Srednja cena rabljenega stanovanja v Sloveniji je v prvem polletju 2021 znašala 1980 evrov na kvadratni meter. / Foto: Tina Dokl

Občutna rast cen stanovanj

Cene stanovanj in hiš so v prvi polovici letošnjega leta občutno poskočile – kar za osem odstotkov. Veliko povpraševanje po stanovanjih poganjajo nizke obrestne mere in omejena novogradnja.

Kranj – Kot izhaja iz poročila Geodetske uprave RS (Gurs) o slovenskem nepremičninskem trgu v prvem polletju 2021, so se cene stanovanjskih nepremičnin v primerjavi z drugim polletjem 2020 zvišale za okoli osem odstotkov, kar je pomenilo najvišjo polletno rast cen od časov pred krizo nepremičninskega trga leta 2008. Srednja cena rabljenega stanovanja v Sloveniji je tako v prvem polletju znašala 1980 evrov na kvadratni meter. »Na rekordno rast cen stanovanjskih nepremičnin v prvi polovici letošnjega leta je vplivala predvsem rekordna rast cen stanovanj v večstanovanjskih stavbah v največjih mestih, z izjemo Ljubljane. Cene stanovanj na Obali oziroma v Kopru, Kranju, Celju in Mariboru so poskočile za od deset do dvanajst odstotkov,« ugotavljajo v Gursu. V Ljubljani, kjer so cene stanovanj rekordno zrasle leta 2018 (za petnajst odstotkov), so se cene stanovanj v prvih šestih mesecih zvišale »le« za okoli šest odstotkov.

Stanovanjska gradbena ekspanzija vse močnejša

»Visoko rast cen stanovanjskih nepremičnin po eni strani poganja veliko povpraševanje, ki ga spodbujajo nizke obrestne mere in dostopnost denarja, po drugi strani pa omejena ponudba novogradenj. Nizke obrestne mere spodbujajo tako nakupe nepremičnin za lastno uporabo kot naložbene nakupe ter investicije v gradnjo stanovanjskih enot za tržno prodajo,« so zapisali v Gursu. Na višanje cen vedno bolj vplivajo tudi vse višje cene zemljišč za gradnjo, posredno pa tudi rast gradbenih stroškov, ki je posledica globalnega zviševanja cen transporta in gradbenih materialov, so dodali.

Visoke cene stanovanj povzročajo tudi nadaljnjo rast povpraševanja po zazidljivih zemljiščih in vse močnejšo stanovanjsko gradbeno ekspanzijo, ki je najbolj očitna v Ljubljani. Ponudba novih stanovanj na drugi strani zaostaja za povpraševanjem po vsej Sloveniji. »Zaustavitve rasti cen stanovanjskih nepremičnin ni pričakovati, dokler ponudba novih stanovanj ne bo presegla povpraševanja in se ne bo čas njihove prodaje bistveno podaljšal oziroma dokler se ne bodo začele kopičiti zaloge neprodanih stanovanj. Za zdaj se večina novozgrajenih stanovanj v največjih mestih in turističnih krajih, kljub rekordnim cenam, še vedno proda, preden so zgrajena,« ugotavljajo v Gursu.

Gurs je sicer za prvo polletje leta 2021 evidentiral 8350 kupoprodaj stanovanjskih nepremičnin, kar je približno enako kot v drugem polletju 2020 oziroma za slabih 30 odstotkov več kot v prvem polletju 2020, prvem, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19. Število evidentiranih prodaj zemljišč za gradnjo stanovanjskih stavb pa je bilo v letošnjem prvem polletju za okoli 20 odstotkov večje kot v drugem polletju 2020 in kar za 90 odstotkov večje kot v prvem polletju 2020. Slabi dve tretjini vseh kupoprodaj je bilo sklenjenih v največjih petih mestih (Ljubljana, Maribor, Celje, Kranj in Koper) in okolici Ljubljane.

V Kranju relativno najdražja garsonjera

Primat najvišjih cen rab­ljenih stanovanj ohranja Ljubljana (3250 evrov na kvadratni meter), ki ji sledita Obala (2700 evrov) in na račun ene najvišjih rasti cen v zadnjih letih tudi območje Kranja z ožjo okolico. Srednja cena rabljenega stanovanja je v Kranju v prvi polovici letošnjega leta znašala 2520 evrov na kvadratni meter. Večina stanovanj je bila v Kranju prodana po ceni med 2250 in 2800 evrov na kvadratni meter. Najvišjo pogodbeno ceno (skoraj 220.000 evrov) je doseglo 40 let staro štirisobno stanovanje, relativno najdražja pa je bila garsonjera v 50 let starem bloku, prodana za okoli 4200 evrov na kvadratni meter.

Podobne (2500 evrov na kvadratni meter) kot v Kranju so cene stanovanj tudi v večjih krajih v okolici Ljubljane, med drugim tudi v Domžalah, Kamniku in Medvodah. Najvišjo absolutno ceno na območju severne okolice Ljubljane (280.000 evrov) je tako doseglo petsobno stanovanje v Trzinu, najvišjo relativno ceno (skoraj 4.500 EUR/m2) pa enosobno stanovanje v Domžalah.

Tudi hiše so najvišjo povprečno ceno dosegle v Ljubljani (315.000 evrov), medtem ko so se hiše v Kranju z ožjo okolico v povprečju prodale za 226.000 evrov, večina pa v razponu od 195.000 do 260.000 evrov. Najdražja hiša v Kranju je bila prodana za okoli 380.000 evrov, in sicer na območju Stražišča.

Ljubljana je močno izstopala tudi po višini cen zazidljivih zemljišč (226 evrov na kvadratni meter), sledile so ji severna okolica Ljubljane (135 evrov) ter Obala in Kranj (127 evrov).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / četrtek, 2. februar 2012 / 07:00

Uredili bodo center vasi

Mojstrana - Krajani Mojstrane si želijo, da bi v središču kraja uredili manjši trg oziroma prostor, kjer bi se lahko srečevali. »Ker se sedaj v bližini trgovine Mercator, kjer na...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Niso verjeli v vračila

Škofja Loka - Loški občinski svetniki so po hitrem postopku sprejeli odlok o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, po katerem bodo do vračila upravičeni tudi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Mlečne kvote naj ostanejo

Na posvetu zadružnikov gorenjske in kamniško zasavske regije je bilo največ razprave o ceni mleka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Za premik dela k znanju

Predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter ministrstva za gospodarstvo so gorenjskim gospodarstvenikom predstavili priprave na razpise sredstev za razvojna vlaganja.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Policisti imajo nov kodeks

Osnovni namen policijskega kodeksa je ozaveščanje policistov o pomenu spoštovanja človekovih pravic.

Kronika / ponedeljek, 9. februar 2009 / 07:00

Ni imel časa zavreti

Kranjska Gora - Prejšnji ponedeljek malo pred poldnevom se je v trku osebnih vozil na regionalni cesti v Kranjski Gori hudo ponesrečila 57-letna Izolanka. 42-letni Ljubljančan je...