Značilni modri zagrebški tramvaj

Pojoča gibona

Ogled živalskega vrta v Zagrebu je bil najbolj zanimiv za Glasove najmlajše popotnike. Pa vožnja z vlakom … Ta pa je bila tudi nekaj posebnega.

Na šestem peronu ljubljanske železniške postaje sta v soboto zjutraj prijazno sprejemala potnike za ogled zagrebškega živalskega vrta vodja oddelka za turizem pri ABC Turizem Ajda Perko in vodnik Miro Gračanin, ki je čez ves dan skrbel, da je skupina skoraj petdesetih potnikov dobila res vse informacije, ki jih je potrebovala.

Tokratni izlet je bil malce drugačen že zato, ker smo se v Zagreb odpravili z vlakom, potem pa z značilnim modrim tramvajem nadaljevali vožnjo do njihovega najstarejšega parka Maksimir, katerega del je tudi živalski vrt, ki spada med najstarejše vrte v Evropi. Vreme je bilo sicer bolj majsko, vendar za celodnevni izlet in kar nekaj pešačenja, idealno. Precej naših potnikov je bilo otrok in velikost živalskega vrta tako ravno pravšnja. Ni ravno gromozanski, zelo lepo urejen in med bivališči živali so speljane lepo urejene asfaltirane ali peščene poti.

Razdelili smo se v dve skupini in sledil je voden ogled vrta. Skozi nas je popeljala prijazna vodnica, še študentka Ivana Kovarik. Starši so neutrudno odgovarjali na tisoč in eno vprašanje nadebudnih malčkov in potrpežljivo razlagali oziroma prevajali – vodenje je bilo namreč v hrvaščini.

Najbolj je pritegnil par pojočih gibonov – samca in samičke, ki sta s svojimi zvoki polnila zrak živalskega vrta. Akrobacije so bile njuna druga predstavitvena točka. Zebre tokrat nismo videli, ker si Gustaf deli prostor z antilopami in nam je Ivana razložila, da se izmenjujejo na prostem, ker drugače 'pojanju' ni konca. Trenutno se v živalskem vrtu ureja prostor za leve, potem bo treba razmisliti o protihrupnem oziroma posebnem zidu, ker se na eni strani vrta začnejo fakultete, nedavno pa so uredili otroški živalski vrt, kjer otroci lahko hranijo in božajo razne domače živali, kot so to ovčke, zajci in podobno. V medvedjem 'brlogu' smo videli njo, ki se je dolgočasila na svojem stalnem mestu, izvedeli tudi zakaj imajo levi grivo in levinje ne, pa da je mali pritlikavi povodni konj zelo nevarna žival. Terarij pa je navdušil s svojimi malimi in pisanimi strupenimi žabicami in dvema velikima krokodiloma. Žirafo v živalskem vrtu še pričakujejo, slonov pa ne bodo več imeli.

Po ogledu živalskega vrta smo se odpravili še v center Zagreba, kjer smo ugotovili, da kar pogosto slišimo slovenski jezik, vrvež je bil zaradi priprav na veliko proslavo ob vstopu v EU še toliko večji. Do glavne železniške postaje pa smo se odpravili kar peš, ter tako za trenutek ujeli sobotni popoldanski utrip hrvaškega mesta. V Ljubljano smo prispeli v večernih urah. Sicer prijetno utrujeni, a polni vtisov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 5. julij 2011 / 07:00

Petra je romala na Brezje

Naša najboljša tekačica na smučeh in zmagovalka številnih tekem svetovnega pokala se je zaobljubila, da bo v primeru olimpijske kolajne romala peš na Brezje.

Objavljeno na isti dan


Kultura / nedelja, 9. september 2018 / 12:15

Orkester igra Avsenika

Kranj – Kr' Bis Band je skupina glasbenikov, ki je s prihajajočim projektom zakorakala v tretje leto delovanja. Po uspešno izpeljanih projektih v zadnjih dveh letih band pripravlja nov koncert. Ta...

Zanimivosti / nedelja, 9. september 2018 / 21:29

O lektorskih posegih

Opozorilo, ki je pričakalo obiskovalce na vhodu enega izmed gorenjskih kulturnih domov, priča o odgovorni skrbi za snažnost prostorov, v katerih se odvijajo kulturni dogodki (morda je šlo za predst...

GG Plus / nedelja, 9. september 2018 / 21:24

Srčni zdravnik za srčne bolnike

Prof. dr. Igor Zupan, dr. med., specialist kardiologije in vaskularne medicine, je zaposlen v UKC Ljubljana. Po rodu je iz Nomenja v bohinjski občini, vasi, ki ima najverjetneje svetovni rekord po šte...

GG Plus / nedelja, 9. september 2018 / 21:23

Muzejčica

»V gradu Khislstein so nekoč živeli čisto pravi imenitni graščaki. Prišli pa so takšni časi, da so se ti graščaki preselili drugam.

Slovenija / nedelja, 9. september 2018 / 21:21

Donirali so v inkubator za nedonošenčke

Enoti intenzivne nege in terapije novorojenčkov Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana je Krka, tovarna zdravil, podarila inkubator za nedonošenčke. »V Sloveniji se...