Upajo na boljšo turistično sezono od lanske
Na Bledu se v teh dneh pripravljajo na prihajajočo poletno turistično sezono, v kateri znova računajo predvsem na slovenske goste in goste iz bližnjih držav, iz katerih je mogoče v Slovenijo priti z avtom.
Bled – Med prvimi blejskimi hoteli, ki so po sedemmesečnem zaprtju ponovno odprli svoja vrata, je tudi Hotel Triglav Bled, kjer so v ponedeljek predstavniki Občine Bled in Turizma Bled predstavili projekte, načrte in predvidevanja za letošnje poletje. »Turizem je najpomembnejša panoga za občino, še bolj kot kdajkoli prej se tega zavedamo zadnji dve leti, ker pritokov v občinsko blagajno, ki so nujno potrebni za normalno delovanje občine, skoraj ni. Veliko prebivalcev od tega živi neposredno, pa tudi posredno, zato je stanje zelo težko,« je opozoril župan Janez Fajfar, ki ne želi napovedati, kakšna bo letošnja poletna sezona, upa pa, da bo boljša kot lanska.
Prihodki občinskega proračuna iz naslova turistične takse so po besedah direktorja občinske uprave Roberta Klinarja lani znašali le tretjino tistega, kar so na ta račun dobili v letu 2019, zato so bili primorani investicijski potencial letošnjega proračuna z rebalansom znižati za približno sedemsto tisoč evrov. Nekatere naložbe se po županovih besedah kljub temu odvijajo nemoteno, druge pa bodo zamaknili v leti 2022 in 2023. Zato ga veseli, da na Bledu turistična dejavnost počasi oživlja, zadovoljen je tudi z odzivom prebivalcev na cepljenje. »Lahko imamo različna mišljenja glede cepljenja.
»Ampak v turističnih občinah bo precepljenost prebivalcev eden od osnovnih parametrov, na katere bodo pozorni gostje.« Prav tako se mu zdi pomembno, da prebivalci zaščitijo sami sebe, saj prihajajo v stik s številnimi ljudmi od drugod, zato je znova pozval k cepljenju. Kot je poudaril direktor Turizma Bled Tomaž Rogelj, ob spremljanju razmer doma in v svetu ugotavljajo, da največje povpraševanje vlada prav po destinacijah, kot je njihova, ki se uveljavlja kot »zelena in varna«. Glede poletne sezone so v Turizmu Bled po njegovih besedah zmerno optimistični. »Z optimizmom nas navdaja predvsem to, da si ljudje želijo potovati in da si želijo počitnic.« Posebno pozornost namenjajo kolesarskemu turizmu, zato so na novo označili in uredili številne kolesarske poti, namestitve poskušajo narediti prijazne kolesarjem. Pri promociji se osredotočajo na slovenski trg in na bližnje tuje države, zlasti Madžarsko, Avstrijo, Italijo, Nemčijo in države Beneluksa.
Izvršna direktorica hotela Triglav Bled Sonja Primožič je poudarila, da so se razveselili sproščanja omejitev, kar je prvi korak k ponovnemu zagonu turistične dejavnosti. »Za nami je prvi konec tedna in lahko rečem, da je bil uspešen, predvsem glede zadovoljstva gostov. To nam daje zagon in optimizem za naprej,« je dejala in dodala, da je pred njimi težko, negotovo poletje, a ostajajo optimistični. »Vse bo odvisno od odpiranja meja in situacije v posameznih državah.« Slovenija ima po njenem vendarle prednost, ker je varna destinacija, kar je gostom pri izbiri destinacije postalo zelo pomembno, saj dajejo prednost zdravemu, varnemu oddihu. Bled pa še naprej ostaja zavezan zelenemu, zato veliko vlagajo v vzdrževanje parkov in urejanje obale jezera, je poudaril direktor Infrastrukture Bled Janez Resman. Na Grajskem kopališču pa so kot prvi v Sloveniji pridobili znak zelena plaža Slovenije.