Nevarnost snežnih plazov je v visokogorju Julijskih Alp nad nadmorsko višino okoli 1300 metrov velika, četrte stopnje, nižje ter drugod v naših gorah nad okoli 1500 metrov pa znatna, tretje stopnje, opozarja Arso. / Foto: Matjaž Šerkezi (PZS)

Snežna past tudi za sankače

Razmere v gorah so zaradi novozapadlega snega zahtevne in nevarne, nevarnost snežnih plazov pa se bo le počasi zmanjševala. Velika nevarnost snežnih plazov je tudi na stari cesti na Ljubelj.

Ljubelj – Opozorila o veliki (četrti stopnji po evropski petstopenjski lestvici) nevarnosti snežnih plazov na območju Zelenice so po vsakem obilnejšem sneženju že stalnica, a v Službi za varstvo pred snežnimi plazovi (SVSP) Zelenica - Tržič že nekaj časa opozarjajo, da te dni velika nevarnost snežnih plazov obstaja tudi na stari cesti do Koče na Ljubelju, ki je pozimi še posebej priljubljena med rekreativnimi sankači. Enako opozorilo velja tudi za druge višje predele v občini Tržič. Zaradi snegoloma in nevarnosti snežnih plazov je na primer tudi Planinsko društvo Križe zaprlo svoje planinske poti na Kriško goro in Tolsti vrh, zaprta je tudi Koča na Kriški gori.

»Prosimo, da upoštevate opozorila. Kot opozarjamo že nekaj dni, je tudi na cesti na Stari Ljubelj (Koča na Ljubelju) velika nevarnost snežnih plazov. Že nekaj dni so postavljene opozorilne table in napisi na izhodišču, poleg tega je čez prehod iz parkirišča do ceste, ki vodi na stari Ljubelj, potegnjen rdeč trak. Tudi drugod v občini Tržič je še velika nevarnost proženja snežnih plazov nad 1300 metri in lomljenja drevja, zato zelo previdno pri izbiri cilja,« so objavili na Facebook strani SVSP Zelenica - Tržič.

Po sneženju v zadnjih dneh je ponekod v visokogorju snežna odeja krepko presegla debelino treh metrov, zato v večjem delu naših gora obstaja velika nevarnost snežnih plazov, predvsem v visokogorju Julijcev, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Nevarnost snežnih plazov je v visokogorju Julijskih Alp nad nadmorsko višino okoli 1300 metrov velika, četrte stopnje, nižje ter drugod v naših gorah nad okoli 1500 metrov pa znatna, tretje stopnje. Predvsem so nevarna strmejša pobočja in mesta z napihanim snegom ter grape, kjer se je sneg akumuliral. Tam se lahko s strmih pobočij prožijo posamezni srednje veliki in veliki plazovi novega, nesprijetega snega, pa tudi kložasti plazovi. »Na številnih dovolj strmih pobočjih je snežna odeja le slabo do zmerno stabilna,« opozarjajo na Arsu. Snežni plazovi bi se tako že na srednje strmih pobočjih z napihanim snegom lahko sprožili že ob manjši obremenitvi.

Na nevarnost snežnih plazov pa opozarjajo tudi iz Planinske zveze Slovenije (PZS), zato obisk gora v naslednjih dneh odsvetujejo. »Glede na tendenco snežne odeje in njene preobrazbe svetujemo, da si izberete nižjeležeče predele in se v celoti izognete območjem, kjer je znatna (tretja stopnja) nevarnosti snežnih plazov. Neizkušenim posameznikom v celoti svetujemo, da se izognejo tudi območjem z zmerno nevarnostjo snežnih plazov,« tako svetuje strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi. Ob tem svetuje, da naj vsi, ki se bodo kljub opozorilom odpravljali v gore, poskrbijo, da bodo imeli s sabo obvezno plazovni trojček (lavinska žolna, lopata in sonda). »Ne odpravljajte se v grape in pobočja, kjer obstaja veliko tveganje za snežni plaz. Ne izpostavljajte otrok nevarnostim. Snežna odeja bo še nekaj dni po sneženju nestabilna,« poudarja Šerkezi.

V PZS vsem, ki se v zasnežene gore pogosteje odpravljajo, npr. turni smučarji, svetujejo tudi uporabo plazovnega nahrbtnika, zaradi katerega imamo največ možnosti preživetja v primeru zasutja v plazu. Ob tem opozarjajo, da uporaba plazovnega nahrbtnika še ne pomeni, da se lahko dodatno izpostavljajo tveganju. A tudi ko bo čas ugodnejši za obisk gora, ne smemo pozabiti na popolno zimsko opremo – plazovni trojček, cepin, dereze in čelado. Seveda pa moramo vse pripomočke znati uporabljati, še poudarjajo v PZS-ju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 8. februar 2019 / 09:51

Prvaku so čestitali tudi sošolci

Dvakratnega svetovnega mladinskega biatlonskega prvaka Alexa Cisarja, sicer pa maturanta Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju, so s prisrčnim sprejemom razveselili tudi sošolci.

Objavljeno na isti dan


Preddvor / sreda, 21. oktober 2020 / 20:24

Odstopil direktor preddvorskega doma starejših

V torek je na zboru delavcev s svojim odstopom zaposlene seznanil Matej Križanič, direktor Doma starejših občanov (DSO) Preddvor, ki je pred tem o odstopu obvestil tudi svet zavoda in ministrstvo za d...

Gorenjska / sreda, 21. oktober 2020 / 17:05

Za vse bolnike bo poskrbljeno

Ljubljana – Po rekordnem številu okužb v Sloveniji (v torek kar 1503), sta na popoldanski novinarski konferenci spregovorila minister za zdravje Tomaž Gantar in ministrica za izobraževanje, znanost...

Gorenjska / sreda, 21. oktober 2020 / 14:47

Pregledali 118 gostinskih obratov na Gorenjskem

Ljubljana – Inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so v prvih devetih mesecih letošnjega leta pregledali 769 gostinskih obratov. Njihovi inšpektorji z Območneg...

Zanimivosti / sreda, 21. oktober 2020 / 14:46

Bogata bera asimin

Franc Globočnik iz Podboršta pri Komendi se je letošnjo jesen razveselil bogate bere asimin.

Izleti GG / sreda, 21. oktober 2020 / 14:40

Rateška Ponca

Ko se pelješ proti mejnemu prehodu z Italijo, v Ratečah, nekaj kilometrov naprej od Kranjske Gore, na levi zagledaš gostilno s sobami, ki sliši na ime Ponca. Slabi dve leti ima novega lastnika. Nin...