Minister za zdravje Janez Poklukar in direktor Klinike Golnik Aleš Rozman sta predstavila po ministrovih besedah kritične razmere v bolnišnicah. / Foto: Gorazd Kavčič

»Borimo se za vsako življenje«

Bolnišnice še povečujejo zmogljivosti na navadnih covidnih oddelkih in oddelkih za intenzivno terapijo, a glede na slabe covidne razmere in trenutne napovedi kaže, da to ne bo dovolj. Na pomoč bolnišnicam, kjer zdravijo tudi druge bolnike, prihaja kader z vseh nivojev zdravstva, civilne zaščite ..., predvidena je tudi aktivacija vojaške zdravstvene enote. Minister za zdravje ob današnjem obisku Klinike Golnik razmere opisuje kot kritične in dodaja, da sta iz te situacije le dva izhoda: »To je, da se pocepimo ali pa da gremo v t. i. lockdown.«

Golnik – Minister za zdravje Janez Poklukar je danes obiskal Kliniko Golnik, kjer so obravnavali izzive na področju zagotavljanja zdravstvene oskrbe glede na strmo naraščanje covidnih bolnikov. Da so razmere v slovenskih (covidnih) bolnišnicah resne, minister dodaja kritične, govori podatek, da se je danes zjutraj samo v intenzivni negi zdravilo 212 covidnih bolnikov, takšno največje število covidnih bolnikov v intenzivni negi smo imeli nazadnje sredi novembra lani. Po projekciji Instituta Jožef Stefan bomo konec tega tedna to število tudi presegli.

Minister Poklukar se je zaradi izjemno zahtevnih razmer v zdravstvu že odločil za operativno vzpostavitev vsakodnevne koordinacije vseh deležnikov v zdravstvu. Kot je dejal, je bilo danes dogovorjeno, da se zmogljivosti intenzivnih postelj za covidne bolnike povečajo z 213 na 234, število navadnih postelj s 750 na 837. Kot pa kažejo aktualne razmere, s tem povečanjem ne bodo zdržali niti do ponedeljka, je opozoril minister, zato se bodo že na naslednjem koordinacijskem sestanku dogovorili o nadaljnjem širjenju kapacitet. V enotah intenzivne terapije potrebujejo tudi dva- do trikrat več kadra v primerjavi z navadnimi covidnimi oddelki, je poudaril. »V teh dneh smo aktivirali vse zdravstvene delavce v državi, zato da bi zmogli zadostiti zdravljenju vseh covidnih in necovidnih bolnikov in da preprečimo zlom duha našega zdravstva.« Minister je povedal, da se dogovarjajo za pomoč zdravstvu še z drugimi deležniki. »Vlada je na današnji seji sprejela sklep, da se aktivira tudi Civilna zaščita za pomoč bolnišnicam in socialno-varstvenim zavodom. Dogovarjamo se z Rdečim križem Slovenije in računamo tudi na aktivacijo vojaške zdravstvene enote v naslednjih dneh.«

Minister Poklukar je vesel tudi odziva in pomoči koncesionarjev, dijakov in študentov, ki se izobražujejo za poklice v zdravstvu, pričakuje tudi aktivacijo oseb iz zdravstvenih poklicev, ki so prijavljene na zavodu za zaposlovanje. Zaveda se, da kadri, ki še niso delali s covidnimi bolniki, ne morejo kar enostavno zasesti teh mest, lahko pa opravljajo druge zadolžitve. Poleg tega v zdravstvu ves čas skrbijo za necovidne bolnike, še vedno ljudje zbolevamo tudi za srčnim infarktom, možgansko kapjo ... In to je enako pomemben del obravnave. »Ta trenutek je najpomembneje, da za vse zagotovimo nujno zdravljenje in reševanje življenj.« Kot pa še ugotavlja minister, se zaradi preobremenitev predvsem postelj za intenzivno nego že znižujejo standardi obravnave pacientov. »Ko bomo šli naprej proti številu tristo, bomo morali standarde verjetno še dodatno znižati. A zdravstvo bo naredilo vse, borimo se za vsako življenje.«

Minister je sklenil, da sta iz te težke situacije le dva izhoda: »To je, da se pocepimo ali pa da gremo v t. i. lockdown. Drugih rešitev ni. Zato pozivam vse Slovence, da se cepite, da izvajate ukrepe, da se aktivno testirate, če imate sum na okužbo, in da zajezimo epidemijo ter na ta način preprečimo zlom duha slovenskega zdravstva. Samo vsi skupaj kot družba lahko rešimo ta problem.«

Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman je povedal, da je bolnišnica svojo maksimalno kapaciteto že ponudila. »Trenutno je več kot štirideset odstotkov kapacitet bolnišnice namenjene covidnim bolnikom, v ostalem delu bolnišnice so necovidni bolniki, ki pa imajo ravno tako potrebo po kisiku zaradi sezonskih okužb, poslabšanja kroničnih bolezni ter diagnostike in terapije raka. Rezerve smo izčrpali, kar se bo naprej dogajalo, bo težko predvideti in sproti bomo morali improvizirati,« je pojasnil Rozman. Na Kliniki Golnik imajo zmogljivosti do šestdeset navadnih covidnih postelj in deset postelj za intenzivno terapijo, večina je trenutno zasedena. Ves kader je na deloviščih, dopustov praktično ni. Na oddelku za intenzivno terapijo imajo trenutno približno osemdeset odstotkov necepljenih bolnikov. »Ozko grlo bolnišnice je predvsem intenzivni oddelek in tukaj bomo potrebovali vso pomoč. Kader, ki priteka v hišo, ni vešč dela na intenzivnem oddelku, to je podobno, kot bi področnega električarja dali v kontrolno sobo v jedrsko elektrarno Krško.« Kader, usposobljen za delo s covidnimi bolniki, bi razporedili na intenzivni oddelek, zunanji kader področnega primarnega zdravstva, koncesionarjev in Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj (gre predvsem za medicinske sestre), ki se je po Rozmanovih besedah že odzval, bo delo opravljal na drugih oddelkih. Kot pa je še dodal, s strahom in tesnobo pričakujejo naslednji teden, dva, ko pričakujejo vrh. »Mi bomo od sebe dali vse, kar lahko naredimo za bolnike, za prebivalce, upam pa, da bo tudi prebivalstvo razumno in bodo ljudje tudi sami naredili vse, kar je možno, da se okužbam in ostalemu tveganemu vedenju izognejo.« Da bodo torej tudi v bolnišnicah naslednje tedne zmogli in da bodo vsi bolniki, ki zdravstveno oskrbo potrebujejo, tudi oskrbljeni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 23. junij 2018 / 14:46

Zmaga specialne enote

Petindvajseti Brajnikov memorial se vrača h koreninam v Bohinju, tudi tokrat pa so zelo zahtevno progo najhitreje premagali že tradicionalni zmagovalci – Specialna enota Policije.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / torek, 18. januar 2011 / 07:00

Župniki in redovniki pri županu

Radovljica - Radovljiški župan Ciril Globočnik je v četrtek v prostorih občine pripravil sprejem za župnike in predstojnike samostanov z območja radovljiške občine. Župniki župni...

Kronika / torek, 18. januar 2011 / 07:00

Nesreče

Umrla med prevozom v bolnišnico Kamnik - V dolini Kamniške Bele se je v nedeljo smrtno ponesrečila 50-letna planinka iz okolice Domžal. Hudim ranam je podlegla...

Kronika / torek, 18. januar 2011 / 07:00

Kriminal

Mladoletnika prijeta pri vlomu Radovljica - Radovljiški policisti so v sredo okoli 2. ure zjutraj med vlomom v trgovino prijeli dva šestnajstletnika. Ker so mla...

Jesenice / torek, 18. januar 2011 / 07:00

Prek milijon evrov za obnovo Tavčarjeve ulice

Jesenice - Cestno podjetje Kranj je bilo izbrano za izvajalca druge faze obnove Ceste Cirila Tavčarja na Plavžu na Jesenicah. Župan Občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger bo...

GG Plus / torek, 18. januar 2011 / 07:00

Pogreša slovensko prvenstvo

Jeseničan Robert Kristan v vratih Medveščaka še naprej navdušuje s svojimi obrambami. V petek je z medvedi gostoval v dvorani Podmežakla, kjer se, kot pravi, počuti fenomenalno.