Nazaj k naravi
V Domu Petra Uzarja v Tržiču poleg standardizirane zdravstvene nege za boljše počutje stanovalcev kot komplementarno terapijo uporabljajo aromaterapijo. Po njihovih izkušnjah aromaterapija ugodno učinkuje tudi na bolnike z demenco.
Aromaterapija pride v poštev pri različnih infekcijah, nespečnosti, slabostih, bolečinah in sproščanju. "Včasih že s preprostimi dodatki, kot so vonji, masaža, dosežemo veliko boljše počutje stanovalcev. Pri tem uporabljamo le ekološka eterična olja, z jasnim vedenjem, kakšne učinke ima eterično olje; limona osveži, cimet uničuje bakterije, kot sta MRSA in ESBL, ki so pogosto prisotne v domovih in bolnišnicah ... O tem pričajo znanstvene raziskave," je povedala dr. Anamarija Kejžar, direktorica Doma Petra Uzarja Tržič. Projekt v Domu vodi diplomirana medicinska sestra Maja Kržišnik, ki se je izpopolnjevala v aromaterapiji.
Skozi letne čase
Za vsak letni čas pravzaprav za vsak mesec imajo v Domu po oddelkih različne zračne difuzije. "Bergamotka (Citrus bergamia) v mesecu maju varuje, nas nasmeje, ustvari dobro atmosfero. Limona (Citrus limon) v juniju pomaga pri 'spomladanskem čiščenju' misli, v juliju pa nas mama sivka (Lavandula angustifolia) podpira, deluje umirjeno. Avgusta spet pride na vrsto bergamotka. Črna smreka (Picea mariana) nas pripravi na zimo, dobro vpliva na dihala. Sladki komarček (Foeniculum vulgare) nas varuje, prizemljuje. Cipresa (Cupressus sempervirens) psihološko očiščuje, varuje in osvežuje. Je simbol večnosti, vceplja moč in modrost. Prav tako poživlja pomirjujoče subtilne energije," je povzela Anamarija Kejžar.
Aromaterapija v paliativni negi
Aromaterapijo v Domu uporabljajo za psihološko, sociološko in duševno podporo v paliativni negi. Za to so na voljo zračne difuzije, izparilniki, inhalatorji, masažna olja ... Pri zračni difuziji za podporo uporabijo kapljico eteričnega olja bosvelije (Bosweliia carterii) in kapljico eteričnega olja ciprese (Cupressus sempervirens). "S psihološkega vidika je kadilna bozvelija primerna za meditacije in molitve, eterično olje ciprese pa v meditacijah lahko uporabljamo v primeru izgube ljubljene osebe ali sprememb v življenju," je dejala sogovornica.
Učinki na bolnike z demenco
Pri zračni difuziji se zjutraj nakapa kapljico rožmarina in limone. Kejžarjeva je pojasnila, da ima rožmarin psihološko vlogo stimulanta, očiščevalca in zaščitnika. Pomaga bistriti um. Je tudi simbol prijateljstva in ljubezni. Eterično olje limone prinaša jasnost misli in svetlo luč takrat, ko v mislih vlada megla in tema. V meditaciji limona pomaga odpreti srce.
Zvečer se za zračno difuzijo nakapa kapljica prave sivke in kapljica sladke pomaranče ali bergamotke oz. limone. "Na čustveni ravni sivka pomirja, dviga razpoloženje in preganja strah. Na duhovni ravni nam sivka daje občutek, da nismo sami, zapuščeni ali pozabljeni. Psihološko pa eterično olje sladke pomaranče osveži in razvedri duha ter pomaga najti smeh in zadovoljstvo v življenju. Znano je po tem, da zmanjša neosnovani strah pred neznanim in zmanjšuje dvom vase. Pomaga najti notranji žar in optimizem." Sladka pomaranča je dobra tudi za masaže in kopeli, s katerimi želimo odpraviti tesnobo, stres ali nespečnost.
Aromatične kopeli
V Domu Petra Uzarja pripravljajo aromatične kopeli za noge, telo ali sedeče kopeli. Učinek aromaterapije dosežejo, ko v žlico soli nakapajo šest kapljic eteričnega olja sivke in jo dajo v vodo. Takšna aromaterapija pomirja močna čustva, vzpostavlja ravnovesje, daje občutek, da nikoli nismo sami. Za masažo stopal v deset mililitrov osnovnega olja nakapajo pet kapljic ciprese.