S poplavami bodo morali živeti
V Bohinju so teden dni po poplavah na naraslo vodo večinoma spominjale le še zaplate nanesenega kamenja na cesti proti Ukancu in spodkopane bankine ob cesti. A ob padavinah v nedeljo so reke znova grozile, da bodo prestopile bregove.
Stara Fužina, Ukanc - Obilno deževje je v začetku minulega tedna tudi v Bohinju povzročilo, da so reke in hudourniški potoki začeli naraščati in se nato razlili preko strug. Nekatere hiše na Brodu in v Ukancu so bile nekaj časa celo povsem odrezane od drugih naselij, saj je narasla voda drla preko mostov, tako da jih je bilo nemogoče prečkati. Voda je izredno hitro naraščala, in sicer v treh, štirih urah že za dobra dva metra,« je pojasnil poveljnik civilne zaščite v Bohinju Dušan Pfeifer. Za zaščito objektov pred naraslo vodo so porabili tisoč vreč peska, še dodatnih tisoč pa so jim jih pripeljali iz Kranja. Te so jim prišle prav tudi v nedeljo, ko je republiška agencija za okolje znova izdala oranžno opozorilo za Bohinj in so jih že ob 14. uri začeli nameščati na najbolj kritičnih mestih.
»Bohinj očitno leži na bohinjskem siru, saj iz vsake luknje priteče voda,« je veliko število hudournikov, ki vzniknejo ob obilnem deževju, v šali komentiral Dušan Pfeifer. Ti so tudi minuli teden marsikatero hišo odrezali od sveta. Med drugim so v Ukancu ostali »ujeti« gosti penziona Stare. »Dva dni nismo mogli nikamor. Pri nas je bilo sedem gostov iz Slovenije in Litvanec. Slovenci so imeli tudi majhnega otroka, za katerega jim je zmanjkalo plenic, zato so nam pomagali gasilci, da so jih dostavili,« je razložil Jože Stare in dejal, da so pri njih že navajeni visoke vode, a tako visoka ni bila še nikoli. »Krožile so tudi informacije, da naj bi bil most celo podrt, a so se izkazale za neresnične. Takoj, ko so popravili cesto, so gostje lahko odšli. « Minuli ponedeljek so že ponoči začeli buditi tudi krajane Stare Fužine ob potoku Mostnica in jih opozarjati, da bi lahko voda prestopila bregove. »Prvič sem vstal ob 1.30, a je bila voda še vedno v strugi, ob 6. uri pa je že prišla do roba. Zato smo z lesenimi ploščami in vrečami peska poskrbeli, da voda ne bi vdrla v hišo. Tokrat smo imeli srečo,« je razložil Grega Šilc, ki živi tik ob strugi Mostnice. Naraščanje vode v strugi so opazovali s slabim občutkom, zato so tisti dan ostali doma, da bi zaščitili svoje premoženje. Tako ali tako, je pojasnil poveljnik PGD Stara Fužina Anton Šest, je bila zaprta cesta proti jezeru. »Ob Mostnici smo z vrečami peska zaščitili osem objektov, tri je kljub temu zalila voda,« je dejal in dodal, da med krajani ni bilo panike, saj so na poplavljanje Mostnice že navajeni. Z zaskrbljenostjo je opazoval strugo tudi v nedeljo, saj je narasla voda minuli teden močno načela brežine, zato bi ob ponovnem obilnem deževju lahko še hitreje prišlo do razlitja.
Pod vodo je bil tudi lokal ob bohinjskem jezeru, ki ga ima z ženo v najemu župan Franc Kramar. »Voda je segala skoraj do polovice objekta, a na srečo tokrat vsaj niso popokala stekla kot ob poplavah pred tremi leti,« je dejal Kramar in se ob tem zahvalil krajanom Stare Fužine, ki so mu pomagali, da na lokalu ni nastala še večja škoda. »Največji problem je, da so se stene zdaj pred zimo napojile z vodo, zato jih bo treba temeljito osušiti.« Župan je ob tem še razmišljal, da so poplave zaradi sprememb podnebja očitno postale del življenja v njihovem kraju, zato se bodo morali navaditi živeti s tem. Pri tem je posebno pohvalil gasilce in vse prostovoljce, ki v takih razmerah občanom nesebično priskočijo na pomoč.