagal Brane Bertoncelj. Tudi Matjaž Čemažar se je strinjal, da je dolgoročno boljša rešitev ureditev novih učilnic, opremi pa naj se jih le toliko, kot jih dejansko potrebujejo.
Na drugi strani so se svetniki SDS in Premika (z izjemo Mateje Markelj) zavzemali za obnovo obstoječih šolskih prostorov. Poleg tega, da gre za cenejšo rešitev, je bilo slišati, da je za otroke bolj prijazna šola v pritličju, da jim ne bo treba uporabljati stopnic, vaščani pa naj dvorano uredijo v prvem nadstropju. Na seji so pogrešali poslanca in bivšega župana Mihaela Prevca. »Sramota, da 'šprica' tole sejo. Začel je dva milijona evrov vredno investicijo, ki je predimenzionirana, in s proračunskim denarjem kupoval glasove Dražgošanov za državnozborske volitve,« je bila ostra Branka Krek Petrina. »Zdaj imamo velik objekt in ne vemo, kaj z njim,« je dejal Matjaž Podrekar. Tomaž Demšar je opozoril, da so v šolo doslej vložili že 450 tisoč evrov. »Enkrat se človek pusti speljati na led, dvakrat pa ne,« je dejal in dodal, da je tudi obstoječe prostore možno sodobno urediti, skrbi pa ga tudi, da bodo stroški obratovanja šolskih prostorov zaradi večje površine narasli. Peter Mesec je vprašal, ali je trenutna investicija skladna z zakonodajo, župan pa je odvrnil, da za dela v prvem nadstropju imajo gradbeno dovoljenje.
Predsednica gradbenega odbora in svetnica Katarina Peternelj je bila zadovoljna, da je nadaljevanje del v prvem nadstropju dobilo zadostno podporo svetnikov in da bodo vaščani v pritličju dobili večnamensko dvorano. Denar za njeno ureditev nameravajo zbrati sami. »KUD in športno društvo že zbirata denar s prireditvami, po prispevke bomo šli tudi od hiše do hiše, predvsem pa bomo pomagali s fizičnim delom,« je dejala Peterneljeva.