Digitalizacija za preživetje
Tudi pri nas digitalizacija postaja vse pomembnejša, strokovnjaki pa se strinjajo celo s tem, da si brez nje ni več moč predstavljati življenja in preživetja.
Epidemija covida-19 je razgrnila možnosti in pozitivne učinke dela od doma, ki so ga prej v slovenskem prostoru uporabljala redka podjetja.
Kranj – Posvet, ki je minuli torek potekal virtualno, pripravili pa so ga BSC Kranj – Regionalna razvojna agencija Gorenjske, Kovačnica in Mestna občina Kranj, je bil namenjen epidemiji covida-19.
»V drugem valu epidemije je Gorenjska dolgo veljala za najbolj okuženo statistično regijo s koronavirusom glede na 14-dnevno incidenco na sto tisoč prebivalcev. V zadnjem mesecu pa se je stanje močno izboljšalo, zdaj sodi med tiste z ugodnejšo epidemiološko sliko v državi. Od začetka smo se zavedali, kako pomembno vlogo igra občina v nastali situaciji. Izkazala se je Civilna zaščita, ki je vseskozi v navezi z odgovornimi v zdravstvu in gasilci,« je poudaril kranjski župan Matjaž Rakovec in predstavil, kako se je z epidemijo spopadla lokalna skupnost.
Žiga Zaplotnik s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani ter član ekipe projekta Covid-19 Sledilnik, je postregel s podatki o razvoju epidemije, poudaril je nujnost njihove transparentnosti in ažurnosti, vidik odgovornosti vsakega posameznika za razvoj epidemije v prihodnosti, spregovoril pa tudi o pomenu priprave na krizno situacijo.
Janez Bešter s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in vodja projekta Digitalna univerza je predstavil področje digitalizacije izobraževanja in povedal, kako se je s tem ob epidemiji spopadla Univerza v Ljubljani.
Podjetnika Blaž Branc iz Baltazar Consulting in Matej Kalan iz Agencije Forward sta spregovorila o novih izzivih za podjetništvo, predvsem na področju storitev in turizma. Poudarila sta velik pomen digitalizacije kot nujnega procesa razvoja gospodarstva, pri čemer so v prednosti podjetja in panoge, ki so ta proces začele še pred izbruhom epidemije. »V začetku leta si verjetno nihče ni mislil, da bo novi koronavirus pustil tako močne posledice za svet in človeštvo, kot jih je,« so poudarili organizatorji dobro obiskanega virtualnega posveta in opozorili tudi na pozitivno plat. Ta je namreč pospešila digitalno in zeleno transformacijo gospodarskega in družbenega življenja. Smernice, ki so prej živele zgolj v strategijah in programskih dokumentih, so postale realnost. Prav tako je epidemija covida-19 razgrnila možnosti in pozitivne učinke dela od doma, ki so ga prej v slovenskem prostoru uporabljala redka podjetja. Številne dogodke in sestanke izvedejo virtualno, zato je manj potovanj, kar pripomore tudi k čistejšemu okolju.