Zahtevajo odstrel medveda
Na Zgornjem Gorenjskem se je medved letos do začetka avgusta trikrat »prekršil« zoper premoženje kmetov in čebelarjev. Agrarna skupnost Savica je na agencijo za okolje že dala predlog za izredni odstrel problematičnega medveda.
Bled – Na Zgornjem Gorenjskem se zadržujejo štirje medvedje. Spomladansko ocenjevanje številčnosti medvedov, ki je potekalo od 28. aprila do 29. maja, je pokazalo, da se je eden zadrževal v Bohinju, večinoma na območju Spodnjih bohinjskih gora, eden na območju Radovne, obronkih Mežakle in Pokljuke, eden v Zahodnih Karavankah (v loviščih Dovje in Kranjska Gora), od koder prehaja tudi v Avstrijo, še en manjši medved pa prav tako na območju Zahodnih Karavank. Kot je dejal Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejski območni enoti zavoda za gozdove, se število medvedov po majskem štetju ni spremenilo, se pa spreminjajo lokacije, kjer se zadržujejo. »Največ podatkov o sledeh medvedov in o tem, da so bili opaženi, dobivam z območja Spodnjih bohinjskih gora ter z območja Zahodnih Karavank (Kranjska Gora, Dovje), to je z območij, kjer je medved že v preteklih letih in tudi letos povzročal največ težav. V Bohinju je najbolj ogroženo govedo na planinah med Voglom in Koblo, v Zahodnih Karavankah pa drobnica.«
Medvedje so se letos doslej na Zgornjem Gorenjskem trikrat »prekršili« zoper premoženje kmetov in čebelarjev. Eden od medvedov se je letos spomladi znesel nad čebelnjakom v Javorniškem Rovtu, junija je nad Dovjim pokončal drobnico, sredi julija pa je pobil telico na bohinjski planini Polana na območju Spodnjih bohinjskih gora, kjer je sicer tudi lani pokončal tri telice. »Škodnih primerov je letos manj – lani jih je bilo osem in leto prej trinajst, vendar pa je verjetno glavni razlog za zmanjšanje v tem, da je na planinah tudi bistveno manj drobnice kot v preteklosti.«
Mediji so na podlagi policijskih obvestil poročali, da je medved prejšnji petek na bohinjski planini Storeč raven napadel in poškodoval tri ovce. »Ko sem si ovce ogledal, na njih nisem našel nobenih sledi napada medveda, po vsej verjetnosti jih je ubila strela,« je dejal Černe in dodal, da so v Bohinju najprej pomislili na medveda zato, ker je na tem območju stalno prisoten. V blejskem zavodu za gozdove na podlagi preteklih izkušenj ocenjujejo, da se bodo napadi medvedov na pašne živali letos še nadaljevali. Agrarna skupnost Savica je na agencijo za okolje že dala vlogo za izredni odstrel problematičnega bohinjskega medveda, vendar takšen postopek običajno traja dva meseca, takrat pa se bo paša na planinah že končala.