Spomin na »rojstvo« svobode
Občinsko združenje borcev za vrednote NOB Žiri je minulo soboto pripravilo slovesnost v spomin na 23. oktober 1943, ko so iz Žirov izgnali nemške vojake.
Žiri – V Žireh so tudi letos 23. oktober praznovali kot dan spomina, to je dan, ko so leta 1943 partizanske enote iz Žirov izgnale nemške okupatorje. Kot je v svojem slavnostnem nagovoru spomnila Mirjam Jan Blažić, po tem do konca 2. svetovne vojne okupator nikoli več ni vzpostavil oblasti v Žireh. Na tem koščku slovenskega osvobojenega ozemlja so ustanovili tudi prvi narodnoosvobodilni odbor na Gorenjskem, to je bil organ oblasti Osvobodilne fronte, ki je izvajal naloge na obrambnem, političnem, gospodarskem in kulturnem področju. Slovesnosti so se kot vsako leto udeležili tudi člani sorodnega združenja z Velikega Polja na Primorskem, s katerimi skupaj obiščejo spomenik njihovi rojakinji, heroini Mihaeli Škapin - Drini, ki je padla na Žirovskem vrhu.
Kot so poudarili na slovesnosti, je bil 23. oktober 1943 za Žiri veličasten dan, ki ne sme izgubiti pomena, ampak je treba ohranjati spomin na rojstvo svobode v njihovem kraju. Mirjam Jan Blažić se je v svojem govoru sprehodila skozi najpomembnejše mejnike polpretekle zgodovine, ki so pripeljali do umika nemških okupatorjev iz Žirov. »To je zgodovina, na katero gledamo s ponosom,« je poudarila in dodala, da smo danes kljub temu priča stalnim poskusom spreminjanja zgodovinskih dejstev ter pomislekom o smiselnosti partizanskega boja in vlogi domobrancev. »Nekateri partizanstvo napačno ocenjujejo kot revolucionarno in celo zločinsko dejanje,« je dejala in v odgovor navedla, da je šlo res za revolucionarno dejanje, a v pozitivnem smislu. »Cilj je bil vzpostaviti socialno in pravičnejšo državo za vse Slovence.« Glede poveličevanja domobranstva pa je še dodala, da je na piedestalu za zmagovalce prostor samo za tiste, ki jih je zgodovina priznala, in tega ni mogoče spreminjati.