Velika planina

Velika planina je vedno bolj obiskana. Prizorom polnih parkirišč in obleganih dovoznih poti iz poletja smo priča tudi letošnjo zimo.

To ne preseneča. Planina je čudovita v vseh letnih časih, s svojo pastirsko in naravno dediščino edinstvena v svetu in občina si že dlje časa prizadeva, da bi jo kot eno od vodilnih turističnih destinacij na Kamniškem obiskalo kar največ ljudi.

Obisk je zadnja leta res rekorden. Doslej so ga šteli po prodanih vstopnicah za nihalko in sedežnico, od minulega poletja pa ga bodo tudi po prodanih parkirnih lističih za parkirišče na Rakovih ravneh. (Večinoma) dober glas o občini in iz občine se tako uspešno širi po Sloveniji in svetu, a množičen obisk prinaša tudi vrsto težav (ne le v času koronakrize, ampak tudi sicer).

Parkirišč ni dovolj, žičniške naprave so zastarele, gostinski lokali nimajo dovolj kapacitet in ustreznih sanitarij, na planini ni vode (razen kapnic), številni obiskovalci kršijo pravila (denimo ljubitelji motornih sank, ki se vozijo po planini, kjer je vožnja z motornimi vozili prepovedana), saj se zdi nadzor pristojnih zaradi velikosti in odročnosti planine pomanjkljiv. Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v pastirskih, počitniških in planinskih kočah je večinoma neustrezno urejeno, ker pa gre za kraško planoto, se vse dogajanje na planini odraža v vodnih izvirih pod njo, na kar s skrb vzbujajočimi podatki in analizami meritev že nekaj let opozarjajo kamniški jamarji.

Odvajanje odpadnih voda z malimi komunalnimi čistilnimi napravami in neprepustnimi greznicami je na vodovarstvenih območjih, kakršno je Velika planina, treba urediti do konca letošnjega leta, a podatka, koliko objektov to še mora urediti, na občini (še) nimajo.

Težava je, ker se s tem ubada – bolj ali manj zagnano – vsak zase. Na planini je namreč veliko deležnikov – podjetje Velika planina v stoodstotni lasti občine, pašne oziroma agrarne skupnosti Velika, Mala in Gojška planina, planinski domovi in vedno več počitniških koč, kjer se odvija tudi luksuzni turizem. Vedno znova se kaže, kako zelo pomembno bi bilo, da bi vse skupaj povezoval neki skupni organ, pa ne zato, da bi bilo na planini še več obiskovalcev, ampak zato, da bi namesto večine, ki si želi udobja, kot je dostop z avtomobilom, oddih v koči z masažnim bazenom in savno, ali le osnov, kot sta uporaba sanitarij in pošteno kosilo, mislili na naravo. Ta naše grehe namreč hitro kaznuje in vse, kar bomo na planini naredili, se nam bo povrnilo v vodi iz pipe. Njena kakovost pa še zdaleč ni samoumevna, zato je nerazumljivo, da skrb za naravo ni prioriteta nas vseh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / sreda, 27. januar 2016 / 17:29

Pustno deželo obiskal Tito

Domžalski župan Toni Dragar je v soboto oblast in ključ občinske blagajne za dva tedna znova simbolno predal članom Pustne sekcije Striček, ki so Vir že spremenili v pustno deželo s pravimi pustnimi z...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 29. oktober 2015 / 13:21

Odškodnina je, most drugo leto

Ko bo občina imela projektno dokumentacijo in izbranega izvajalca, se bodo začela dela pri prenovi udrtega mostu na Hujah.

Šport / četrtek, 29. oktober 2015 / 13:19

Vse bo naredil, da bo tekmecem še težje

Jakov Fak bo tudi v novi sezoni, ki se bo začela čez mesec dni, prvo ime slovenske biatlonske reprezentance. Želi si vrhunskih nastopov, za kar trdo trenira.

Kronika / četrtek, 29. oktober 2015 / 13:19

Redko brez poškodb pešcev

Letos se je na Gorenjskem zgodilo že okoli štirideset prometnih nesreč z udeležbo pešcev, le redke pa so se končale samo z zvito pločevino.

Gospodarstvo / četrtek, 29. oktober 2015 / 13:19

Okoli blagajn obstaja še vrsto neznank

Bližje, ko je obvezno potrjevanje gotovinskih računov, več zanimanja zavezanci kažejo za nov sistem davčnih blagajn. A kot pravijo naši sogovorniki, z nakupom ustreznih programov še ne hitijo, morda t...

Razvedrilo / četrtek, 29. oktober 2015 / 13:16

Orodjarji smo umetniki

Leta 1965 so zaključili Industrijsko kovinarsko šolo Iskra Kranj in po petdesetih letih so obudili spomine.