Pesti jih pomanjkanje zdravnikov
Ob petdesetletnici Zdravstvenega doma Bohinj so opozorili tudi na velike kadrovske težave, s katerimi se soočajo zadnjih dvajset let.
Bohinjska Bistrica – »Največji problem Zdravstvenega doma Bohinj zadnjih dvajset let je zagotovo veliko in stalno pomanjkanje zdravnikov. V zadnjih dvajsetih letih je bilo v Bohinju kar dvajset različnih zdravnikov, vmes so bila tudi krajša obdobja, ko je delal le en zdravnik. To kaže na dejstvo, da je delo zdravnika na območjih, ki so oddaljena od velikih središč, precej zahtevnejše od dela zdravnika v večjem zdravstvenem domu,« je ob petdesetletnici Zdravstvenega doma Bohinj poudaril direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik.
Na to je opozorila tudi vodja bohinjskega zdravstvenega doma Selma Brence Černezel, ki pravi, da sta skupaj s kolegico, ki je v njihovem zdravstvenem domu na specializaciji, ves čas skoraj sami, saj drugi zdravniki pomagajo le honorarno. »Mlade zdravnike verjetno odvrača tudi to, da tukaj skoraj vedno opravljaš vsaj dve ali tri službe hkrati. Poleg nujne medicinske pomoči in dela v splošni ambulanti opravljava tudi delo pediatra, kadar ni prisoten v ambulanti. Pediater je namreč v Bohinju zgolj trikrat na teden,« je pojasnila Selma Brence Černezel. Od januarja, ko so v Bohinju odprli dom starejših občanov, pa sta enkrat na teden tudi v domu. Po drugi strani, priznava Selma Brence Černezel, pa ji delo v Bohinju predstavlja tudi izziv, ker je vedno toliko stvari hkrati in toliko različnih pacientov. »Tu smo res družinski zdravniki v pravem pomenu besede. Obenem pa je to večja odgovornost, saj ljudje zdravniku zaupajo in imajo zato tudi določena pričakovanja.«
V zdravstvenem domu sicer izvajajo vso potrebno zdravstveno oskrbo prebivalstva. Poleg dveh splošnih ambulant imajo tudi otroški in šolski dispanzer, fizioterapijo, nego in patronažno službo, dve zobozdravstveni ambulanti za odrasle in eno otroško, enkrat na teden deluje še dispanzer za žene. Ob finančni pomoči občine je ob koncu tedna in praznikih organizirana tudi dežurna služba. Po besedah župana Franca Kramarja na leto za to namenijo prek trideset tisoč evrov, mlade zdravnike pa v Bohinj poskušajo privabiti tudi tako, da jim zagotavljajo stanovanje. »A očitno to delo za ambiciozne mlade zdravnike ni dovolj privlačno,« meni Kramar. Kljub vsem težavam, ob tem ugotavlja Veternik, pa je Zdravstveni dom Bohinj danes zelo sodoben, z obsegom dejavnosti, ki celo presega primerljive zdravstvene domove na Gorenjskem in v Sloveniji, z vso potrebno strokovno opremo in dobrim strokovnim kadrom.