Včeraj je minilo leto od začetka cepljenja proti covidu-19. Od takrat je vsaj en odmerek prejelo 59 odstotkov prebivalcev. / Foto: Gorazd Kavčič

Eno leto od začetka cepljenja

V petek se je iztekla akcija Dnevi cepljenja, včeraj pa smo zaznamovali obletnico začetka cepljenja v Sloveniji. Epidemija upada vse počasneje, skrb pa vzbuja bolj nalezljiva različica omikron.

Z akcijo Dnevi cepljenja smo po mnenju ministra Poklukarja preprečili približno dva tisoč hospitalizacij, petsto sprejemov v enote intenzivne terapije in okoli tristo smrti.

Kranj, Ljubljana – Minister za zdravje Janez Poklukar je v petek predstavil rezultate Dnevov cepljenja, ki so potekali med 19. in 23. decembrom. V tem času so po državi opravili 76.544 cepljenj proti covidu-19. Od tega je bilo 64.114 oseb cepljenih s poživitvenim odmerkom, 7459 je prejelo drugi odmerek, s prvim odmerkom pa je bilo cepljenih 4971 ljudi. Približno dve tretjini vseh cepljenih je bilo starejših od petdeset let, kar je minister poudaril kot izredno pomembno, saj pri starejših bolezen praviloma poteka v težji obliki kot pri mlajših. Minister Poklukar je na petkovi novinarski konferenci ocenil, da so z akcijo preprečili približno dva tisoč hospitalizacij, petsto sprejemov v enote intenzivne terapije in okoli tristo smrti.

Večina prihajala po poživitveni odmerek

V petih dneh akcije se je v kranjski vojašnici cepilo 2443 ljudi. Večina, 1730, jih je prejela tretji, poživitveni odmerek, 564 drugega, 149 oseb pa se je cepilo prvič. Kot so še sporočili iz kranjskega zdravstvenega doma, se je daleč največ ljudi odločilo za cepljenje s cepivom proizvajalca Pfizer, 418 za Moderno, pet za Janssen in ena oseba za AstraZeneco. V sredo so cepili tudi 67 otrok od petega do enajstega leta starosti. Prejeli so Pfizerjevo cepivo, in sicer tretjino odmerka za odrasle.

V Škofji Loki se je cepilo 908 ljudi. Od tega 716 s tretjim, 133 z drugim in 59 s prvim odmerkom. Čeprav je bilo na voljo tudi cepivo Moderne, so se vsi odločili za Pfizerjevega. V Tržiču je bilo cepljenih 638 ljudi. Večina s tretjim, 27 pa s prvim odmerkom.

Kot so poudarili v vseh treh zdravstvenih domovih, tolikšno število cepljenih, glede na to, da zanimanje za cepljenje upada že od oktobra, ni majhno. Takšno število so sicer na vrhuncu zanimanja, poleti in v septembru, običajno zabeležili v dveh dneh. Potrdilo pa se je, da so na cepljenje pripravljeni večinoma le že osnovno zaščiteni, ki so prihajali po tretji odmerek.

Leto od začetka cepljenja

Včeraj je sicer minilo leto dni od začetka cepljenja pri nas. V tem času se je z vsaj enim odmerkom cepilo 59 odstotkov, z vsemi pa 56 odstotkov ljudi. Poživitveni odmerek je prejelo 445.596 oseb. V gorenjski statistični regiji je delež cepljenih nekoliko višji. En odmerek je prejelo 60 odstotkov, vse potrebne pa 57 odstotkov prebivalcev, s poživitvenim odmerkom se je cepilo nekaj manj kot 50 tisoč oseb.

Omikron ustavlja upadanje epidemije

Epidemija se umirja, a je sedemdnevno povprečje potrjenih primerov v zadnjih dneh padalo počasneje. Po včerajšnjih podatkih NIJZ je bilo v nedeljo potrjenih 698 okužb, delež pozitivnih izvidov je znašal 37,8 odstotka, kar je 6,9 odstotne točke več kot dan prej. V bolnišnicah se zdravi 577 oseb, na intenzivni negi 195. V Sloveniji je 16.094 aktivnih primerov okužb oz. 22 več kot v soboto. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb se je povzpelo za 15, na 1075, kar prav tako nakazuje ustavljanje upadanja okužb.

Upočasnjevanje umirjanja epidemije je po mnenju epidemiologov posledica širjenja bolj nalezljive različice omikron. Po nekaterih projekcijah bi ta že do konca leta lahko postala prevladujoča. Tudi zato je minister Poklukar poudaril, da je končni cilj doseči 80-odstotno precepljenost prebivalcev in sto oz. 98-odstotno precepljenost starejših od 50 let, kar bi nam omogočilo življenje z manj omejitvami.

Poslanci o desetem protikoronskem paketu

Poslanci so včeraj začeli izredno sejo, na kateri obravnavajo tudi predlog desetega protikoronskega zakona, ki prinaša za vsaj 180 milijonov evrov ukrepov. Predlog do konca junija podaljšuje lanske turistične bone in med drugim predvideva mesečni dodatek za pripadnike sil za zaščito in reševanje ter dijake in študente, ki pomagajo pri oskrbi bolnikov v zdravstvenih in socialno-varstvenih ustanovah. Enkraten solidarnostni dodatek je predviden za upokojence s pokojninami do 714 evrov, kmete brez pokojnin, starejše od 65 let, ter invalide in vojne veterane. Prav tako predvideva začasno zvišanje najvišjega plačnega razreda s 57. na 63. plačni razred za zdravnike in zobozdravnike. Do zaključka redakcije poslanci še niso glasovali o predlogu zakona.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / četrtek, 5. julij 2007 / 07:00

V Kranjski Gori iščejo zdravnike

Čeprav ponujajo tudi stanovanje, zdravnika že nekaj let ne dobijo.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

V deželo pomaranč

Obisk Andaluzije (Andalucie), najjužnejše španske pokrajine, bi lahko poimenoval tudi (H)ola, ole in drugo govoričenje iz telenovel.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Z balonom pod nebo

Posebne vrste avantura je polet s toplozračnim balonom, velikansko napihljivo pošastjo, ki v košaro sprejme tudi "običajne" potnike, željne adrenalina ...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Besede

Rada imam besede. Z njimi se igram, jih sestavljam, črtam in premetavam sem in tja. Imam jih za svoje zaveznice, pogosto pa mi prav njihova uporaba prinese tudi težave.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Čarobna moč pravljic

Ko je Rdeča kapica prišla v gozd, je srečala volka. Ni vedela, kakšna hudobna žival je, in zato se ga ni nič ustrašila. "Dober dan, Rdeča kapica," ji je rekel volk. "Dober dan, volk," je odgovorila de...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Vzgoja malega potrošnika

Otroci nas opazujejo in oponašajo, zato se vprašajmo, kako se obnašamo kot kupci. Nakupujemo impulzivno ali načrtujemo nakupe?