Prehitri in nepripeti
V poostrenem nadzoru, ki je potekal od 7. do 13. februarja, so policisti pri 549 voznikih avtobusov in 6551 voznikih tovornih vozil ugotovili kar 1359 kršitev cestnoprometnih pravil.
Kranj – V okviru preventivne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo je policija pretekli teden izvajala skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, je bilo kontroliranih 549 voznikov avtobusov, od tega 236 tujih. Ugotovili so 93 kršitev, od tega so bile najpogostejše povezane s prekoračitvijo hitrosti in uporabo varnostnega pasu. Ustavili in preverili so tudi 6.551 voznikov tovornih vozil, od tega 3.623 tujih. Pri voznikih tovornih vozil so ugotovili 1.266 kršitev, od tega so bile najpogostejše povezane s prekoračitvijo hitrosti, uporabo varnostnega pasu, preobremenjenostjo vozil, nepravilno zavarovanim tovorom in tehnično brezhibnostjo vozil.
Nadzor tovornih vozil so policisti izvajali s preusmeritvijo tovornih vozil na kontrolne točke na avtocestah. Nadzori avtobusov so potekali na avtobusnih postajališčih, prevozi pa so bili nadzoru podvrženi tudi na avtocestah in hitrih cestah. Policisti so bili še posebno pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti, tehnično brezhibnost vozil, preobremenjenost, spoštovanje socialne zakonodaje, pravila o nalaganju in pritrjevanju tovora, psihofizično stanje voznikov, uporabo varnostnega pasu in uporabo naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo pozornost.
V Sloveniji sicer cestni tovorni promet narašča, z večanjem njegovega obsega se povečujejo tudi možnosti za nastanek prometnih nesreč. Lani so bili vozniki tovornih vozil udeleženi v 2.426 prometnih nesrečah oziroma v vsaki sedmi prometni nesreči na slovenskih cestah. Povzročili so jih 1.537 oziroma 63 odstotkov vseh nesreč, v katerih so bili udeleženi. V posledicah teh nesreč je življenje lani izgubilo 17 oseb, 38 je bilo hudo poškodovanih, 327 pa lažje poškodovanih. Med vozniki tovornih vozil je bilo pet smrtnih žrtev, 11 je bilo hudo telesno poškodovanih in 117 lažje telesno poškodovanih.