Zakon, ki ureja kredite v švicarskih frankih, je sprejet, z rešitvijo pa so precej bolj kot banke zadovoljni v Združenju Frank. / Foto: Tina Dokl

Jim grozi celo odvzem licenc

Banke so uresničile svoje napovedi in na ustavno sodišče vložile pobudo za oceno ustavnosti zakona, ki ureja kreditne pogodbe za kredite v švicarskih frankih, sklenjene med letoma 2004 in 2010.

Banke so prepričane, da je zakon v nasprotju z ustavo in zakonodajo, v praksi pa neizvršljiv.

Bankam lahko grozi tudi odvzem licenc, če v določenem roku ustrezno ne popravijo kreditnih pogodb.

Ljubljana – Po pričakovanjih je devet bank v ponedeljek na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti zakona o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih.

Kot poudarjajo v Združenju bank Slovenije, kjer so na to temo v ponedeljek sklicali tudi novinarsko konferenco, so banke v preteklosti večkrat opozorile tako vlado kot ministrstvo za finance in državni zbor, da zakon »ruši zaupanje v vladavino prava, saj retroaktivno posega v zakonito vzpostavljena pravna razmerja«.

Kot dodajajo, je državni zbor zakon sprejel kljub izrazito negativnim mnenjem zakonodajnopravne službe državnega zbora, vlade, nacionalne in Evropske centralne banke. Menijo, da zakon negativno vpliva na celotno slovensko gospodarstvo, ne zgolj na bančni sektor, saj zaradi retroaktivnega posega v zakonito sklenjene pogodbe vzpostavlja povečano tveganje za vse pravne posle, ki bi lahko postali predmet interventnih zakonov.

Ko še pojasnjujejo, je zakon v nasprotju z ustavo ter nacionalno in evropsko zakonodajo, prav tako pa ne upošteva sodnega reševanja sporov domačega sodnega sistema, mnenj in odločitev Sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice.

Kot je v ponedeljek med drugim dejala direktorica združenja Stanislava Zadravec Caprirolo, zakonu nasprotujejo tudi zato, ker je v praksi neizvršljiv. Zato so na ustavno sodišče naslovili tudi predlog za začasno zadrževanje izvajanja zakona. Zakon se namreč nanaša na kreditne pogodbe, ki so bile sklenjene med 28. junijem 2004 in koncem leta 2010, zaradi predpisov s področja varovanja osebnih podatkov pa banke za kreditne pogodbe, ki so bile odplačane pred več kot desetimi leti, ne razpolagajo več s podatki. Zakon pa jim nalaga visoke kazni oziroma jim grozi tudi odvzem licence, če banke v šestdesetih dneh ustrezno ne popravijo pogodbe in posojilojemalcu dokumentacije ne vročijo v 75 dneh.

Na drugi strani so precej bolj zadovoljni v Združenju Frank, kjer so si dlje časa prizadevali za sprejetje takšnega zakona. Kot so zapisali že ob sprejetju zakona, zaradi sprejetja valutne kapice nepošten pogodben pogoj sicer ni bil v celoti odpravljen, a da se zavedajo, »da sistemska rešitev zahteva določen kompromis«. Zakon namreč predvideva vključitev valutne kapice, ki se aktivira, ko znesek preostanka posojila zaradi spremembe menjalnega tečaja za več kot deset odstotkov odstopa od zneska preostalega posojila, izračunanega po tečaju na dan črpanja. Računajo tudi, da bo presoja ustavnosti zakona hitro in pozitivno rešena.

Na drugi strani dr. Marko Pahor z Ekonomske fakultete ocenjuje, da je zakon poln nesmislov, za banke zelo škodljiv, posledice pa da so že vidne pri bonitetnih ocenah Slovenije. Zakonu sicer nasprotujejo tudi v Gospodarski zbornici Slovenije, državni zbor pa ga je v začetku februarja potrdil, čeprav mu je podporo odtegnila tudi vlada.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 4. julij 2015 / 08:55

Preverite stanje planinskih poti

Trenutno je zaradi različnih razlogov zaprtih deset planinskih poti po Slovenji, med njimi nekaj še zaradi posledic lanskoletnega žledoloma.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 28. februar 2022 / 23:14

Poslovalnice Sberbank zaprle vrata, vloge državljanov naj bi bile varne

Ljubljana – Zaradi sankcij, ki so jih v Evropi uvedli proti Rusiji zaradi napada na Ukrajino, je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Posledično prihaja...

Kranj / ponedeljek, 28. februar 2022 / 23:11

Največji cepilni center na Gorenjskem zapira svoja vrata

Kranj – Največji cepilni center na Gorenjskem, ki ga je Zdravstveni dom Kranj v sodelovanju s Slovensko vojsko odprl marca lani v kranjski vojašnici, skoraj po letu dni intenzivnega delovanja zapir...

Kronika / ponedeljek, 28. februar 2022 / 16:23

Ljubezenske prevare na spletu

Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT vsako leto beležijo veliko ljubezenskih prevar, ki se za žrtve končajo z visoko finančno škodo in globokim razočaranjem.

Radovljica / ponedeljek, 28. februar 2022 / 16:20

Dovoljenje za prizidek

Občina Radovljica je pridobila gradbeno dovoljenje za načrtovano gradnjo prizidka k radovljiškemu vrtcu, ki jo načrtuje za prihodnji dve leti.

GG Plus / ponedeljek, 28. februar 2022 / 16:19

Vsako žival je vredno rešiti

Sabina Piber z Bleda je ustanoviteljica in vodja ekipe K9 iskanje pogrešanih – Slovenija, ki sodeluje z mednarodno skupnostjo K9. Specializirali so se za iskanje pogrešanih živali, predvsem psov in ma...