Policija: Potrdili sta pristni
Kranjski policisti v preiskavi vnosa angleškega seva novega koronavirusa s strani državljana Kosova, ki je prišel iz Belgije, niso našli znakov kaznivih dejanj.
Kranj – Ta teden je odmeval primer državljana Kosova, ki se je v Slovenijo vrnil z začasnega dela v Belgiji, od koder so pristojne pri nas obvestili, da je bil tujec pozitiven na angleški sev koronavirusa. A moški, ki ima pri nas urejen status tujca in dela za eno od kranjskih podjetij, je imel pri sebi belgijski potrdili tako o negativnem kot pozitivnem izvidu. Primer so pod drobnogled vzeli kranjski policisti, ki so predvčerajšnjim sporočili, da niso našli znakov kaznivega dejanja. Za dvojno potrdilo je kriva napaka Belgijcev.
Kranjski policisti so v preiskavi vnosa angleškega seva novega koronavirusa s strani državljana Kosova, ki so ga 23. januarja po vrnitvi z začasnega dela v Belgiji izsledili v Kranju, namreč ugotovili, da sta bili obe potrdili izdani s strani iste organizacije v Belgiji in sta pristni. Tujec je sredi januarja skozi Slovenijo opravil tranzit s Kosova do Belgije, kjer je na začasnem delu. Tam je bil napoten na testiranje, po katerem je bilo najprej izdano potrdilo, da je bil izvid negativen. Dan kasneje so v Belgiji izdali novo potrdilo, da gre pri prejšnjem za pomoto in da je bil izvid pozitiven. »Obe potrdili sta bili izdani s strani iste organizacije in sta pristni. Na kakšen način in ali je bil tujec seznanjen z drugim potrdilom, policija še preverja,« je razložil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Kranjski policisti so tujca minulo soboto izsledili v Kranju, ko je v okviru tranzita iz Belgije na Kosovo sam čakal na nadaljnji prevoz. Do sedaj niso ugotovili, da bi bil po pozitivnem izvidu v Sloveniji s kom v stiku, so pa policisti italijanskim varnostnim organom takoj posredovali podatke o vozniku, s katerim se je tujec pripeljal do Slovenije. Po izsleditvi so državljana Kosova takoj ustrezno namestili v karanteno. »Zbiranje določenih podatkov še poteka, morebitni nadaljnji ukrepi pa bodo izvedeni, če bodo v zadevi ugotovljene nove okoliščine,« je še povedal Kos.
Policisti za izvajanje izravnalnih ukrepov so v sredo obravnavali tudi poskus izmikanja odreditvi karantene. Dopoldan so v Slovenijo s pretečenim potrdilom o negativnem testu poskušali vstopiti trije državljani Kosova z urejenim statusom v Sloveniji. Ker niso izpolnjevali pogojev za vstop brez odreditve karantene, so se prostovoljno vrnili nazaj v Avstrijo, a je že dve uri kasneje eden od njih, tokrat z avtobusom, ponovno poskušal vstopiti v Slovenijo. Policisti so ga zaznali in mu odredili karanteno.
Pojav ponarejenih potrdil
Slovenski policisti so sicer ta mesec na mejnih prehodih odkrili že večje število ponarejenih potrdil o izvedbi testov na prisotnost novega koronavirusa po metodi PCR iz Bosne in Hercegovine in Srbije. Potniki, ki so prihajali z območja Balkana, so pri mejni kontroli pokazali ponarejena potrdila o izvedenem testu PCR. Večinoma so jih imeli državljani BiH, s ponarejenimi potrdili pa je bilo odkritih tudi nekaj državljanov Slovenije, ki so se iz tujine vračali domov.
»Vse potnike, ki si v tujini pridobijo ponarejena potrdila o izvedbi testa po metodi PCR, s katerimi se želijo izogniti karanteni ob vrnitvi v Slovenijo, opozarjamo, da je izkazovanje s ponarejenimi testi kaznivo dejanje ponarejanja listin po 251. členu Kazenskega zakonika. Ob ugotovitvi, da gre za ponarejeno listino, policisti listino zasežejo. Osebo, ki je listino želela uporabiti kot pravo, pa kazensko ovadijo. Za kaznivo dejanje ponarejanja listin je po Kazenskem zakoniku zagrožena kazen zapora do treh let. Osebe, ki izpolnjujejo pogoje za vstop na območje Slovenije, pa policisti po izvedenem postopku obravnave kaznivega dejanja napotijo tudi v desetdnevno karanteno na domu,« so pojasnili na generalni policijski upravi.
Osebo, za katero se ugotovi, da je predložila ponarejeno potrdilo o negativnem izvidu testa PCR, dejansko pa je bila pozitivna in se je s tem želela izogniti karanteni ter povzročila obolelost drugih oseb, pa policisti obravnavajo tudi zaradi suma storitve kaznivega dejanja prenašanja nalezljivih bolezni po 177. členu Kazenskega zakonika. Za to dejanje je zagrožena denarna kazen ali zaporna kazen do enega leta. Če je oseba s takšnim dejanjem povzročila smrt ene ali več oseb, ji grozi kazen do osmih let zapora.