Boštjan Noč

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Na Gorenjskem je bila čebelarska letina še slabša od slovenskega povprečja, pomorov čebel pa je bilo manj kot v drugih pokrajinah.

Lesce, Brdo pri Lukovici – Čebelarska zveza Zgornje Gorenjske je v petek v restavraciji Center v Lescah pripravila srečanje s predstavniki gorenjskih čebelarskih društev in občin. Kot je povedal predsednik zveze Boštjan Noč, sicer tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije, bo letošnje leto zaradi pomorov čebel in slabega pridelka zapisano v zgodovino slovenskega čebelarstva kot črno, v zgodovino gorenjskega čebelarstva pa kot leto, ko so se čebelarska društva dogovorila za združitev v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske, ki bo štela čez dvajset čebelarskih društev s približno tisoč čebelarji. Čebelarska zveza Zgornje Gorenjske že zdaj združuje petnajst društev, na občnem zboru predvidoma marca prihodnje leto naj bi se ji pridružila še društva, vključena v Medobčinsko zvezo čebelarskih društev Kranj, potem pa naj bi se preimenovala v Čebelarsko zvezo Gorenjske. Ustanovitev enotne gorenjske organizacije je po Nočevih besedah smiselna, saj se je Gorenjska kot enotna regija prijavila na dva čebelarska projekta. Prvi je projekt čezmejnega sodelovanja, v okviru katerega naj bi na Gorenjskem uredili tri čebelarska središča, drugi je gradnja čebelarskega izobraževalnega centra v Lescah.

 

Dan čebelarskega turizma

V prostorih Čebelarske zveze na Brdu pri Lukovici bo v soboto (z začetkom ob 10. uri) tradicionalni Dan čebelarskega turizma, na katerem bodo predstavili rezultate oblikovanja in spodbujanja čebelarske turistične ponudbe ter dobre čebelarske turistične prakse – belokranjsko čebelarsko učno pot, medeni butik družine Voglar iz Šmarjeških Toplic, turistično ponudbo občine Lukovica in turistično čebelarstvo iz Italije. Razglasili bodo rezultate natečaja čebelarske fotografije in najboljšim podelili priznanja, pripravili pa bodo tudi razstavo nagrajenih fotografij in čebelarskih spominkov. Dneva čebelarskega turizma se vsako leto udeleži veliko čebelarjev, vse več pa tudi turističnih delavcev, ki spoznavajo, da je čebelarstvo lahko dobra popestritev turistične ponudbe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 23. junij 2008 / 07:00

Slovenijo naredil še lepšo

Tomo Jeseničnik je prav tak Korošec, kakršne jih imamo drugi Slovenci v svojih romantičnih predstavah. Prijeten in preprost, a na neki način drugačen. Kot je posebna njegova monografija Slovenija v pr...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 26. oktober 2014 / 00:59

Moj moto je sodelovanje

Tako pravi novi župan Kranja Boštjan Trilar, ki se je odločil, da je skupaj z gibanjem Več za Kranj pripravljen prevzeti odgovornost za razvoj gorenjske metropole, mnogi pa so ga pri tem podprli.

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 26. oktober 2014 / 00:56

RTC Krvavec bi kupila občina

Občina Cerklje, ki turizmu posveča vse več pozornosti, v prodaji RTC Krvavec vidi veliko priložnost. Župan bo svetnike skušal prepričati o nakupu t. i. nujnega deleža, od sodelovanja pa bi lahko velik...

Slovenija / sobota, 25. oktober 2014 / 23:18

Ure za eno uro nazaj

V noči s sobote na nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.

Kranjska Gora / sobota, 25. oktober 2014 / 23:02

Umrl je Stanko Košir

Gozd - Martuljek – V petek, 17. oktobra 2014, je v starosti 97 let umrl Stanko Košir, častni občan Kranjske Gore, doma iz Gozda - Martuljka. Še konec lanskega leta je izdal svojo štirinajs...

Kultura / sobota, 25. oktober 2014 / 23:00

Jenkova nagrada Anji Golob

Prestižno nagrado za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let je prejela pesnica Anja Golob za zbirko Vesa v zgibi. Nominiranci obiskali tudi rojstni kraj pesnika Sorškega polja.