
Pričakujejo pravično delitev cepiva
Osnovno zdravstvo Gorenjske je opozorilo na neenakomerno dobavo cepiva in posledično, vsaj na Gorenjskem, nekoliko nižjo precepljenost.
Kranj – V gorenjski statistični regiji je bilo do 14. marca s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 7,64 odstotka prebivalcev. A so v nekaterih regijah podatki boljši: najboljša precepljenost s prvim odmerkom cepiva je v goriški statistični regiji (9,95-odstotna), več kot devet odstotkov prebivalcev je bilo cepljenih še v zasavski, jugovzhodni, posavski, koroški in podravski regiji.
A zakaj je precepljenost na Gorenjskem nekoliko slabša? »Vzrok tej ugotovitvi je dejstvo, da običajno prejmejo cepilni centri manj cepiva, kot ga naročijo. Razumemo, da je to povezano z dobavami cepiv na državni ravni, vendar kljub temu obstaja občutek, da občasno na ravni države ni enake obravnave vseh cepilnih centrov pri realizaciji prejetih naročil,« je opozoril direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik, ki zavrača očitke o slabi organiziranosti in neiznajdljivosti. Poudaril je, da so zmožni cepiti precej večje število ljudi in povečati število cepilnih ekip, če bi le imeli dovolj cepiva.
V okviru OZG je organiziranih sedem cepilnih centrov v zdravstvenih domovih Škofja Loka, Kranj, Tržič, Bled, Bohinj, Radovljica in Jesenice. V cepilne centre so vključeni zaposleni v OZG, sodelujejo tudi s koncesionarji. »V vseh cepilnih centrih cepimo skladno s sprejeto nacionalno strategijo, cepljenje poteka na podlagi predhodne prijave občana s posebnim spletnim obrazcem OZG ali po telefonu na posebni telefonski številki,« je pojasnil direktor OZG Jože Veternik in dodal: »Pri naročanju se striktno držimo navodil, za katere starostne in rizične skupine je ob tistem naročilu cepivo namenjeno in sporočamo realne potrebe ...«
Strokovni svet OZG zato predlaga, da se na nacionalni ravni vzpostavi pregled nad tem, na katerem področju se cepi katera skupina, če ta še ne obstaja. »Področje, kjer je precepljenost boljša od povprečja, naj počaka in naj ne prejema novih odmerkov za prva cepljenja za skupine pod 75 let. Če kateri od zdravstvenih domov sporoči, da iz objektivnih razlogov ne more cepiti takšnega števila ljudi, pa se organizirajo za pomoč cepilne mobilne enote od drugod, podobno kot je bilo pri testiranju. Z enako obravnavo pacientov bo zadovoljstvo občanov večje,« je dejal Veternik. S sprejetimi stališči so seznanili Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), ministrstvo za zdravje, nacionalnega koordinatorja za cepljenje in gorenjske župane.
V OZG jutri nekaj čez šest tisoč odmerkov
V OZG bodo jutri predvidoma prejeli nekaj manj kot štiri tisoč odmerkov cepiva Pfizerja in 2400 odmerkov cepiva AstraZenece, je napovedal strokovni direktor OZG Aleksander Stepanović. »S cepivom Pfizer bomo cepili starostnike nad 75 let, z AastraZeneco pa posebej ranljive kronične bolnike in zaposlene v vzgoji in izobraževanju.«
Vsi, ki so se prijavili preko posebnih telefonskih številk in spletnega obrazca OZG in so dobili povratno obvestilo o uspešni prijavi, so na seznamu za cepljenje in jih bodo poklicali, ko bodo na vrsti. »Prijavljene prosimo, naj ne preverjajo, ali so prijavljeni, in ne sprašujejo, kdaj bodo na vrsti, ker na to vprašanje nimamo natančnega odgovora – odvisno je od dobave cepiv na državni ravni,« je opozoril Stepanović.
Z AstraZeneco so se cepili štirje predsedniki
Cepljenje s cepivom AstraZenece je bilo v Sloveniji nekaj dni prejšnjega tedna začasno zaustavljeno zaradi domnevnih neželenih dogodkov, povezanih s krvnimi strdki. Evropska agencija za zdravila je v četrtek odločila, da je cepivo varno in učinkovito. Takšno stališče je zavzel tudi minister za zdravje Janez Poklukar in strokovna svetovalna skupina, zato cepljenje pri nas nadaljujemo.
Strokovni direktor OZG je ob tem omenil, da ljudje kar pogosto sprašujejo glede cepiva AastraZenece. »Tudi sam sem se cepil z njim in nisem imel nobenih omembe vrednih neželenih učinkov. Menim, da trenutno ni na mestu vprašanje, s katerim cepivom se bomo cepili, temveč kdaj. Svetujem, da takoj, ko bo možno glede na kriterije ogroženosti oziroma prednostne skupine.«
Predsednik Borut Pahor, predsedniki vlade Janez Janša, državnega zbora Igor Zorčič in državnega sveta Alojz Kovšca so se s cepivom AstraZenece cepili v petek.
Mateja Logar: Tretji val se je že začel
Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je že pred dnevi opozorila, da se epidemiološka slika slabša ter da beležijo porast novookuženih s koronavirusom, tudi v skupini nad 55 let, ki večkrat potrebujejo bolnišnično oskrbo. Zatem je na družbenem omrežju Twitter sporočila, da se je tretji val že začel. Kot je napisala: »Definitivno nismo več na robu ali pred tretjim valom, ampak smo na začetku tretjega vala, ki smo ga začeli še na visokih številkah drugega. Vse, kar vemo, smo že povedali, tako da je zdaj na vsakem izmed nas, da naredi maksimalno kar lahko, da bo val čim nižji.«
Epidemiološke razmere
Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na državni ravni je po včerajšnjih podatkih NIJZ znašalo 820, v nedeljo 808, v soboto 802. Število se žal povečuje, prav tako število hospitaliziranih. Včeraj se je v bolnišnicah zdravilo 494 covidnih bolnikov, od tega 94 v intenzivni terapiji. V nedeljo so umrli štirje covidni bolniki.
Kot je včeraj povedala vladna govorka Maja Bratuša, smo na nivoju države še vedno v oranžni fazi, od rumene faze, ki bi pomenila dodatno sproščanje ukrepov, se vse bolj oddaljujemo. V rumeno so obarvane le posavska, jugovzhodna in primorsko-notranjska statistična regija, najslabše razmere so v koroški in obalno-kraški regiji.
Sedemdnevna incidenca obolelih na sto tisoč prebivalcev pa je na Gorenjskem nekoliko padla. Še pred dnevi smo bili nad državnim povprečjem, zdaj smo tik pod njim. Incidenca v državi je bila včeraj 273,4, na Gorenjskem pa 263,2.
V nedeljo je bil delež pozitivnih izvidov PCR-testov 15,7-odstoten, v soboto 18,1-odstoten.
Cepimose.si
V okviru kampanje Nalezimo se dobrih navad je zaživela nova spletna stran https://www.cepimose.si/. Samostojna spletna stran je namenjena tako splošni kot strokovni javnosti. Preko nje ozaveščajo o cepivih, pomenu in organizaciji cepljenja, številu opravljenih cepljenj, cepilnih centrih, neželenih učinkih po cepljenju, objavljajo pogosta vprašanja in odgovore ... Kot poudarjajo na NIJZ, je ključnega pomena pri cepljenju predvsem naše zaupanje v varnost in učinkovitost cepiv, ki najprej temelji na jasni in objektivni obveščenosti.
Cepivo kaže učinkovitost proti angleški različici
Evropska agencija za zdravila ima v tekočem pregledu cepiva CureVac, Sputnik in Novavax, je včeraj povedal prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. Za cepivo Novavax je dejal, da vsebuje protein in se približuje tistim klasičnim cepivom, ki smo jih doslej uporabljali za različne kužne bolezni. Po njegovih besedah je bilo narejenih več različnih kliničnih študij, ki so pokazale, da je cepivo 90-odstotno učinkovito. »Pomembno je, da kaže učinkovitost tudi proti britanskemu in južnoafriškemu sevu,« je sklenil.