Odstranili težko obvladljivo tujerodno rastlino
Minulo soboto je v Kranju potekala delovna akcija odstranjevanja velikega pajesena, ki je ena najbolj invazivnih tujerodnih rastlin. Strokovne podlage za njegovo obvladovanje v Sloveniji pripravljajo na Zavodu RS za varstvo narave.
Sečne ostanke so pustili v gozdu, kjer bodo počasi strohneli in se razkrojili, s čimer se ohranja naravno kroženje snovi.
Od leta 2019 je veliki pajesen uvrščen na seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki imajo pomembne negativne vplive v Evropski uniji, zato zanje v vseh članicah EU velja prepoved gojenja, razmnoževanja, posedovanja, prodaje, podarjanja ali razširjanja, države pa morajo zanje pripraviti načrte za odstranitev ali obvladovanje.
Kranj – Veliki pajesen v naravnem okolju izpodriva in ogroža domorodne vrste rastlin in živali, negativne vplive ima tudi na talne živali. »Obenem povzroča ekonomsko škodo, saj z rastjo iz razpok ogroža stavbe in infrastrukturo. Povzroča alergije, težave z dihanjem, pri občutljivih ljudeh lahko draži kožo,« je povedala Sonja Rozman iz kranjske območne enote Zavoda RS za varstvo narave. Od leta 2019 je uvrščen na seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki imajo pomembne negativne vplive v Evropski uniji, zato zanje v vseh članicah EU velja prepoved gojenja, razmnoževanja, posedovanja, prodaje, podarjanja ali razširjanja, države pa morajo zanje pripraviti načrte za odstranitev ali obvladovanje.
Popis tujerodnih rastlin
Velikemu pajesenu bolj ustreza toplejša sredozemska klima, zato je tam najpogostejši, dobro pa uspeva tudi v Kranju in okolici. V gozdičku ob Savski cesti in nad zidom, kjer so v soboto odstranili več kot deset odraslih dreves velikega pajesena, ga je bilo vsako leto več. »Ker je ta gozd naravna vrednota, smo se odločili, da pajesen s tega območja prednostno odstranimo. Verjetno izvira iz semen, ki so se razvila na enem okrasnem drevesu na nasprotni strani ceste pri stolpnicah, ki vsako leto obrodi stotisoče semen,« je pojasnila Rozmanova in dodala, da je še eno večje rastišče na območju nekdanje mlekarne, a iz naravovarstvenega vidika ni tako pomembno. Po podatkih, ki jih imajo, pajesen raste tudi ob vznožju Šmarjetne gore, v gozdu nasproti Planeta Kranj in na Orehku. »Morda je še kje, a še ni popisan, zato zbiramo podatke, ki jih lahko prispevajo tudi posamezniki, in sicer v sistem Invazivke.si ali mobilno aplikacijo Invazivke,« je pojasnila.
Odstranjevanje z obročkanjem dreves
Veliki pajesen je po besedah sogovornice zelo zahteven za odstranjevanje, saj potem ko je drevo posekano, iz korenin zrastejo številna mlada drevesca. »Kot učinkovita metoda se je sicer izkazala uporaba totalnega herbicida, ki se vbrizga v deblo ali takoj premaže štor posekanega drevesa, a je v gozdu uporaba herbicidov prepovedana. Mi smo se odločili za obročkanje dreves. Olupili smo pas lubja, kar naj bi povzročilo, da se drevo posuši. Nekaj dreves smo posekali, območje pa prekrili z mrežo, ki bo, vsaj tako upamo, zavrla rast mladih poganjkov. Učinkovitost bomo vsekakor še spremljali v naslednjih letih,« je povedala in dodala, da je delo izvajalo podjetje Gozdika. »Želimo si, da bi Mestna občina Kranj nadaljevala zamenjavo pajesenov z drugimi vrstami, saj se iz mesta drevesa širijo v naravo, kjer jih je težje obvladovati,« je sklenila Rozmanova.