Cepljenje bo brezplačno in prostovoljno, cepili bodo starejše od šestnajst let. / Foto: Gorazd Kavčič

O spremembah ukrepov jutri

Vlada je podaljšala začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe s koronavirusom. O morebitnih spremembah naj bi se znova pogovarjali jutri, v soboto, ko bodo iskali kompromis med zahtevami gospodarstva in opozorili zdravstva. Cepljenje proti covidu-19 je vse bližje.

V ponedeljek smo dosegli žalostni rekord, umrlo je kar 66 bolnikov s covidom-19. Po besedah ministra za zdravje Tomaža Gantarja vsak dan zaradi okužbe umre za en avtobus državljanov. Do včeraj je koronavirus pri nas terjal že 1949 življenj.

Po novem je za zaščito nosno-ustnega predela obvezna uporaba zaščitnih mask, ne zadošča več uporaba šalov, rut ali drugačne vrste zaščite.

Kranj – Vlada je v sredo na seji pretresala ukrepe, ki jih je sprejela za zajezitev epidemije covida-19. Ker število okužb ostaja visoko, prav tako število bolnikov v bolnišnicah, je veljavne ukrepe podaljšala. O morebitnih spremembah naj bi se ponovno pogovarjali jutri, in sicer na dveh ločenih posvetih s predstavniki zdravstva na eni in predstavniki gospodarstva na drugi strani. Kot je znano, gospodarstveniki zahtevajo sprostitev nekaterih ukrepov, na drugi strani pa zdravstvena stroka opozarja, da bistvenega povečanja števila bolnikov, če bi se razmere poslabšale, zdrav­stvo ne bi več preneslo.

Na Gorenjskem se stanje izboljšuje

Delež pozitivnih testov še naprej vztraja pri več kot 28 odstotkih. V sredo so v državi potrdili 1849 novih okužb, po oceni je ta čas aktivnih več kot 20 tisoč okužb. Tudi razmere v bolnišnicah se bistveno ne spreminjajo, včeraj je bilo v bolnišnicah 1258 covidnih bolnikov, od teh 189 na intenzivni negi. Umrlo je 49 bolnikov. Žarišči sta Posavje in Obala, medtem ko se stanje v gorenjski statistični regiji še naprej izboljšuje, štirinajstdnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev znaša 773. V sredo so v Kranju potrdili 52 novih okužb, Tržiču 22, Radovljici 19, Škofji Loki 18, na Jesenicah 17 ...

Podatki iz ankete NIJZ kažejo, da se večina ljudi okuži na delovnem mestu, sledi dom oziroma družina, manjši delež pa v domovih za starejše, bolnišnicah, pri zasebnih druženjih in v trgovinah. Je pa velik delež tistih, ki ne vedo, kje so se okužili; takšnih je skoraj tretjina.

Izidi testov po SMS-sporočilih

Z večjim številom dostopnih testov in tudi z uvajanjem hitrih testov se spreminja obveščanje o tem, ali je bil test na novi koronavirus pozitiven. Doslej je večina testiranih informacijo dobila od zdravnika ali z vstopne točke. V prihodnje bo obveščanje avtomatizirano, z SMS-sporočilom. Preverjanje bo še naprej možno tudi na portalu eZdravje. Tisti, ki ne želijo ali morejo uporabiti teh dveh možnosti, pa bodo še vedno lahko izvedeli za rezultate pri zdravniku ali na vstopni točki.

Za cepljenje precejšnje zanimanje

Cepljenje proti covidu-19 je vse bližje. Na spletni strani e-uprava je že na voljo spletni obrazec, s katerim lahko državljani izrazijo interes za cepljenje proti covidu-19. Vloga zahteva le osnovne podatke, je brezplačna in neobvezujoča. Po besedah minis­tra za javno upravo Boštjana Koritnikarja je za zdaj namen zbiranja teh vlog le v preverjanju interesa za cepljenje. Tega je precej, v prvih 24 urah po objavi je vlogo izpolnilo že skoraj 17 tisoč državljanov.

Redni profesor na Fakulteti za farmacijo prof. dr. Borut Štrukelj je poudaril, da se širi nabor dobrih, učinkovitih in varnih cepiv. Po pričakovanjih bo Evropska agencija za zdravila 29. decembra dala dovoljenje za sproščanje cepiva proizvajalca Pfizer v Evropski uniji, v postopku sta še cepivi Moderne in AstraZeneca. Vsa tri cepiva so več kot 90-odstotno učinkovita, učinek traja eno leto. Znan je že režim cepljenja, potrebna bo­sta dva odmerka, in sicer pri Pfizerjevem cepivu v razmiku 21 dni, pri cepivih Moderne in AstraZeneca pa enega meseca. Zaščita se vzpostavi od sedem do devet dni po drugem odmerku. Ker še ni dovolj podatkov, za zdaj ne bodo cepili mlajših od šestnajst let, nosečnic in doječih mater. Ker gre za cepivo z novo tehnologijo, se bodo lahko cepili tudi bolniki s kroničnimi in vnetnimi boleznimi.

Stranski učinki so bolečina na mestu vboda, rahel glavobol in bolečine v mišicah, ki izzvenijo v treh dneh. Cepljenje bo prostovoljno in brezplačno, pri čemer je prof. dr. Štrukelj poudaril, da s tem, ko se odločimo za cepljenje, izkažemo odgovornost do sebe in drugih.

Strategijo za cepljenje na ministrstvu za zdravje in na NIJZ še pripravljajo, najprej pa bo cepivo na voljo stanovalcem in zaposlenim v domovih starejših občanov, zaposlenim v zdravstvu in ostalim prednostnim skupinam. Če bi želeli doseči 60-odstotno precepljenost, bo treba cepiti 1,2 milijona ljudi.

Pacienti s pridruženimi boleznimi

V torek so se z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem po spletu pogovarjali direktorji slovenskih bolnišnic. Direktor UKC Ljub­ljana Janez Poklukar, ki je tudi predsednik Združenja direktorjev slovenskih bolnišnic, je povedal, da so covidni pacienti vse starejši in da jih ima veliko pet ali več pridruženih bolezni. Zato jih vse več potrebuje daljšo hospitalizacijo ali jih celo ni več mogoče odpustiti domov. Zato so direktorji predlagali, naj se poveča število negovalnih postelj za covidne paciente in paciente, ki so bolezen že preboleli. V bolnišnice prihaja od deset do dvajset odstotkov pacientov po prebolelem covidu zaradi zapletov, ki jih je povzročilo prebolevanje te bolezni.

Dovoljen obisk botaničnih parkov

Vlada je na sredini seji kot izjemo od prepovedi dodala dostop in ogled kulturne dediščine na ograjenih odprtih javnih površinah z nepremično kulturno dediščino. Po novem je torej dovoljen ogled arheoloških parkov, botaničnih vrtov in podobnega na odprtih javnih površinah. Dovoljen je dostop in ogled, ni pa dovoljeno organizirano vodenje, v primeru ograjenih površin pa je lahko prisoten en zunanji obiskovalec na trideset kvadratnih metrih.

Na rdečem seznamu Nemčija

Vlada je na rdeči seznam držav, za katere je pri vstopu v Slovenijo obvezna desetdnevna karantena, dodala Nemčijo, Velika Britanija in Estonija pa sta odslej v celoti rdeči. Irska in Islandija nista več na rdečem seznamu, temveč sta oranžni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / torek, 9. februar 2010 / 07:00

Leta prinašajo izkušnje

Pri Hyundaiju z osvežitvijo ohranjajo priljubljenost terenca Santa Fe.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.