V kanjonu Kokre ne bo žarov
Občinski podrobni prostorski načrt za kanjon Kokre v Kraju sprejet: iz odloka so umaknili možnost uporabe odprtega ognja in zvočnih naprav.
Kranj – Kranjski mestni svetniki so predvčerajšnjim dokončno potrdili odlok podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za kanjon Kokre. Ta omogoča uresničitev dolgoletnih načrtov o urejanju kanjona Kokre, ki so usklajeni tudi z varuhi naravne in kulturne dediščine. V prihodnjih letih bodo tako nadgradili zelene površine, izboljšali turistično ponudbo in možnosti za preživljanje prostega časa v naravi z ureditvijo kranjske plaže, sprehajalnih brvi, učne poti ter dostopov v kanjon, ki bo s tem res postal eno od stičišč Kranjčanov, si obetajo na Mestni občini Kranj. Sprejetje OPPN-ja omogoča tudi več možnosti iskanja sredstev za sofinanciranje, bo pa potem potreben še sprejem Odloka o varovanju naravne vrednote Kanjon Kokre, še poudarjajo na občini. Celoten projekt je po grobi oceni vreden okoli pet milijonov evrov, je pojasnil župan Matjaž Rakovec.
Vsebino OPPN-ja je Mestna občina Kranj pred tednom dni uskladila tudi s predstavniki Krajevne skupnosti (KS) Center in Civilne iniciative (CI) za kanjon, ki je v nekaj dneh zbrala skoraj 1100 podpisov pod spletno peticijo. Občino so kritizirali, da je k urejanju kanjona pristopila preveč tržno, zato so zahtevali razveljavitev in spremembo nekaterih členov OPPN-ja, ki bi po njihovem mnenju temeljito posegli v naravni habitat kanjona Kokre, kjer bi prireditveni, športni in zabavni dogodki uničili nemoteno bivanje vseh tam živečih bitij.
»OPPN ureja kanjon na način Triglavskega narodnega parka. Precej ga ščiti, marsikaj pa tudi dovoljuje. S CI in KS smo pregledali ves odlok in razjasnili določene nejasnosti,« je dejal podžupan Janez Černe. Dogovorili so se za nekaj sprememb odloka, ki so jih mestni svetniki z amandmaji tudi sprejeli. Iz OPPN-ja so tako umaknili igrišče za odbojko na mivki, uporabo zvočnih naprav so omejili le na območje pred vhodom v rove, tako da koncertov v kanjonu ne bo možno izvajati. Določili so tudi lokaciji, kjer je dovoljeno urediti sanitarije. Na prostorih za piknike ne bo dovoljeno kurjenje odprtega ognja oziroma uporaba žarov, razen na območju skupnega šotorišča za društvene in šolske dejavnosti. Glede načrtovanih orodij za fitnes so opredelili, da so namenjeni individualni (in ne množični) rabi. Natančneje je tudi opredeljeno, da je kanjon naravno kopalno območje, in ne kopališče.
Prostorski akt sicer kanjon deli na tri cone: na spodnjo turistično, srednja je namenjena športnim aktivnostim, zadnja, ki se konča pod gostilno Arvaj, pa ostaja naravna cona, v katero se ne posega. Med drugim načrtujejo postavitev novega mostu na Pungertu, ureditev novega vhoda v rove, ki bo prilagojen tudi invalidom, naravno otroško igrišče, večnamenski objekt za društvene in izobraževalne namene, ureditev jezu in elektrarne (Elektro Gorenjska) ...
V razpravi na seji mestnega sveta je Bojan Homan (SDS) izrazil bojazen, da bo urejanje kanjona zahtevalo mnogo občinskega denarja, zato ga je zanimalo, kako bodo skrbeli za vzdrževanje novih pridobitev. »V preteklosti smo veliko vlagali v učne poti, a po petih letih že propadajo table, ker jih ne vzdržujemo redno,« je opozoril. Po njegovem bi morala občina poskrbeti za ustrezno trženje kanjona, da bi pokrili novonastale stroške.