V domove za starejše se vrača običajno življenje
V vseh domovih za starejše je bilo prejšnji teden aktivno okuženih še 213 stanovalcev. Število okužb se zmanjšuje.
Ljubljana – Včeraj so opravili 42.232 hitrih antigenskih in PCR-testov in s slednjimi potrdili 740 novih okužb. Delež pozitivnih izvidov je bil 16,8-odstoten. V bolnišnicah se zdravi še 691 pacientov s covidom-19, njihovo število se še naprej zmanjšuje. Počasi se manjša tudi število pacientov, ki potrebujejo intenzivno terapijo, takih je še 127. Pet bolnikov je umrlo.
Število aktivnih primerov se je zmanjšalo na 12.111, obenem pa se je nekoliko dvignilo sedemdnevno povprečje novih okužb, in sicer na 879 (dan prej 822).
Na današnji vladni novinarski konferenci je Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, spregovoril o razmerah v domovih za starejše. V celem tednu so potrdili okužbe pri 23 stanovalcih, 5. februarja je bilo v domovih še 213 aktivno okuženih (sredi decembra še 2233). Po ministrovih besedah je trend zmanjševanja števila okužb med stanovalci spodbuden. Podobno razveseljujoč je trend v varstveno-delovnih centrih in zavodih za usposabljanje.
»Ostajamo pa previdni in moramo biti pripravljeni, predvsem zaradi novih variant virusa, ki so jih zaznali v sosednjih državah in nekatere tudi že pri nas,« je opozoril minister in poudaril, da se zato morajo še naprej izvajati vsi preventivni ukrepi. Domovi nadaljujejo redno testiranje zaposlenih in uporabnikov s hitrimi antigenskimi testi. S pomočjo uvedbe rednega testiranja se je število okužb v domovih začelo umirjati že konec novembra. »Razmere zelo pozorno spremljamo,« je dejal minister in poudaril pomembno povezavo med upadom števila okužb in cepljenjem stanovalcev in zaposlenih. Glede na usmeritev stroke naj bi tiste, ki so covid-19 že preboleli, cepili šest mesecev po potrjeni okužbi, enako velja za tiste, ki so zboleli po cepljenju s prvim odmerkom. Še ta mesec bi se lahko cepili tudi tisti, ki so interes izrazili naknadno, in stanovalci, ki so v dom prišli kasneje.
Za cepljenje se odločajo tudi številni novi zaposleni, ki so doslej oklevali.
Minister je poudaril, da se skladno s sproščanjem ukrepov v državi normalizira tudi življenje v domovih za starejše, temu se prilagajajo tudi izhodi in obiski, seveda ob doslednem upoštevanju preventivnih ukrepov. Potekajo tudi novi sprejemi v domove, samo januarja so izvajalci v domove sprejeli 787 novih stanovalcev.
Ob vseh spodbudnih podatkih pa po ministrovih besedah potekajo tudi priprave na morebitni tretji val epidemije. Po drugem valu bodo skupaj z izvajalci opravili analizo, ki bo podlaga za čim boljšo pripravo na morebitni tretji val. Dodatno pozornost v prihodnje bodo namenili tudi obvladovanju težav v duševnem zdravju, okrepili bodo podporo stanovalcem pri preprečevanju osamljenosti. Ker je veliko stanovalcev po preboleli okužbi izgubilo del svojih telesnih in duševnih sposobnosti ter potrebujejo več podpore in višji nivo oskrbe, ki je za uporabnike dražji, si na ministrstvu prizadevajo, da bi krepili kader, kot so fizioterapevti, delovni terapevti, kineziologi.
V času epidemije pa na ministrstvu niso pozabili niti na sistemske korake naprej, tako je bil nedavno zaključen javni razpis za podelitev koncesij za domove za starejše, s čimer bodo zagotovili 1280 novih mest v domovih. Na razpis je prispelo 21 ponudb.