Velikonočni hitri šarkelj
Marsikdo šarkelj poimenuje tudi marmorni kolač. Gre sicer za kolač, ki je bil nekoč ena izmed blagoslovljenih jedi za veliko noč, danes pa se gospodinje odločajo za njegovo pripravo, ker recept zanj ni ravno zapleten pa tudi njegova priprava ne vzame veliko časa. Seveda to ne pomeni, da šarkelj vsakič uspe, a v večini primerov gospodinjam priprava šarklja ne dela posebnih preglavic.
Jaz ga že vrsto let delam po receptu iz ene mednarodnih kuharic starejšega datuma. Tam njegov recept najdemo v poglavju Sladice h kavi in čaju. Takole gre: Potrebujemo maslo in moko za model, ki je značilne oblike (jaz še vedno prisegam na »plehnatega«, kot so ga imenovale naše babice), ki na koncu šarklju da klasičen videz. Moderne gospodinje pa že uporabljajo silikonske modele različnih oblik.
Potrebujemo še: 200 g masla ali margarine, 240 g sladkorja, naribano lupinico pol limone, štiri jajca, osmino litra mleka, 100 g škrobne moke in 400 g moke, zavitek pecilnega praška, 40 g kakava ter dve žlici sladkorja v prahu za posip.
Recept sem sčasoma malce prilagodila. Škrobne moke ne uporabim, lupinico kupim že nastrgano in jo količinsko dam v zmes po občutku ter vedno uporabim maslo. Limonino lupinico lahko zamenjate tudi s pomarančno.
Potem (klasični) model za šarkelj namažemo z maslom in ga pomokamo. Takšen počaka, da na koncu vanj damo nastalo gosto maso. To dobimo takole: Maslo mora biti mehko, razrežemo ga na manjše kocke in penasto zmešamo z 200 g sladkorja in lupinico. Posamično dodajamo jajca. Moko in pecilni prašek presejemo in izmenoma z mlekom dodajamo penasti mešanici. Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Polovico mase damo v pripravljeni model, preostalo zmešamo s kakavom in 40 g sladkorja. Potem tisto z dodanim kakavom damo na svetlo maso in jo z vilicami narahlo vmešamo vanjo. Kolač pečemo od šestdeset do sedemdeset minut. Ko je pečen, ga zvrnemo na mrežo, ohladimo in potresemo s sladkorjem v prahu. Ali je dovolj pečen, preverjamo med peko s pomočjo rezila velikega tankega noža. Zasadimo ga v šarkelj, in ko ga izvlečemo ter se masa nanj ne prijemlje več, je pečen.
Je pa treba imeti pri pripravi šarklja poleg izkušenj tudi malce srečno roko, da je na koncu, ko odrežeš kos, ta ravno prav mehak, da se ne drobi ali da ni preveč zbit.
V vsem tem času sem poskusila različne priprave, tudi z upoštevanjem navodil še kakšnih drugih receptov za šarkelj ali marmorni kolač, ki sem jih našla na spletu, a sem se na koncu vrnila k opisanemu. Zdi se mi, da če natančno sledim navodilom, le jajca še ločeno vmešam – rumenjake posebej, iz beljakov naredim sneg; si vzamem čas in zmes s kakavom previdno in brez ihte vmešam v svetlo zmes, potem je končni izdelek še najboljši. Ugotovila sem tudi, da je pomembno, da maslo ni premehko. Zagotovo pa je sveže naribana limonina ali pomarančna lupinica boljši izbor, a včasih je pač hitreje in lažje uporabiti že pripravljeno.
Moderne gospodinje šarkelj oziroma marmorni kolač dandanes izboljšajo in polepšajo s čokoladnim ali sladkornim oziroma ledenim prelivom in ga potresejo še s čokoladnimi koščki. Nekatere jih uporabijo že v masi ... Sama ostajam zvesta posipu iz sladkorja v prahu, se pa šarkelj resnično dobro poda h kavi ali čaju.