Razmišljajo o stanovanjskem skladu
V Kranju ob snovanju Stanovanjskega programa za obdobje 2021–2026 razmišljajo, da bi pomanjkanje javnih najemnih stanovanj reševali tudi z ustanovitvijo občinskega stanovanjskega sklada.
Občinski stanovanjski sklad bi se lahko zadolžil do dvajset milijonov evrov.
Kranj – Mestna občina Kranj ima v lasti 437 stanovanj, od tega je 375 neprofitnih in 62 tržnih stanovanj, kar je pod slovenskim povprečjem, stanje pa je še slabše, če ga primerjamo le z mestnimi občinami. Da je občinskih stanovanj premalo, dokazujejo tudi vsakokratni javni razpisi za dodelitev neprofitnih stanovanj. Na zadnji razpis iz leta 2019, s katerim je bilo predvidenih za oddajo v najem okvirno dvajset stanovanj, je prispelo kar 277 vlog prosilcev, na dokončno prednostno listo pa je bilo uvrščenih 230 upravičencev. Odgovor, kako bi se v Kranju v prihodnjih letih lahko lotili reševanja stanovanjske problematike, naj bi podal Stanovanjski program za obdobje 2021–2026. Z osnutkom razvojnega dokumenta so se mestni svetniki že seznanili, o njem tudi opravili obširno razpravo in podali več predlogov. Razvojni dokument bodo dokončno potrjevali predvidoma jeseni.
»Veseli me, da so se mestni svetniki in svetnice vključili v razpravo in s svojimi predlogi povzročili, da smo se tokrat seznanili le z osnutkom stanovanjskega predloga. Zdaj bo občinska uprava pregledala njihove predloge, jih umestila v program in ga dala v končno obravnavo,« je dejal župan Matjaž Rakovec. »Mestna občina Kranj nujno potrebuje nova stanovanja, s čimer so se strinjali tudi mestni svetniki,« je še poudaril.
Ključna rešitev za pridobitev večjega števila novih javnih najemnih stanovanj se ponuja v ustanovitvi Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Kranj. V juniju uveljavljena novela Stanovanjskega zakona namreč omogoča višje zadolževanje občinskih stanovanjskih skladov, in sicer do polovice vrednosti svojega premoženja, pri čemer se ta dolg ne šteje za zadolževanje občine. Po izračunih bi to kranjskemu stanovanjskemu skladu omogočilo zadolževanje do dvajset milijonov evrov.
MOK sicer poleg najemnih stanovanj razpolaga tudi s posebnimi stanovanjskimi enotami, kot so varna hiša, materinski dom, zavetišče za brezdomce in stanovanjska skupnost Katapult. Ob tem sodeluje tudi z državnim stanovanjskim skladom, s katerim je v letu 2010 sklenila dogovor o razpolagalni pravici za 89 neprofitnih stanovanj v soseski Sotočje v Kranju, ki jih je občina dodelila tedanjim upravičencem s prednostne liste v najem. Po besedah podžupana Janeza Černeta se s stanovanjskim skladom želijo tudi dogovoriti, da bi MOK prejela v upravljanje vsaj četrtino stanovanj v načrtovani soseski Ob Savi, kjer bo stanovanjski sklad zgradil okoli 240 najemnih stanovanj v velikosti od 35 do 80 kvadratnih metrov.
Občina si je med prednostnimi nalogami zadala tudi dodeljevanje stanovanj mladim do 29. leta starosti, starejšim od 65 let pa namerava ponuditi rentni odkup stanovanj (del kupnine bi plačala takoj, drugi del pa v obliki rente). Med drugim načrtujejo tudi sosesko za seniorje, vas za osebe z demenco, nov dom starostnikov, varstveni center ...
Pri obravnavi stanovanjskega programa so mestni svetniki med drugim predlagali, da občina več pozornosti nameni tudi reševanju stanovanjskega problema samskih oseb in mladih družin, bivalne skupnosti naj gradi tudi za mlajše od 65 let, predlagana je bila tudi vzpostavitev garancijske sheme za najemnike stanovanj, ki bi radi stanovanja odkupili ... Svetniki so tudi opozarjali, da bi morala skrbneje in pogosteje preverjati, ali v najemnih neprofitnih stanovanjih dejansko živijo občani, ki jim je bilo stanovanje tudi dodeljeno. V praksi, so dejali, namreč pogosto prihaja do zlorab.