Večja varnost na avtocestah
V sredo je tudi uradno začela delovati Uprava avtocestne policije, ki naj bi z nadzorstvenimi in preventivnimi dejavnostmi prispevala k večji prometni varnosti na avtocestah in hitrih cestah.
Postojna – V sredo so v Postojni tudi uradno odprli Upravo avtocestne policije, novo notranjo organizacijsko enoto Generalne policijske uprave. Dogodku sta poleg direktorja uprave Andreja Juriča prisostvovala tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs in namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak.
Znotraj avtocestne policije bo delovalo pet enot, in sicer v Ljubljani, Celju, Mariboru, Kopru in Novem mestu, ki bodo pokrivale območje ene ali več policijskih uprav. Enoto v Ljubljani so začeli vzpostavljati že v začetku leta, preostale pa bodo začele delovati najkasneje do maja prihodnje leto. V celotni avtocestni policiji je predvidenih 285 delovnih mest, ki bodo zapolnjena postopoma s premestitvami uslužbencev policije.
Poleg večje prometne varnosti naj bi avtocestna policija vplivala tudi na dvig prometne kulture, med njenimi pomembnejšimi nalogami pa bo tudi preprečevanje in odkrivanje kaznivih dejanj ter preiskovanje prometnih nesreč. Z ustanovitvijo se je Slovenija pridružila večini držav EU, ki avtocestno policijo že imajo. Potreba po njej pa izhaja predvsem iz dejstva, da se je promet na avtocestah in hitrih cestah v zadnjih letih zelo povečal, zaradi česar pogosto prihaja tudi do zastojev in gostejšega prometa. Med najpogostejšimi kršitvami, ki jih opažajo policisti, so vožnja na prekratki varnostni razdalji, prehitra vožnja in nepravilno prehitevanje. Skupno letno policisti na hitrih in avtocestah ugotovijo približno petdeset tisoč kršitev cestnoprometnih predpisov. Na področju kriminalitete pa opažajo več tihotapljenja ilegalnih prebežnikov, prihaja tudi do tatvin, ropov in prometa s prepovedanimi drogami. Kot pravijo na policiji, dosedanji nadzor tem trendom ni sledil, zato z nadzorom avtocestne policije želijo izboljšati prometno varnost, zmanjšati število prometnih nesreč in mrtvih, poleg tega pa tudi povečati raziskanost kaznivih dejanj.
Lani se je sicer na avtocestah zgodilo 1.285 prometnih nesreč, kar predstavlja 9,7 odstotka vseh prometnih nesreč pri nas. Umrlo je šest ljudi (leta 2019 pa 15), 26 je bilo huje poškodovanih.