Jabolko plodnosti in zapeljevanja
Prijateljica Marjana mi je iz Turčije prinesla zgoščen sok granatnega jabolka. A ker ga pri nas ni dobiti – vsaj sama ga še nisem zasledila – so bodo »uporabne« pokušine šele začele. Steklenica z močno rdečo vsebino pa me je spomnila na eno sladko in eno pikantno jed, ki sem ju jedla v Granadi. V grbu tega mesta je v spodnjem desnem polju tudi rajsko ali granatno jabolko, latinsko malum punicum. Odkod pravzaprav izvira ta sadež, ki nastopa v marsikateri legendi? Najdemo ga na 6000 let stari alabastrni vazi, ki so jo našli v Mezopotamiji. Večkrat je omenjen v Stari zavezi, v sadežu pa naj bi bilo 613 zrn, kolikor je zakonov, omenjenih v Bibliji. Na glinasti ploščici je v klinopisu zapisano, naj možje uživajo granatno jabolko, da ne pozabijo, da je že na tem svetu treba poskrbeti za naslednji rod … V Salomonovi visoki pesmi je granatno jabolko prispodoba za žensko lepoto. V stari Grčiji so neveste v poročne venčke vpletale cvetoče vejice granatovca. Z njim je povezan tudi Olimp. Bog podzemlja Hades je ugrabil Perzefono, hčerko Demetre, boginje zemlje in plodnosti, ki je globoko obupana prosila Zevsa, naj ji pomaga. Da bi se Perzefona vrnila na zemljo, bi ne smela v Hadu ničesar pojesti. A zaužila je šest zrn granatnega jabolka. Zato je pol leta, med zimo, morala bivati v podzemlju, poleti pa je smela spet na zemljo.
To jabolko ljubezni in plodnosti ni ravno najbolj preprosto za pripravo. Sadeži morajo biti res zreli, da se zrnje lahko izlušči. Madeži se za vedno zažrejo v tkanino, zato pogumno po predpasnik in rokavice.
Solata z gorgonzolo in granatovcem (Ensalada de granada y queso)
Za 4 osebe potrebujemo: 3 manjše vitlofe (belgijske radiče), 150 g motovilca, 200 g gorgonzole, 12 olupljenih orehov, 1 veliko granatno jabolko, pol žlice dijonske gorčice, oljčno olje in sol po okusu, rokavice za gospodinjstvo.
Očistimo in operemo motovilec, vitlofu izrežemo grenek koren in ga narežemo.
Granatno jabolko prerežemo, stisnemo, da prestrežemo sok, in nato izpeščičimo zrnje ter odstranimo vse bele kožice. Gorgonzolo zrežemo na kocke. Orehe razpolovimo. V skledi stepamo oljčno olje, granatov sok, sol in gorčico, da se sestavine spojijo. V nižji servirni posodi ali globokem krožniku naredimo venec iz belgijskega radiča. V sredino naložimo motovilec. Potresemo s kockami sira, orehi, zrnjem granatovca in dodamo preliv. Ponudimo s kruhom.
Krema s skuto in granatovcem (Crema con queso fresco y granada)
Za 4 osebe potrebujemo: 4 žlice pinjol, 2 granatni jabolki, 2 bio limeti, 4 majhne banane, 500 g skute, 4 žlice sladkorja, rokavice za gospodinjstvo.
Pinjole prepražimo brez maščobe in ohladimo.
Granatni jabolki razpolovimo, previdno stisnemo ter prestrežemo sok, nato izpraskamo rdeče zrnje in odstranimo vse bele vmesne kožice. Obribamo limeti in iztisnemo sok. Eno banano poševno narežemo na kosce in pokapamo z limetinim sokom. Tri banane zmečkamo z vilicami, dodamo sladkor, granatov in limetin sok, limetino lupinico in skuto. Dobro, a previdno premešamo. Kremo nadevamo v široke skledice in posujemo s pinjolami in granatnim zrnjem.
Pa dober tek!