Javni najem stanovanj
Predvidoma še ta mesec bo Stanovanjski sklad objavil odprti razpis za javni najem stanovanj. Zanimanje med lastniki stanovanj in podnajemniki je po oceni Sklada veliko.
Kranj – Lanska novela stanovanjskega zakona je prinesla novost na slovenskem najemnem trgu – javni najem stanovanj. Letos je tako zaživela javna najemna služba (JNS), ki deluje na državnem Stanovanjskem skladu. Tam se že aktivno pripravljajo na objavo odprtega javnega razpisa za najem stanovanj. Predvidoma bo objavljen konec januarja, so napovedali. V prvem letu naj bi bilo za najem na voljo od sto do dvesto stanovanj.
Povečati fond najemnih stanovanj
Vzpostavitev JNS naj bi prispevala k večji urejenosti najemnega trga v Sloveniji. Njen namen je namreč aktivirati oddajo praznih stanovanj v najem, tudi stanovanj, ki jih lastniki trenutno ne želijo oddati v najem zaradi slabih preteklih izkušenj z najemniki. S tem želijo povečati fond najemnih stanovanj. »Ob tem je treba poudariti, da je veliko stanovanj na trgu praznih tudi zaradi njihove nefunkcionalnosti in/ali tehničnih neustreznosti. Namen javne najemne službe je lastnikom nuditi pomoč tudi pri manjših obnovah in vzdrževalnih delih, predvsem s ciljem izboljšanja energetske učinkovitosti stanovanj, vendar pa morajo biti stanovanja v trenutku oddaje ponudbe že skladno z zakonodajo primerna za oddajo v najem,« so razložili na Stanovanjskem skladu.
Najvarnejša oblika najema
Na skladu ocenjujejo, da je interes med lastniki stanovanj velik: »V zadnjem mesecu, ko je v javnosti začela krožiti informacija o začetku delovanja javne najemne službe, se je izkazalo precej interesa s strani lastnikov. Dnevno prejemamo precej klicev in elektronskih sporočil z vprašanji. Predvidevamo, da se bo po objavi razpisa in širšem seznanjanju javnosti o samem delovanju službe interes še povečal, saj tovrstni najem za vse lastnike predstavlja najvarnejšo obliko oddaje stanovanj.« Kot navajajo na skladu, so glavne prednosti oddajanja stanovanj preko JNS zagotovila lastniku, da bo imel redno poravnano najemnino, vključno s stroški. Sklad tudi zagotavlja, da bo stanovanje ob koncu najema vrnjeno lastniku v takem stanju, kot je bilo prevzeto ob začetku najema, in da bo sklad edini sogovornik z lastnikom v času trajanja najema, če lastnik ne bo želel imeti kontakta s podnajemnikom.
»Sklad si skladno s svojimi možnostmi v okviru izvajanja dejavnosti prizadeva, da bi omogočil starejšim lastnikom, ki živijo sami v prevelikem ali funkcionalno neustreznem stanovanju, v zameno za oddajo stanovanja preko JNS prednost, če bodo kandidirali na javni razpis za najem oskrbovanega stanovanja v lasti sklada,« so poudarili še dodaten motiv, da se starejši lastniki vključijo v ponudbo javnega najema stanovanj.
Sklad bo sicer preko odprtega javnega razpisa skozi celo leto na trgu najemal stanovanja, prosta oseb, ki izpolnjujejo zakonsko tehnične zahteve. Vsa morajo imeti gradbeno dovoljenje, uporabno dovoljenje (če zakon to predvideva) in energetsko izkaznico. Stanovanje je lahko opremljeno, ni pa to pogoj.
Prednost predvsem mladim
Velik interes pričakujejo tudi pri podnajemnikih, saj je pomanjkanje najemnih stanovanj veliko, poleg tega JNS predvideva oddajo stanovanj po neprofitni najemnini. Zakonsko predvidena najemnina je namreč 1,3-kratnik neprofitne najemnine, katere izračun je opredeljen v stanovanjski zakonodaji. Poleg najemnine bodo lastniku priznali tudi morebitno opremljenost stanovanja. Na višino najemnine bo vplivala tudi lokacija nepremičnine.
Razpis za oddajo stanovanj, ki bo sledil razpisu za najemodajalce, bo predvidoma objavljen konec februarja ali začetek marca, prvi upravičenci pa bi se lahko v stanovanja vselili od maja naprej. Novela stanovanjskega zakona sicer določa kriterije in prednostne kategorije najemnikov. Te so mladi do 35. leta starosti, mlade družine z vsaj enim mladoletnim otrokom, katerih člani niso starejši od 40 let, in upravičenci, ki so se na javnem razpisu za najem neprofitnega stanovanja vsaj dvakrat uvrstili na prednostni seznam, a jim stanovanja niso dodelili.