Terapevtska obravnava brazgotin
... je obravnava brazgotin, ki nastanejo kot posledica poškodb, opeklin, pooperativnih posegov in poškodb. Cilj terapevtske obravnave brazgotin je zmanjšati preobčutljivost, mehčanje brazgotin, zmanjševanje bolečine, izboljšanje videza in preprečevanje oziroma zmanjšanje kontraktur.
Ne glede na velikost in mesto brazgotine lahko ljudem ta povzroča različne fizične in psihološke tegobe, v končni fazi lahko vpliva tudi na samozavest posameznika.
razgotine ob nastanku nimajo več enakih značilnosti v zgradbi, kot je naša koža. Najslabši videz brazgotine je med prvim in šestim mesecem po poškodbi, opeklini ... To obdobje je tudi najbolj primerno za učinkovito in hitro obravnavo brazgotin, ko se lahko dosežejo najboljši rezultati.
Nobene brazgotine se ne da popolnoma odpraviti in zagotoviti idealnega končnega uspeha zdravljenja – narediti brazgotino nevidno. Za zmanjševanje njene razsežnosti, občutljivosti, za povečanje elastičnosti brazgotine in izboljšanje videza je na voljo več različnih terapij in metod. V ta namen so pogosto uporabljene laserske terapije, krioterapije, radioterapije, kirurški posegi, kompresijske terapije, obliži in različne belilne kreme in geli. V medicinskem centru Term Dobrna – Dobrna Medical so strokovno usposobili diplomirane delovne terapevte za izvajanje terapevtske obravnave brazgotin. Storitev velikokrat kombinirajo z lasersko terapijo, ki celjenje ran še pospeši, obenem pa v okviru terapevtske obravnave brazgotin veliko časa posvečajo tudi izobraževanju uporabnikov, saj je različne postopke treba izvesti večkrat na dan tudi v domačem okolju in obenem upoštevati določena navodila, s katerimi uporabnikom zagotovijo ustrezno spremljajočo terapijo, ki jih bo popeljala do želenega končnega uspeha.
Faze zorenja brazgotine
Preden brazgotina pridobi svoj končni videz, potuje skozi različne faze zorenja. Prva je vnetna faza, ki se začne takoj po poškodbi tkiva in traja dva do šest dni. Zaustavi krvavitev, prepreči nadaljnji vdor bakterij, začne se formacija kolagena, ki s svojo mrežo obdrži brazgotino skupaj. V tej fazi opazite, da je rana pordela, otekla, boleča in tudi toplejša.
Druga je proliferativna faza (proliferacija = hitra rast), ki traja od tri do štiri tedne. V tej fazi prihaja ves čas do nastajanja kolagena, ki poveča odpornost brazgotine proti zunanjim silam. V brazgotino se vrašča vse več novih kapilar, kar povzroči vidno odebelitev robov rane. Pojavijo se rdečkasti vozliči, to je granulacijsko tkivo, ki vsebuje veliko belih krvničk, ki se borijo proti bakterijam, zato je površina rane v tem času belkasta ali rumenkasta.
Tretja je maturacijska faza, govorimo o zorenju oziroma preoblikovanju brazgotine. Zorenje brazgotine je zadnja faza, ki traja več tednov ali let. Še vedno je prisotno nastajanje kolagena, ki se sčasoma razgrajuje. Proces celjenja rane je zaključen, ko se brazgotina spremeni v tanko, ploščato in belkasto brazgotino. Brazgotina se poravna s preostalo kožo. Ljudje, ki so svetle polti, imajo navadno bledične brazgotine, medtem ko imajo temnopolti ljudje brazgotine pigmentirane.
Kaj lahko storimo sami
Do neke mere lahko tudi sami vplivamo na končen videz brazgotine. V ta namen so na voljo različni postopki, o katerih vas poučijo terapevti v Termah Dobrna, npr. primerni pritiski na brazgotino ter ustvarjanje vlažnega in mehkega okolja, s čimer želimo spodbuditi rast in obnovo kožnih celic, koži pa vrniti njeno naravno elastičnost, napetost in gladkost.
Na splošno celjenje rane lahko vplivate s povsem splošnimi priporočili, s tem, da skrbite za primerno telesno težo, zadostno uživanje tekočin, ki ne vsebujejo alkohola in kofeina, uravnoteženo prehrano, izogibajte se nikotinu in izpostavljanju rane soncu ... Velik dejavnik, ki vpliva na ustrezno celjenje, je tudi stres, ki enako kot sladkorna bolezen vpliva na nivo glukoze v krvi ter na hormonsko ravnovesje in s tem na sposobnost celjenja ran. Pri večjih ranah strokovnjaki priporočajo tudi ustrezna oblačila (kompresijska), ki pospešujejo celjenje.