V novembru spet deflacija
Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.
Ljubljana – V petek so na Statističnem uradu Republike Slovenije objavili podatke o gibanju cen življenjskih potrebščin v novembru, po katerih se je povprečje teh cen letos že drugič znižalo. Cene so v novembru glede na oktober padle za 0,7 odstotka – torej smo imeli deflacijo, v primerjavi z lanskim novembrom pa se je letna rast znižala na 3,1 odstotka. Na takšna gibanja so najbolj vplivale cene naftnih derivatov, ki znižujejo cene prevozov in stanovanjskih stroškov, še naprej pa se dražijo cene obleke in obutve (za 1,4 odstotka), hrana in pijače, gostinske storitve, športna oprema in zavarovanja. Pri izračunih na mednarodno primerljiv način (harmonizirani indeks cen) so padci povprečja cen še nekoliko večji, saj naj bi bila novembrska deflacija 0,9-odstotna, letna rast pa 2,9-odstotna. Zniževanje inflacije ugotavljajo tudi po Evropi, saj naj bi bila letna rast na območju evra 2,1-odstotna.
Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj so gibanja cen življenjskih potrebščin komentirali: »Največ so k znižanju inflacije prispevale padajoče cene surovin, predvsem nafte, in umirjanje cen hrane, cenovne pritiske zmanjšuje tudi upočasnjena gospodarska rast, še bolj pa pričakovanja potrošnikov in proizvajalcev, ki se v zadnjih mesecih močno poslabšujejo.«