Včerajšnjega obiska predsednika Boruta Pahorja so se razveselili vsi, še posebej pa v Domu upokojencev Kranj. / Foto: Gorazd Kavčič

Po krizi v spremembe

»V javnem zdravstvenem sistemu moramo razumeti, da kar ni bilo dobro pred to krizo, ne bo boljše niti po njej,« je po seznanitvi s spopadanjem z epidemijo na Gorenjskem dejal predsednik Borut Pahor.

Kranj, Golnik – »Iztek zdrav­stvenega dela te krize je treba izkoristiti za to, da spremenimo nekatere sistemske rešitve, ki niso ugodne za prihodnost. Ne moremo v celoti vedno staviti vse na etični pogon in profesionalno pripadnost zdravstvenega osebja, ampak moramo zlasti v javnem zdrav­stvenem sistemu razumeti, da tisto, kar ni bilo dobro pred to krizo, ne bo boljše niti po njej. Nastopil je čas, ko se mora slovenska politika poenotiti glede stremljenja k temu, da popravimo, nadgradimo javni zdravstveni sistem tako, da bo še bolj dostopen in kakovosten, da bo ustrezal zahtevam 21. stoletja,« je včeraj poudaril predsednik republike Borut Pahor, ki se je v Kranju in na Gorenjskem zadrževal na povabilo poveljnika Civilne zaščite (CZ) Republike Slovenije Srečka Šestana, da se seznani s stanjem in posebnostmi naporov pripadnikov CZ v posameznih regijah v spopadanju z epidemijo covida-19.

Najprej so ga kranjski župan Matjaž Rakovec ter poveljnik in namestnik poveljnika CZ za Gorenjsko Klemen Šmid in Robert Skrinjar seznanili z ukrepanjem po razglasitvi epidemije in delovanjem nujne medicinske pomoči v Kranju, nato je obiskal še Dom upokojencev Kranj in Kliniko Golnik.

»Tudi na začetku finančne krize pred desetimi leti smo najprej reševali požare, vendar je potem sledilo sistemsko ukrepanje, tako bo tudi v času te zdravstvene krize. Seveda, najprej predvsem poskušajmo zavarovati zdravje ljudi. Toda če želimo imeti v Sloveniji kakovosten javni zdravstveni sistem, potem moramo sedanje strukturne slabosti odpraviti, sicer bodo naša pričakovanja do zdravstvene oskrbe prevelika,« je nadaljeval predsednik. Poudaril je tudi, da so ga opozorili tudi na socialne, duševne in druge stiske ljudi, ki po koncu zdravstvene krize ne bodo izginile, zato je po njegovih besedah treba tudi tu poiskati ustrezne strukturne rešitve za prihodnost.

Z obiskom je predsednik po lastnih besedah v imenu vse države izrazil hvaležnost vsem, ki so v dolgih mesecih poskrbeli za uspešno spopadanje z epidemijo. »Ti izrazi hvaležnosti so iskreni, izrekam jih v imenu vseh naših ljudi. Kjer ni bilo sistemskih rešitev, se je pokazala izredna profesionalna in človeška solidarnost. To tudi tukaj, na Gorenjskem, lahko gledam z občudovanjem,« je dejal. Drugi namen obiska je bil slišati predloge, opozorila in nasvete, je nadaljeval Pahor. »Z veseljem in odo­bravanjem spremljam krepitev političnega in strokovnega konsenza, da Gorenjska dobi novo bolnišnico,« je poudaril.

Poudarili dobro sodelovanje služb

Kranjski župan Matjaž Rakovec je pojasnil, da so visokemu gostu predstavili predvsem zelo dobro sodelovanje vseh, ki delujejo v okviru CZ. »Čeprav je bila gorenjska regija na začetku drugega vala med najbolj ogroženimi, smo z dobrim in skupnim delom danes med najmanj prizadetimi regijami,« je poudaril.

Izredno povezanost različnih struktur na Gorenjskem, da so s koordinirano akcijo uspešno preprečili hujše posledice, ki bi brez pravega sodelovanja lahko nastopile, je poudaril tudi direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. »To se je v času mojega življenja zgodilo prvič,« je dejal. Rozman je ob tej priložnosti pozval k investicijskemu vlaganju v dotrajano bolnišnično infrastrukturo. »Sestavili smo skupino z delovnim imenom Medicinski center Gorenjske, kjer bi združili delo več bolnišnic, poiskali sinergije, predvsem pa prišli do novih prostorov in novih vsebin, da bi bilo delo lažje in boljše,« je razložil. Izrazil je tudi upanje, da bo upravljanje javnega zdravstva, predvsem javnih zdravstvenih zavodov, v prihodnje bolj fleksibilno in da bo temu sledila tudi zakonodaja. »Tukaj pa smo trčili na številne čeri in blokade. Radi bi se odzivali hitreje in boljše, ampak včasih se ni dalo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 24. april 2012 / 07:00

Komentar: Brez poraza do hokejske elite

Tisto, kar so si želeli slovenski hokejisti, tisto, kar si je želelo vodstvo naše krovne hokejske organizacije in ne nazadnje številni navijači, je minulo soboto pozno zvečer postalo r...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 29. januar 2021 / 19:49

Ema odobrila cepivo AstraZenece proti covidu-19 za starejše od 18 let

Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za uporabo cepiva družbe AstraZeneca proti covidu-19 za osebe, starejše od 18 let. Cepivo mora za prodajo na evrops...

Kranj / petek, 29. januar 2021 / 17:19

V kanjonu Kokre ne bo žarov

Občinski podrobni prostorski načrt za kanjon Kokre v Kraju sprejet: iz odloka so umaknili možnost uporabe odprtega ognja in zvočnih naprav.

Šport / petek, 29. januar 2021 / 17:18

Do točk AVK Triglav

Kranj – V sredo so vaterpolisti AVK Triglav in AVK Branik v Kranju odigrali tekmo rednega dela članskega državnega prvenstva. V izenačeni igri so do nove zmage prišli Kranjčani. Tekma se je končala...

Kultura / petek, 29. januar 2021 / 17:11

Glasba narave in ljudskih zgodb

Kakšna bo nedelja, zadnji dan v letošnjem januarju? Tega ne moremo vedeti povsem natančno, lahko pa predvidimo. Recimo, da nas bo razveselil sneg in se nam bo zazdelo, da v daljavi slišimo glasbo viol...

Kronika / petek, 29. januar 2021 / 17:08

Policija: Potrdili sta pristni

Kranjski policisti v preiskavi vnosa angleškega seva novega koronavirusa s strani državljana Kosova, ki je prišel iz Belgije, niso našli znakov kaznivih dejanj.