Za milijardo razvojnih projektov
Osnutek Regionalnega razvojnega programa Gorenjske 2021–2027 vsebuje skoraj šestdeset projektov, ocenjenih na dobro milijardo evrov.
Kranj – Gorenjski župani so se na prvi letošnji seji Sveta gorenjske regije, ki je potekala preko spleta, seznanili tudi z osnutkom Regionalnega razvojnega programa Gorenjske 2021–2027, ki ga je pripravila Regionalna razvojna agencija Gorenjske. Franja Gabrovšek Schmidt, vodja priprave, je povedala, da so na podlagi opredeljenih ključnih razvojnih ovir in prednosti ter priložnosti regije oblikovali vizijo razvoja, ki je »Visoka kakovost bivanja za vse generacije v povezani, energetsko varčni in čisti alpski regiji!«. V okviru razvojnega dokumenta je bilo oblikovanih nekaj manj kot šestdeset regijskih projektov, ocenjenih na dobro milijardo evrov.
Gorenjska po razvitosti še naprej zaostaja za povprečjem EU, se pa stanje izboljšuje, je razložila Gabrovšek Schmidtova. Znotraj kohezijske regije Zahodna Slovenija ima Gorenjska najnižji BDP, v primerjavi s sosednimi avstrijskimi regijami pa je ta kazalnik celo 1,5-krat nižji. Ima pa Gorenjska drugi najnižji kazalnik indeks razvojne ogroženosti v letu 2019. Po bruto domačem proizvodu na prebivalca dosegamo okoli devetdeset odstotkov slovenskega povprečja. Posebej izstopamo po visoki stopnji delovne aktivnosti in obenem po nizki stopnji brezposelnosti, tudi med mladimi. Imamo visoko izobraženo delovno silo, produktivnost je višja od slovenskega povprečja. Relativno ugodnejši so tudi demografski kazalniki, saj je razmerje med starimi in mladimi boljše kot v večini ostalih regij. Precej se je povišal tudi delež prečiščenih odpadnih voda s sekundarnim in terciarnim čiščenjem v regiji.
Regionalna razvojna agencija Gorenjske je lani uskladila in konec novembra na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo posredovala tretjo dopolnitev Dogovora za razvoj gorenjske regije, ki vsebuje projekte v skupni vrednosti sofinanciranja 30,6 milijona evrov. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek jo je tudi že podpisal.