Kaj bo prinesla ukinitev kvot
Število kmetij, ki oddajajo mleko v mlekarne, še upada, hkrati pa se zvišujeta tako velikost črede kot mlečnost. Kmete skrbi, kaj bo dejansko prinesla ukinitev mlečnih kvot.
Kranj – Svet kranjske območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je na nedavni seji potrdil program dela območne enote za prihodnje leto, ki vsebuje tudi analizo stanja gorenjskega kmetijstva, izpostavlja glavne probleme in nakazuje možne rešitve. Glavna kmetijska dejavnost na Gorenjskem še vedno ostaja govedoreja. S tržno prirejo mleka se ukvarja 757 kmetij, ki redijo skupno 15.039 krav, 2038 kmetij pa redi 4700 krav dojilj. Število kmetij z dojiljami se zmanjšuje nekoliko počasneje kot število tistih, ki oddajajo mleko v mlekarno. Mlečnost krav (v standardni laktaciji) še narašča in je nad slovenskim povprečjem – pri lisasti pasmi znaša 5819 kilogramov in je za 189 kilogramov nad povprečjem, pri črno-beli je 7694 kilogramov in za 309 kilogramov presega slovensko povprečje. Na mlečnih kmetijah se ob ukinitvi mlečnih kvot v prihodnjem letu pojavlja vprašanje cenovnih razmerij.
Manjše kmetije opuščajo pitanje goved, upada tudi število kmetij, ki redijo prašiče za lastne potrebe, na planinah se reja drobnice zmanjšuje zaradi napadov zveri. Najboljša kmetijska zemljišča so močno izpostavljena urbanističnim pritiskom. Pri ekološkem kmetovanju so glavni problemi trženje, ureditev proste reje in izpustov za živino, pomanjkanje zemljišč in premajhna cenovna razlika med ekološkimi in konvencionalnimi pridelki. Na planinah so težave s plenilci, zlasti z medvedi in krokarji. V območni enoti zbornice bodo prihodnje leto obravnavali aktualno problematiko s področja kmetijstva in gozdarstva, med drugim izvajanje zemljiške politike in ukrepov kmetijske politike, problematiko škode po suši in po zvereh, socialno varstvo kmetov, občinske prostorske načrte in programa občinskih intervencij na področju kmetijstva. Pripravili bodo strokovno ekskurzijo in pogovor o aktualni kmetijski problematiki, ena od tem je, kako ob povečanih davčnih bremenih prepričati mlade za prevzem kmetije. Sodelovali bodo pri določanju vsebine regionalno pomembnih projektov in si prizadevali za to, da bi občine še naprej sofinancirale razvoj kmetijstva.