Optimistično zastavili program

Svet Javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) je potrdil program dela in finančni načrt zavoda za letošnje leto.

Bled – Poleg nalog, ki jim jih narekujeta zakon o TNP in upravljavski načrt, so med glavnimi cilji programa dela in upravljanja za letošnje leto v Javnem zavodu TNP omenili sodelovanje z okoljskim ministrstvom in Zavodom RS za varstvo narave na področju splošne in posebne rabe naravnih vrednot in delov parka pri pripravi strokovnih podlag za določitev nosilne zmogljivosti, ocene ogroženosti, režimov in ukrepov. Med ključnimi nalogami bo tudi priprava akcijskega načrta za sofinanciranje parkovnih lokalnih skupnosti v skladu z 11. členom zakona o TNP na podlagi dopolnitev in sprememb uredbe o merilih za sofinanciranje.

Med prednostnimi nalogami so navedli še sodelovanje z lokalnim prebivalstvom in parkovnimi lokalnimi skupnostmi, predvsem na področjih ohranjanja poselitve in trajnostnega razvoja, urejanja prostora in graditve objektov v narodnem parku ter usmerjanja obiskovanja. Zaradi prilagajanja razmeram v povezavi z epidemijo covida-19 so predvideli tudi nadgradnjo informiranja, ozaveščanja in izobraževanja z digitalnimi vsebinami. Letošnji progam dela je po besedah direktorja TNP Janeza Rakarja za razliko od prejšnjih nastajal v močno spremenjenih okoliščinah, kljub temu pa je ne glede na razmere optimistično naravnan. Za izvedbo nalog iz zastavljenega programa naj bi imel zavod letos na voljo skoraj 2,8 milijona evrov.

Prihodke, ki jih ustvarijo z opravljanjem dejavnosti na trgu, so načrtovali glede na realizacijo prihodkov v preteklem letu, na katero so močno vplivali omejitveni ukrepi v zvezi z epidemijo covida-19. Lani je bil občuten predvsem izpad prihodkov lovnega turizma, so opozorili v Javnem zavodu TNP. Ob načrtovanju letošnjih prihodkov so kljub temu računali, da se bodo razmere glede epidemije do konca leta izboljšale. Za naložbe so letos predvideli 830 tisoč evrov, pri čemer je največji del investicij v višini 595 tisoč evrov predviden iz projekta VrH Julijcev, in sicer za: odkupe zemljišč na območjih mirnih con, ureditev informacijske točke na Mrzlem studencu, ureditev posameznih elementov parkovne infrastrukture in zapornic, nakup opreme za monitoring ter nakup števcev za avtomatsko evidentiranje obiska.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 22. januar 2013 / 07:00

Gripa je med nami

Zadnji podatki so pokazali, da je v Sloveniji za gripo obolelo dvajset na 100 tisoč prebivalcev, na Gorenjskem so podatki primerjljivi z nacionalnimi. Pričakovati gre, da bo število obolelih še porasl...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / četrtek, 11. avgust 2022 / 16:28

Z enotno vizijo do skupnega uspeha

Osrednja slovesnost ob prazniku Občine Kranjska Gora je bila na predvečer praznika, v soboto, 6. avgusta. Občinska priznanja so podelili Društvu Gorska reševalna služba (GRS) Kranjska Gora, Janezu Zaj...

Jesenice / četrtek, 11. avgust 2022 / 16:25

Obnova pokopališkega objekta na Blejski Dobravi

V objektu ne bo več gostinskega lokala, uredili pa bodo čajno kuhinjo, prostor za pripravo žar in razstavni prostor krst.

Kranjska Gora / četrtek, 11. avgust 2022 / 16:22

Odprli brunarico Krmiše

Družina Mirka Robiča in njegove partnerice Nataše Bricman je v bližini njihove ekološke kmetije, po domače pr' Vaho v Srednjem Vrhu v občini Kranjska Gora, pred nedavnim odprla brunarico Krmiše, kjer...

Slovenija / četrtek, 11. avgust 2022 / 16:20

Energijske pijače med mladimi: čas za alarm

Trg energijskih pijač je eden najhitreje rastočih na svetu. Predvsem mladi jih pogosto uživajo, pri čemer niti ne razmišljajo o možnih škodljivih učinkih, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Gospodarstvo / četrtek, 11. avgust 2022 / 14:28

Afriške prašičje kuge še ni – naj tako tudi ostane

Širjenje afriške prašičje kuge proti vzhodu in zahodu Evrope predstavlja vse večje tveganje tudi za domače in divje prašiče v Sloveniji, kjer se doslej bolezen še ni pojavila.