Dokapitalizacija Skimarja spet odložena
Na skupščini Skimarja so imenovali le tri nove nadzornike, med katerimi pa ni Pavla Ruparja.
Begunje – Na torkovi skupščini Skimarja, krovne družbe Elana, so po številnih odpovedih oziroma prestavitvah same skupščine tokrat opravili le polovico svojega dela. Lastniki so se tokrat sporazumeli o tem, kako prenoviti nadzorni svet, kjer so namesto Antona Pogačnika, Henrika Peternelja in Ksenije Hornung v nadzorni svet na predlog Kapitalske družbe (KAD) imenovali Gregorja Gomiščka (predsednik skupščine KAD), Matjaža Lenassija (direktor in lastnik Alpine) in Ivana Štrlekarja (iz podjetja Valji Štore). Tako je iz imenovanja izpadel nekdanji tržiški župan Pavel Rupar, ki je bil menda med nekaterimi lastniki najbolj sporen, ter prvotno predlagana Vojka Brezovar iz DSU. V nadzornem svet Skimarja pa ostajata še Metka Petek in Vojko Kokoravec, po neuradnih namigih pa naj bi ga vodil Gomišček.
O dokapitalizaciji še novi NS
Kaj se dogaja pri usklajevanju med lastniki, ni znano, vendar je bilo menda celo za upravo Elana presenečenje (zanj so izvedeli tik pred skupščino), da se potrditev dokapitalizacije v višini 10,2 milijona evrov spet preloži. To so namreč predlagali v KAD-u z obrazložitvijo, da naj dokapitalizacijo predhodno potrdi novi nadzorni svet. Naj ob tem spomnimo, da je dokapitalizacijo potrdil že dosedanji nadzorni svet spomladi in na tej osnovi je Elan najel premostitveno posojilo, ki zapade v plačilo konec novembra. Predsednik uprave Skimarja Igor Umek po seji skupščine ni želel razlagati, kaj bi se zgodilo, če dokapitalizacija do konca novembra ne bo potrjena, saj ocenjuje, da gre za formalnost in da je to malo verjetno.
Leto naj bi zaključil brez izgube
Sicer pa je bilo na tiskovni konferenci kar precej razprave o položaju Elana po lanski zeleni zimi, pri čemer je Matjaž Šarabon tudi tokrat poudaril (o tem smo pisali v intervjuju z njim pred dvema tednoma), da Elan še ni imel v vsej svoji zgodovini boljše tržne kondicije, kot jo ima sedaj. Pretekla zelena zima ga je od vseh proizvajalcev v tej panogi najmanj prizadela, saj so naročila upadla vrednostno za osem in količinsko za 15 odstotkov, medtem ko se je svetovni trg smuči skrčil za dvajset odstotkov. Skupaj z Umkom sta zanikala pisanje nekaterih medijev, da je Skimar v katastrofalnem finančnem položaju, in povedala, da je Elan Marin v prvih devetih mesecih ustvaril 27 milijonov evrov prihodkov in 1,2 milijona evrov dobička; Elan (zimski program) pa 24 milijonov prihodkov in za štiri milijone evrov izgube. Do konca leta v Elanu sicer ne pričakujejo pozitivnega poslovanja, vendar naj bi na ravni Skimarja imeli za dvesto tisoč evrov dobička.
O prodaji še nič
Že dolgotrajne težave z imenovanjem nadzornega sveta in potrditvijo dokapitalizacije jasno kažejo na to, kako težavno je dogovarjanje med lastniki, pri čemer za tremi: KAD-om, DSU-jem in Zavarovalnico Triglav stoji država, edini privatni lastnik KD Kapital pa ostaja pogosto na drugem bregu. Zato kljub že enoletnim pripravam ni odgovora na vprašanje, ali naj bi Elanu iskali strateškega partnerja ali naj bi ga prodali po delih. Imenovanje Matjaža Lenassija, direktorja in lastnika žirovske Alpine, je seveda oživilo vprašanje povezovanja Elana in Alpine, vendar je Lenassi odvrnil, da je za to še prezgodaj, saj se mora v Elanu še marsikaj razčistiti.