V preiskavi našli tudi konopljo
Med izvajanjem hišnih preiskav zaradi domnevnih nezakonitosti v Sazasu je gorenjske kriminaliste pred dvema tednoma presenetila najdba več kot dvesto sadik konoplje.
Kranj – Kriminalisti so pred dvema tednoma med izvajanjem hišnih preiskav v Kranju, Ljubljani in Radljah ob Dravi zaradi sumov zlorabe položaja v Združenju skladateljev in avtorjev za zaščito glasbene avtorske pravice Slovenije (Sazas) naleteli na nepričakovano najdbo. Na Policijski upravi Kranj so nam namreč potrdili, da so njihovi kriminalisti med izvajanjem operativnih aktivnosti ljubljanskih kriminalistov v enem od stanovanjskih prostorov zasegli predmete in rastline, za katere sumijo, da gre za prepovedano drogo. Tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos je povedal, da so kriminalisti našli in zasegli pripomočke za proizvodnjo prepovedane droge in približno 220 sadik konoplje, nikogar pa niso pridržali. Navedbe večine medijev, da naj bi konopljo našli na domu Matjaža Zupana, po vsej verjetnosti ne držijo, saj naši zanesljivi viri trdijo, da so konopljo in prirejen prostor za njeno gojenje odkrili na naslovu, kjer naj bi stanoval njegov brat. Da bi kriminalisti drogo našli pri Matjažu Zupanu, so v Sazasu tudi že zanikali.
Kriminalisti so 9. decembra v okviru predkazenskega postopka na več naslovih pravnih in fizičnih oseb s hišnimi preiskavami zbirali dokaze za potrditev sumov nezakonitega prelivanja denarja iz Sazasa v podjetje Stroka iz Radelj ob Dravi. Na Policijski upravi Ljubljana so tedaj pojasnili, da preiskujejo morebitna kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, izneverjanja in pranja denarja, predkazenski postopek, ki ga usmerja specializirano tožilstvo, pa so začeli na podlagi prijave državnega organa iz leta 2014. Neuradno naj bi prijavo podal Urad RS za preprečevanje pranja denarja.
Na Sazasu so sicer zavrnili vsakršna namigovanja na zlorabo položaja odgovornih pri opravljanju gospodarske dejavnosti. Vse poslovne odločitve Sazasa so bile namreč sprejete na upravnem odboru ter na zboru članov, vse odločitve pa preverja še nadzorni organ združenja, zato do nepravilnosti pri poslovanju ni moglo priti, Matjaž Zupan pa je bil kot njegov predsednik le podpisnik odločitev upravnega odbora, so razložili. Ob tem so krivdo za javno diskreditacijo Sazasa pripisali Leu Oblaku, lastniku največje komercialne radijske mreže Infonet, ki da je sistematični kršitelj avtorske pravice in neplačnik avtorskega nadomestila.
Kriminalistična preiskava sumov kaznivih dejanj, povezanih s Sazasom, se nadaljuje s pregledom obsežnega zaseženega gradiva, predkazenski postopek zaradi nenadejane najdbe konoplje pa policija vodi ločeno.