V gorah že sedem smrtnih nesreč
S prvim majem so vrata odprle številne planinske postojanke, počasi pa se bliža tudi začetek prave planinske sezone. Podcenjevanje gora je lahko zelo nevarno, kar kaže statistika prvih štirih mesecev, ko so slovenske gore terjale že sedem življenj.
Kranj – Okoli prvega maja so številne planinske postojanke že odprle svoja vrata, s čimer se v slovenskih gorah začenja osrednji del planinske sezone. Kot je povedal predstavnik Gorske reševalne zveze Slovenije Matjaž Šerkezi, so v štirih mesecih letošnjega leta zabeležili že 70 nesreč, v katerih je sedem ljudi umrlo, 23 pa je bilo huje poškodovanih. »Najbolj obremenjene postaje gorskih reševalcev so Kamnik, Tolmin in Ljubljana,« je pojasnil Šerkezi in dodal, da so glavni razlogi za nesreče predvsem v precenjevanju lastnih sposobnosti in slabi pripravi na turo, nepoznavanje terena in napačne informacije s spletnih portalov. »Določeni primeri so zgolj splet okoliščin, na katere imamo redko vpliv. Gore so nevarne in če smo nepripravljeni, znajo biti tudi zelo krute,« opozarja Šerkezi.
Sicer pa gorski reševalci opažajo, da se opremljenost planincev, sploh tistih, ki so bili na usposabljanjih ali tečajih Planinske zveze ali Gorske reševalne zveze, izboljšuje. Kot vedno so problematični posamezniki, ki jim je malo mar zase in za druge obiskovalce gorskega sveta, pa naj gre za planince, kolesarje ali pa čisto navadne turiste.
Po informacijah Gorske reševalne zveze je v gorah še vedno sneg in temu primerna mora biti oprema in znanje njene uporabe. »Snežišč ne smemo prečiti brez ustrezne opreme – derez in cepina. Svetujemo tudi uporabo čelade, sploh tam, kjer pot poteka pod steno, saj se v pomladnem času gore čistijo in je več padajočega kamenja,« svetuje Šerkezi.
Največje nevarnosti so po ocenah reševalcev v občutku poletja v dolini, v gorah pa je na določenih delih še vedno sneg. Zato je nujna ustrezna planinska oprema, treba pa jo je znati tudi uporabiti. Prav tako se v tem času vreme izredno hitro spreminja pa tudi sicer je vreme v gorah spremenljivo. Vse skupaj je lahko ob neprimerni opremi in pomanjkljivih oblačilih tudi usodno.
Reševalci tako svetujejo vsem planincem, da se pravilno opremijo, seznam priporočljive planinske opreme, ki bi morala biti nepogrešljiva v nahrbtniku resnih planincev, pa lahko najdete na spletnih straneh Gorske reševalne zveze in Planinske zveze Slovenije. Kot še dodaja Šerkezi, pa se pred turo vprašajmo: »Kako dobro sem pripravljen, psihično in fizično? Je izbrana pot primerna zame? Kakšna je vremenska napoved? Kakšna je izbrana pot? Imam v nahrbtniku vse potrebne stvari za današnjo turo? Kako daleč je in koliko časa bom potreboval za celotno pot, saj smo na vrhu šele na polovici poti? Kakšen je teren?
Na podlagi tega izberite turo, ki je primerna vaši fizični in psihični pripravljenosti, in pri tem upoštevajte svoje zdravje in zdravje udeležencev ture, o turah obveščajte prijatelje, v avtu pustite listek o načrtovani turi ter se vpisujte v vpisne knjige v kočah in na vrhovih, saj so vpisi lahko v veliko pomoč reševalcem pri poizvedbah.